niedziela, 16 lipca 2017

#152 Szóstka wron - Leigh Bardugo ~Czy pieniądze to wszystko, co liczy się w życiu?~


Kto z nas nie chciałby mieć milionów na koncie, pięknego, wielkiego domu, drogiego samochodu? Mówi się, że ludzie w obecnych czasach zrobią wszystko, aby zdobyć upragnione pieniądze. Często zatracają samych siebie w szaleńczej pogoni, która często kończy się tym, że pozostają sami. Choć mają to, czego tak bardzo pragnęli, najbliżsi się od nich odwracają. Zmęczeni ciągłymi pretensjami, samotnością postanawiają odciąć się od tych toksycznych sytuacji, które niszczą ich dusze. Możemy zadać sobie pytanie, czy pieniądze są ważne. Jak byście odpowiedzieli? Według mnie są bardzo przydatne. W końcu dzięki nim możemy zaspokoić nasze najpilniejsze potrzeby. Kupujemy ubrania, jedzenie, wydajemy je na codzienne przyjemności. Pieniądze pomagają w życiu, ale czy są jedynym, co się w życiu liczy? Czy naprawdę znaczą tak wiele, abyśmy niszczyli nasze rodziny? Niektórzy twierdzą, że za pieniądze można kupić wszystko, ale czy na pewno? Czy możemy zapłacić komuś, aby naprawdę nas pokochał? Czy dzięki niezliczonym banknotom możemy zapewnić sobie nieśmiertelność? Czy w ten sposób możemy zyskać czyjś szacunek? Nie. Zdecydowanie nie. Pieniądze nie zagwarantują nam wszystkiego, dlatego warto czasami się zatrzymać, zatroszczyć się o siebie i bliskich i spróbować zapanować nad tą ciągłą pogonią za tym, co choć czasami uszczęśliwia, to niekiedy może zniszczyć. Kochani, zapraszam was do zapoznania się z recenzją książki, która z całą swoją tajemniczością i brutalnością wgryzła się w moje serce. ,,Szóstka wron" to jedna z najlepszych powieści fantastycznych, jaką czytałam w życiu. Leigh Bardugo sprawiała, że z ciarkami na rękach zapoznawałam się z przygodami bohaterów i wzdychałam z zachwytu nad ich sprytem. Ta książka okazała się dla mnie najpotężniejszym narkotykiem, którego nie mogę przestać pragnąć. Zapraszam do zapoznania się z całą recenzją!,,-W jaki sposób najłatwiej ukraść człowiekowi portfel?  
-Przyłożyć mu nóż do gardła? - zapytała Inej 
.-Pistolet do głowy? - powiedział Jesper. 
-Wrzucić mu truciznę do kubka? - zaproponowała Nina. 
-Wszyscy jesteście okropni - obruszył się Matthias. 
Kaz przewrócił oczami. 
-Najłatwiej ukraść człowiekowi portfel, mówiąc mu, że zamierzacie ukraść mu zegarek."

Sześcioro niebezpiecznych wyrzutków.
Jeden niewykonalny skok.
Przestępczy geniusz Kaz Brekker otrzymuje ofertę wzbogacenia się ponad wszelkie wyobrażenie – wystarczy w tym celu wykonać zadanie, która z pozoru wydaje się niewykonalne:
– włamać się do niesławnego Lodowego Dworu (niezdobytej wojskowej twierdzy)
– uwolnić zakładnika (a ten może rozpętać magiczne piekło, które pochłonie cały świat)
– przeżyć dostatecznie długo, żeby odebrać nagrodę (i ją wydać)
Kaz potrzebuje ludzi wystarczająco zdesperowanych, żeby wraz z nim podjęli się tej samobójczej misji, oraz dostatecznie niebezpiecznych, żeby ją wypełnili. Wie, gdzie ich szukać. Szóstka najbardziej niebezpiecznych wyrzutków w mieście – razem mogą być nie do zatrzymania. O ile wcześniej nie pozabijają się nawzajem.


,,Żadnych żałobników. Żadnych pogrzebów."


