piątek, 24 lutego 2017

#116 Całkiem obcy człowiek - Rebecca Stead ~Nigdy nie poznamy do końca drugiego człowieka~

Czy możemy do końca poznać drugiego człowieka? Czy mamy możliwość wejść w jego duszę i zaznajomić się z jej najmniejszymi skrawkami? Czy jest to możliwe? Wiele osób myśli, że znają kogoś na wylot. Są przekonani, że umysł tej istoty stoi przed nimi otworem. Wiedzą o niej wiele, ale czy wszystko? Czy znają jej najgorsze i najlepsze strony? Czy mogą wejść w jej serce? Nie, to niemożliwe. Choć może nam się wydawać, że ta druga osoba nie ma przed nami żadnych tajemnic, to gwarantuję, że tak nie jest. Każdy człowiek pragnie zachować niektóre sprawy dla siebie. Istnieją różne typy ludzi. Z jednym możemy czytać z jak otwartej księgi, inni są niezwykle zamknięci w sobie. Wiemy, że niektórych nigdy nie poznamy do końca, ale kiedy już jesteśmy z kimś blisko, to mamy wrażenie, że wiemy wszystko o tej osobie, co jest kłamstwem. Nigdy do końca nie wiemy, jaka jest. Możemy tylko zgadywać. Pozory mylą. Weźmy na przykład wygląd ludzi. Kiedy patrzymy na osobę ubraną w elegancki kostium, mamy wrażenie, że jest godna zaufania. W końcu jak ktoś tak piękny i wytworny może być zły - myślimy. Z drugiej strony pod uwagę weźmy osobę odzianą w czerń, pełną blizn oraz tatuaży. Boimy się jej. Choć nie znamy jej w żadnym stopniu, to wzbudza w nas lęk. Czemu? Ludzkość ulega pozorom, co często źle się kończy. Wróćmy do tej dwójki tak różnych osób. Pierwsza - szczyt elegancji, może okazać się pustą, małostkową osobą, której nic nie interesuje. Druga - wydawałoby się tajemnicza, przerażająca - może skrywać niesłychaną głębię. Zło i dobro przybierają różne postacie, więc starajcie się nie ulegać pierwszemu wrażeniu, bo może doprowadzić was do zguby! Kochani, zapraszam dziś was na recenzję powieści, która potrafi poprawić humor. Rebecca Stead napisała historię, która wciąga, a zarazem jest niezwykle lekka. Czyta się ją na jednym tchu. Wiecie, o czym mówię? ,,Całkiem obcy człowiek" niedawno pojawił się na naszym rynku wydawniczym i okazał się lekturą, która potrafi rozpogodzić smutki. Zapraszam na recenzję!

,,Miłość to kiedy lubisz kogoś tak bardzo, że już nie możesz tego nazywać ,,lubieniem", więc musisz to nazwać ,,miłością"."

„Która to prawdziwa ty? Ta, która zrobiła coś okropnego, czy ta, która się przeraziła tym, co zrobiła? I czy jedna może przebaczyć drugiej?”
Bridge, Tabitha i Emily znają się od zawsze, ale ten rok testuje ich przyjaźń.
Em ma chłopaka (tak jakby), który prosi ją o szczególnego rodzaju zdjęcia. Tab jest młodą feministką i potrafi przejrzeć każdego na wylot, a Bridge z jakiegoś powodu zaczęła nosić kocie uszy i wciąż stara się zrozumieć, dlaczego przeżyła wypadek, którego nie powinna przeżyć. Są najlepszymi przyjaciółkami i kierują się jedną zasadą: nigdy nie kłócić się ze sobą. Czy to pomoże im przetrwać?
Sherm usiłuje zrozumieć, dlaczego ludzie rozstają się po wielu latach małżeństwa i jak to jest przyjaźnić się z dziewczyną, a dla pewniej licealistki Walentynki okażą się najtrudniejszym dniem w życiu.
A, i jeszcze Jamie, poważny starszy brat, którego głupi zakład z kumplem kończy się… no, prawie katastrofą.

Całkiem obcy człowiek to niezwykła książka o miłości i przyjaźni, zaufaniu i zdradzie, chłopakach i dziewczynach…
O nastolatkach, z których każdy usiłuje znaleźć własny sposób, by przetrwać w wariackim świecie, nie łamiąc sobie serca, i nie zwariować.

,,Powiedzmy, że z każdym człowiekiem związane jest dziewięć tysięcy różnych rzeczy (...) i powiedzmy, że dwoje ludzi zakochuje się w sobie, bo im się wydaje, że ich rzeczy do siebie pasują. Ale nie wiedzą, że tak naprawdę pasuje do siebie tylko tysiąc z tych rzeczy..."

