poniedziałek, 7 listopada 2016

#93 Ucieczka w dzicz - Erin Hunter ~Możesz być, kim tylko chcesz...~

Nikt im nie będzie mówił, jak mają żyć. Nikt ich nie powstrzyma. Walka jest ich żywiołem. Nie potrzebna im wygoda ani ciepły kąt. Oni pragną prawdziwego, pełnego niebezpieczeństw życia. Chcą czuć wiatr w sierści. Polowanie jest ich radosnym rytuałem. Co im da sucha karma? Przecież ona nie ma smaku — mówią. Chcą zasłużyć na jedzenie. Pragną być łowcami i dzięki sprytowi i umiejętnościom nakarmić klan. Walka jest niczym najpiękniejszy dzień. Kolejne lekcje, w których mentorzy pokazują im nowe techniki oraz spotkania z innymi wojownikami sprawiają, że czują radosne podniecenie. Wiecie o kim mowa? Kto jest tak bardzo niezależny od innych? Kim są istoty, które mają gdzieś wygody? Ci szaleni łowcy i silni wojownicy to koty. Dzikie stworzenia, które nie chcą kontroli. Pięć obozów różnych klanów wychowuje swoje młode na wojowników. Nic ich przed tym nie powstrzyma. Pełne chwały, wzbudzające grozę — lepiej nie mieć z nimi do czynienia. Nie zawahają się przed niczym, by uratować swoich pobratymców. Uważajcie! One są wszędzie, a nikt nie wie, kiedy zaatakują... Zapraszam was dziś na recenzję książki, która okazała się dla mnie prawdziwym zaskoczeniem. Nie spodziewałam się, że aż tak mnie wciągnie. Porównywana do Harry’ego Pottera, czy ,,Władcy Pierścienie" opowieść o kotach. Nie wiem, czy to jest prawda, ponieważ nigdy nie miałam styczności z tymi lekturami, ale wiem jedno ,,Ucieczka w dzicz" Erin Hunter to pełna przygód oraz niebezpieczeństw powieść, w której można się zakochać. Zapraszam na recenzję!


,,W każdym obecnie żyjącym kocie pozostały ślady wszystkich wielkich kotów. Nie bylibyśmy nocnymi myśliwymi bez naszych przodków z Klanu Tygrysa, a nasza miłość do ciepła słońca pochodzi od Klanu Lwa."

Od wieków cztery klany wojowniczych kotów dzieliły las według praw ustanowionych przez przodków. Jednak jeden z nich odrzucił odwieczny porządek, stwarzając zagrożenie dla pozostałych.
Bezwzględne koty z Klanu Cienia otaczają siedlisko walecznych, choć mniej licznych kotów z Klanu Pioruna. Błękitna Gwiazda, ich przywódczyni, i jej dumni wojownicy – Lwie Serce i Tygrysi Pazur – nie poddadzą się bez walki, zdecydowani bronić za wszelką cenę swoich pobratymców i młodych.
Gdy sytuacja wydaje się beznadziejna, w lesie pojawia się zwyczajny, domowy kot, o którym mówiło proroctwo i który odmieni losy tych ziem.
,,Ognista Łapa spoglądał w dół porośniętego krzewami zbocza. Szara Łapa i Krucza Łapa przykucnęli obok niego. Nieopodal grupa starszych, królowe i wojownicy Klanu Pioruna, czekała w zaroślach na sygnał Błękitnej Gwiazdy."

Rdzawy mieszka w ciepłym domku ze swoją Dwunożną rodziną. Nie brak mu tam wygód — ciepłe posłanko i zawsze pełna miska, wydają się rajem, ale kot odczuwa znużenie. Tylko spacery do ogrodu i oglądanie lasu przynoszą mu radość. Pewnego dnia decyduje się na wejście do pełnego cieni, przerażających odgłosów gaju. Pragnie upolować mysz i posmakować smaku wolności. Gubiąc drogę, staje oko w oko z dzikimi kotami, które nie wyglądają jak przyjemne mruczki. Błękitna Gwiazda — przywódczyni plemienia przypominając sobie przepowiednię, proponuje Rdzawemu szkolenie w klanie Pioruna. Warunkiem jest, by opuścił swój dotychczasowy dom i zamieszkał w środku lasu, gdzie będzie uczył się na wojownika. Po dłuższym zastanowieniu domowy kot, postanawia dołączyć do klanu dzikich kotów i rozpocząć nowe życie, które, choć będzie niebezpieczne, przyniesie mu satysfakcję. Rdzawy dostaje nowe imię — Ognista łapa i od tego czasu wraz z innymi młodymi kotami, zaczyna uczyć się walki. Klanowi Cienia grozi niebezpieczeństwo. Wróg zbliża się do granic obozu i nikt nie potrafi go powstrzymać. Młody kot wraz z przyjaciółmi — Szarą Łapą i Kruczą Łapą staje do walki, w której największa stawka jest życie...
,,Przyglądał się, jak stworzenie przechodzi przez zarośla. Wyraźnie dostrzegł jego sylwetkę przemykającą między paprociami. Poczekał, aż podejdzie bliżej. Przykucnął na ziemi, powoli machając ogonem. Gdy czarno — biały kot zbliżył się, Ognista Łapa zakołysał zadem, szykując się do skoku. Jeszcze chwila i uderzył."