Nikt nie zna ich przeszłości... 
Nikt nie wie, jakie posiadają umiejętności... 
Nikt nie zaprzeczy, że mogą dokonać niemożliwego...
Ulice Katterdamu to niebezpieczne miejsca. Nikt nie może czuć się bezpiecznie, przemierzając jego ciemne wnęki. Jeżeli cię okradną, możesz dziękować Bogu za szczęście, które cię spotkało. Częściej twoja przygoda w tym zapomnianym przez bogów miejscu skończy się śmiercią...
Brudnoręki - szepczą po kątach. Mściciel, zabójca, złodziej - nikt go nie powstrzyma. Kaz Brekker to jednej z najbardziej niebezpiecznych ludzi brudnych uliczek Katterdamu. Geniusz, który zdobywa wszystko, czego pragnie. Mówią, że to demon w ludzkim ciele. Każdy czuje przed nim respekt, a jeśli nie, szybko zaczyna tego żałować...
Pewnego dnia Kaz otrzymuje niewyobrażalnie niebezpieczną, a zarazem drogocenną propozycją - ma włamać się do Lodowego Dworu - najpilniej strzeżonego więzienia na całym świecie i wydostać stamtąd naukowca, który stworzył specyfik zwiększający moc Griszów, a zarazem sprawiający, że stają się niezwykle ulegli. Nikt nigdy nie przechytrzył systemu Łowców - powszechnie wiadome jest, że Lodowy Dwór to twierdza nie do zdobycia...
Kaz potrafi wyczuwać dobre oferty, a ta może pomóc mu zemścić się na osobie, która zniszczyła jego życia. Wie, że może to zrobić - dokonać niemożliwego, ale potrzebuje do tego osób, bez których jego misterny plan nie wypali. Kaz rekrutuje piątkę najniebezpieczniejszych i najsprytniejszych ludzi, jakie Katterdam widział na swoje oczy. Wie, że jeśli podejmą się tego zadania, nic ich nie zaskoczy...
Czy szóstce przestępców uda się dokonać niemożliwego? Czy zdobędą upragnione pieniądze?


,,Wielu chłopców będzie przynosić ci kwiaty, ale pewnego dnia spotkasz tego, który pozna twój ulubiony kwiat, twoją ulubioną piosenkę, twoje ulubione słodycze. Nawet jeśli będzie za biedny, żeby dać ci któreś z nich, to nie będzie miało znaczenia, bo poświęci czas, żeby poznać cię jak nikt inny. Tylko ten chłopiec zasłuży na twoje serce."


,,Szóstka wron" to istny rollercoaster emocji, który z niesamowitą prędkością wkrada się w serce czytelnika i sprawia, że pragnie on coraz więcej i więcej! Dawno nie czytałam żadnej powieści stricte określanej jako fantastyka. Ostatnio w moich czytelniczych zdobyczach planują głównie romanse, które przyznam szczerze, powoli sprawiają, że staję się na nie obojętna - nie potrafię dostrzec ich unikalności. Zaczęły się wakacje, nadszedł czas na posegregowanie moich zbiorów. Układając je na półkach, po raz pierwszy uświadomiłam sobie, jak wiele czeka na mnie książek do przeczytania. Postanowiłam zapoznać się z jak największą ich częścią. Mój wybór padł na nową powieść Leigh Bardugo pt. ,,Szóstka wron", którą zakupiłam w przedsprzedaży i nie mam pojęcia czemu, odłożyłam na późniejszą chwilę. W końcu znalazłam czas, aby się z nią zapoznać i nawet nie zdajecie sobie sprawy, jak bardzo pomogła mi oderwać się od tego wszystkiego, co ostatnio czytam i przypomnieć sobie, czemu tak bardzo kocham powieści fantastyczne. Mogę z ręką na sercu powiedzieć, że ,,Szostka wron" to jedna z najlepiej skonstruowanych, zaskakujących, intrygujących powieści fantastycznych ostatnich lat. Skradła moje serce od pierwszego rozdziału, ukazała niezwykły kunszt literacki autorki. To powieść opowiadająca o motywach, które kierują ludźmi, ich reakcjami w sytuacjach, które podnoszą krew w żyłach, nieznanych sobie osobach, które muszą zacząć współpracować ze sobą razem, aby zdobyć nagrodę, która pomoże im odmienić swoje życie. Zakochałam się w tej pięknej, misternej, intensywnej powieści, o której nigdy nie zapomnę. Nawet nie zdajecie sobie sprawy, jak bardzo cieszę się, iż jakiś czas temu zakupiłam kontynuację tej historii, ponieważ zakończenie sprawia, że pragnie się więcej i jeszcze więcej!,,Inej zaproponowała mu kiedyś, że nauczy go jak upadać. 
-Sztuka polega na tym, żeby nie upaść - odpowiedział jej wtedy ze śmiechem. 
-Nie, Kaz. Sztuka polega na tym, żeby znowu się podnieść."