Trzy przyjaciółki, które od zawsze są nierozłączne...
Chłopiec, który nie potrafi zapomnieć...
Licealistka pragnąca przebaczenia...
Nastolatek, dla którego pewien zakład może zakończyć się fatalnie...
Bridge, Emily i Tabitha znają się od dzieciństwa. Zawsze były nierozłączne, ale ten rok sprawdzi siłę ich przyjaźni.
Bridge przeżyła wypadek, który powinien ją zabić. Do tej pory odczuwa strach, przechodząc przez jezdnię. Powrót do szkoły ma być jej wyzwoleniem. Dziewczynka nie wiadomo z jakiego powodu, zaczyna nosić kocie uszy. Pojawiają się pewnego dnia na jej głowie i nic ani nikt nie może się ich pozbyć. Emily zaczyna przyjaźnić się ze starszą dziewczyną. Zachwycona jej dojrzałością słucha jej słów niczym mantry. Kiedy pewnego dnia zaczyna esemesować z chłopakiem, nie wyobraża sobie, że mogłoby to się skończyć źle. Patrick rozpoczyna z nią grę polegającą na wysyłaniu sobie nawzajem swoich zdjęć. Z czasem stają się one coraz odważniejsze. Nigdy nie wiadomo, z której strony może zaatakować niebezpieczeństwo. Tabitha to młoda feministka, która nienawidzi jakiejkolwiek dyskryminacji kobiet. Walczy z całych sił, by pokazać, że płeć żeńska również jest silna. Czy dziewczynka będzie potrafiła powstrzymać się przed zemstą, kiedy pewna dziewczynka zostanie skrzywdzona?
Sherm nadal boryka się z problemami dotyczącymi rozwodu jego dziadków. Nie potrafi przebaczyć mężczyźnie, który tak bardzo zranił. Stara się odkryć, czemu ludzie po tak wielu latach małżeństwa, zapominają o łączącej ich niegdyś miłości.
Jamie, straszy brat Bridge, zakłada się ze swoim wrogiem - przyjacielem i za nic nie chce zdradzić, co ma zrobić, kiedy przegra. Ten zakład może zakończyć się dramatem. Czy Jamie będzie potrafił w porę się powstrzymać?
Pewna licealistka przechodzi najtrudniejszy okres w swoim życiu, a w dodatku trwają Walentynki. Czy błędy, które popełniła, zostaną przebaczone? Czy miłość uzdrowi jej skołatane serce?

,,Życie to nie jest coś, co ci się przydarza. To coś, co sam tworzysz, cały czas."

,,Całkiem obcy człowiek" to opowieść o dorastaniu, plusach i minusach wieku dojrzewania, nastoletnich dramatów oraz pierwszych miłości. Rebecca Stead stworzyła książkę dla młodzieży, w której problemy rozwiązywane są z pomocą przyjaźni, błędy starannie naprawiane, a uczucia są niczym huragan. Sympatyczna książka, która pełna jest niezwykłego uroku. Krótkie rozdziały sprawiają, że pochłania się ją z prędkością światła, a różne historie przeplatają się ze sobą, tworząc coś niezwykłego. Najbardziej interesującym zabiegiem jest wprowadzenie przez autorkę niepokojących, tajemniczych fragmentów opisanych z perspektywy pewnej osoby. Nie wiemy, kim ona jest do samego końca, a jej opowieść intryguje. Możecie się spodziewać wielkiej fali magii, która was oczaruje i zauroczy. Ta książka wciągnie was bez końca, a zarazem pozwoli mile spędzić czas. Jeśli macie ochotę przeczytać lekką, a zarazem wciągającą powieść to sięgnijcie po ,,Całkiem obcy człowiek"!

,,Powtarzasz sobie, że gdybyś wiedziała, co planowała, nigdy nie zdradziłabyś jej tego sekretu. Nigdy, przenigdy.
Ale przenigdy to bardzo długo."

Bridge to przeurocza, troszkę pokręcona dziewczyna, która przeżyła coś, czego nie miała prawa przetrwać, a teraz walczy ze swoimi demonami każdego dnia. Od jakiegoś czasu zakłada opaskę z kocimi uszami i nie wstydzi się swojej wyjątkowości. Ma gdzieś to, co mówią o niej inni i nigdy się nie poddaje. Tabitha z wielkim zdeterminowaniem walczy o prawa kobiet. Nienawidzi, gdy są w jakikolwiek sposób dyskryminowane. Lojalna, uparta młoda dziewczyna podejmuje trudne decyzje, które mogą wprowadzić ją w kłopoty. Emily - wesoła, optymistyczna, odważna dziewczyna, która nie boi się wyzwań. Ten rok w szkole będzie dla niej naprawdę trudny. Będzie musiała zmierzyć się z hejtami, a zarazem dyskryminacją ze strony szkoły. Sherm nie może pogodzić się z rozwodem dziadków i każdego dnia zastanawia się, czemu ich miłość zginęła. Kiedy poznaje pewną szaloną dziewczynę, postanawia się do niej zbliżyć. Poza tymi bohaterami będziecie mieli okazję zapoznać się z historią pewnej dziewczyny, która popełniła wielki błąd. Czy odgadniecie, kim ona jest? Czy przyjaźń przetrwa wszystko? Tego dowiecie się, czytając ,,Całkiem obcy człowiek"!

,,-Chcesz wiedzieć, co myślę?
-Tak, ale nie mów, żebym wróciła do tego później?
-Myślę, że jak się nie wie, to trzeba poczekać, aż się będzie wiedziało."

,,Całkiem obcy człowiek" ukaże wam historię wielkiej przyjaźni, która może przetrwać każde szaleństwo. Wciągająca powieść o tym, jak naprawić błędy oraz kiedy tak naprawdę kochamy. Wraz z Bridge rozwiążcie zagadkę, jaką jest sens istnienia oraz dowiecie się, jak miłość może dodać sił, a zarazem zniszczyć. Lekka, niesamowita powieść, którą warto poznać. Z chęcią sięgnę po kolejne książki pani Stead, ponieważ czuję, że mnie nie zawiodą. Jeśli potrzebujecie czegoś, co pozwoli wam oderwać się od rzeczywistości, to nie wahajcie się i sięgnijcie po ,,Całkiem obcy człowiek". Polecam!

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu IUVI <3


Tytuł: Całkiem obcy człowiek
Autor: Rebecca Stead
Wydawnictwo: IUVI
Data wydania: 15 lutego 2017
ISBN: 9788379660308
Liczba stron: 325
Ocena: 5/6

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.