,,Ucieczka w dzicz" to pełna akcji, wciągających momentów powieść, która nigdy nie staje w miejscu, a raczej przepędza czytelnika na kolejne strony, by jak najszybciej poznać zakończenie oraz zostawić niedosyt, nim sięgnie się po kolejną część. To historia opowiadająca o prawdziwej przyjaźni, która często wystawiana jest na równe próby, buncie przeciw zakazom, poszukiwaniu własnej wartości oraz przekraczaniu granic. Erin Hunter napisała książkę, która potrafi opętać i zahipnotyzować czytelnika. Nie można jej spokojnie odłożyć na bok, bo coraz to kolejne przygody klanu Pioruna, a tak naprawdę Ognistej łapy są tak świetnie skonstruowane i wciągające, że nie można złapać tchu. Określana jest jako powieść przygodowa dla młodzieży, ale sądzę, że i starsi czytelnicy znajdą w niej coś dla siebie. Lojalność, odwaga, spryt — tego potrzebują dzikie koty, by przeżyć i zapewnić przetrwanie całemu klanowi. Ciągłe walki, okrutni wrogowie, zdrajcy wśród najbliższych oraz umiejętność dostrzegania dobra w ludziach — przygotujcie się na niezwykłą przygodę, pełną niebezpieczeństw, która nie pozwoli wam zmrużyć oka i zabierze w głąb mrocznego lasu, gdzie trzeba włączyć instynkty przetrwania oraz nie zatracić własnego siebie. Ta książka jest pełna dynamizmu, nie znajdziecie tu spokojnych momentów, przy których można się wyłączyć, akcja goni akcję, a bohaterowie są cały czas wrzucani w kolejne walki. Niesamowita powieść o mruczkach zdobyła moje serce, a Ognista Łapa, Szara Łapa i Krucza Łapa zajęli w nim specjalne miejsce. Nie bójcie się po nią sięgnąć! Nie zawiedziecie się!
,,Na szczycie Ognista Łapa zatrzymał się. Przed nimi rozpościerał się rozległy płaskowyż. Wiatr wiał ciągłymi podmuchami, które marszczyły trawę i gięły drzewa. Ziemia była tu kamienista, usiana nagimi odłamkami skał. W powietrzu wciąż utrzymywał się zwietrzały zapach Klanu Wiatru. Dużo świeższa i bardziej niepokojąca była jednak ostra woń wojowników Klanu Cienia."

Rdzawy to domowy kot, który z utęsknieniem patrzy na piękny, mroczny las. Pragnie wolności i nieustannych przygód. Kiedy decyduje się na dołączenie do Klanu Pioruna, w końcu czuje się szczęśliwy. Waleczny, sprytny młody kot ma dobre serce i nie odmówi pomocy, tym którzy jej potrzebują. Cechuje go wielka odwaga, hart ducha oraz inteligencja, które szybko pozwalają mu zdobyć uznanie w oczach Klanu. Przyjaźń jest dla niego najważniejsza. Ognista Łapa zrobi wszystko, by nikt ich nie skrzywdził, przez co naraża się wrogom. Szara Łapa to miły, trochę pokręcony kot, który tak jak główny bohater jest uczniem. Wesoły, pogodny i zawsze chętny do podróży kociak marzy o tym, by kiedyś zostać wielkim wojownikiem, który obroni swój kraj przed najgorszym wrogiem. Krucza Łapa, choć jest pełny zapału, to skrywa pewną tajemnicę, za którą może zapłacić życiem. Silny, choć przerażony stara się, jak może by powstrzymać sprawcę karygodnej zbrodni. Błękitna Gwiazda to przywódczyni Klanu Pioruna. Dostojna, odważna kocica prowadzi swoich poddanych mocną ręką, ale nie brak jej współczucia i łagodności. Niezwykle sprawiedliwa i umiejętna w boju przywódczyni nie boi się wyzwań i żyje dla swego Klanu. Żółty Kieł to zrzędliwa, budząca grozę uzdrowicielka i wojowniczka Klanu Cienia, która uznana jest za zdrajczynię swojego klanu. Czy naprawdę jest taka zła? Tego dowiecie się, czytając niesamowitą, pełną akcji książkę, którą jest ,,Ucieczka w dzicz".
,,Ognista Łapa usiadł wyczerpany i rozejrzał się po obozie. Polana była spustoszona, ochlapana krwią, a w kurzu unosiły się kępki śmierci."

,,Ucieczka w dzicz" to powieść, w której cały czas się dzieje, a coraz to kolejne przygody bohaterów wciągają bez końca i sprawiają, że z wielką niecierpliwością przewraca kolejne strony, by jak najszybciej poznać zakończenie. Przy tej książce nie można się nudzić. Prosty język, ciekawi bohaterowie, nieustannie pędząca do przodu akcja, niesamowita historia, która aż prosi się o poznanie — idealna dla fanów fantastyki, dobrych powieści przygodowych oraz osób uwielbiających koty. Polecam
!

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Nowa Baśń <3


Tytuł: Ucieczka w dzicz
Autor: Erin Hunter
Cykl: Wojownicy (tom 1)
Wydawnictwo: Nowa Baśń
Data wydania: lipiec 2015
ISBN: 9788365122025
Liczba stron: 320
Ocena: 5/6
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.