Kaz Brekker to najbardziej przebiegły, inteligentny, sprytny przestępca w całym Katterdamie. Mówią o nim, że jest demonem w ludzkim ciele. Brudnoręki napawa grozą innych ludzi. Każdy wie, że z tym mężczyzną nie należy zadzierać, ponieważ można nie przeżyć kolejnego dnia. Kaz swoim opanowaniem i chłodem odstrasza innych ludzi. Tylko niektórzy są gotowi zaryzykować swoim życiem, aby lepiej go poznać. Kaz Brekker to jedna z najlepszych męskich postaci, z jakimi spotkałam się w całym swoim życiu. Ten przestępca porywa się na wielkie przedsięwzięcie, które może spowodować śmierć pięciorga osób, których sylwetki zaraz wam przybliżę. Inej to najlepszy szpieg w całej historii Katterdamu. Dawno temu ta młoda dziewczyna została porwana i przekazana pod opiekę kobiety, która z jej życia uczyniła piekło. Kaz wyrwał ją z tego brutalnego miejsca, a ona od tego czasu jest jego oczami i uszami. Nikt nie może jej powstrzymać - jest Zjawą, która czeka, aby cię dopaść! Jesper jest najlepszym snajperem, jakiego kiedykolwiek widział świat. Zatwardziały hazardzista jest uzależniony od adrenaliny, która kieruje całym jego życiem. Choć można mówić o nim najgorsze rzeczy, tak naprawdę potrafi wykazać się niesamowitą lojalnością, która może doprowadzić go nawet do śmierci. Nina to egzotyczna dama do towarzystwa, a tak naprawdę niezwykle potężna Grisza, która może zabić samym spojrzeniem. Choć mogłaby się wydostać z brudnych łap Katterdamu parę miesięcy temu, to nie opuszcza tego miejsca, aby odzyskać to, co tak bardzo pragnie. Matthias został zdradzony przez osobę, dla której odwrócić się od swoich pobratymców. Kiedy Kaz Brekker pojawia się w jego więziennej celi, mężczyzna rozumie, że ten irracjonalny skok na Lodowy Dwór jest jego jedyną szansą, na dokonanie zemsty. Wylan to młody mężczyzna, który dopiero wyrasta z nastoletnich zapędów. Parę tygodni wcześniej odszedł od rodzinnego domu, a teraz ma stanowić pionek w rękach Kaza, który zagwarantuje mu wygraną. Ta szóstka jest niezwykle niebezpieczna. Razem mogą dokonać niemożliwego. Tylko, czy nie pozabijają się nawzajem?


,,Kiedy wszyscy myślą, że jesteś potworem, nie musisz marnować czasu na popełnianie każdej potworności."


,,Szóstka wron" zachwyci was od pierwszej strony, zabierze do świata pełnego kłamstw i intryg, które mogą zagrozić waszemu czytelniczemu życiu. Ostrzegam - ta powieść uzależnia i do tej pory nikt nie odnalazł na nią lekarstwa, a jeśli by już się tak stało, to nie sądzę, aby ktokolwiek chciał się leczyć. Wciągająca, intrygująca, brutalna książka, którą przeżywa się coraz bardziej z każdą kolejną stroną. Jeśli raz po nią sięgniecie, nie będziecie nigdy potrafili o niej zapomnieć. Polecam!

Tytuł: Szóstka wron
Autor: Leigh Bardugo
Cykl: Szóstka wron (tom 1)
Wydawnictwo: MAG
Data wydania: 28 września 2016
ISBN: 9788374806664
Liczba stron: 496
Ocena: 6/6
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.