środa, 10 maja 2017

#134 Pierworodna - Tosca Lee ~Czas przestać uciekać i wyjść z ukrycia...~


Czy gdybyście mieli taką możliwość, by usunąć swoją pamięć i zacząć życie od nowa pod innym imieniem, w nieznajomym miejscu i bez jakichkolwiek wspomnień, skorzystalibyście? Wyobraźcie sobie, że pewnego dnia budzicie się w jakimś obcym mieszkaniu. Nie wiecie, jak się nazywacie. Nie macie pojęcia, w jakim jesteście wieku. Nie macie żadnych wspomnień. Czy pragnęlibyście poznać swoje dawne życie? Czy może po prostu pozostalibyście w obecnym stanie? Osobiście wolałabym poznać prawdę, a nie żyć w niewiedzy. Przeszłość wywiera na nas wielki wpływ. Wczesne lata dzieciństwa, nastoletnie problemy, wkraczanie w dorosłe życie - to wszystko nas kształci. Sprawia, że jesteśmy tymi osobami, którymi jesteśmy. Czy potrafilibyście zapomnieć o wszystkim? Usunąć swoją pamięć i wymazać z pamięci bliskich? Kochani, zapraszam Was dziś do zapoznania się z recenzją niesamowitej, wciągającej ,,Pierworodnej", która skradła moje serce i oderwała całkowicie od rzeczywistości. Tosca Lee ma niesamowity talent, z którego nie boi się korzystać. Drugi tom serii ,,Piętno Krwawej Hrabiny" jest jeszcze bardziej emocjonujący, porażający oraz tajemniczy niż pierwszy. Autorka nie pozwala na chwilę odpoczynku, a raczej chwyta czytelnika w szpony swojej twórczości i sprawia, że nie może się on uwolnić, dopóki nie pozna zakończenia. Zapraszam do zapoznania się z całą recenzją!

,,Są chwile, które potrafią cię jednocześnie zmiażdżyć i odbudować. Wysysają z ciebie wszystko, całe dotychczasowe życie - i całą resztę, która dopiero ma nastąpić - zderzają się w tobie, wyciskając ci z płuc powietrze, nie pozwalając zaczerpnąć oddechu."

Nagle, w jednej chwili, powraca cała przeszłość Audry. Wymazane na jej własne życzenie wspomnienia zostały jej zwrócone. Wreszcie Audra wie, dlaczego to zrobiła – by uratować córeczkę.
Teraz musi znaleźć swojego największego wroga, Historyka, i położyć kres trwającej od wieków wojnie między Potomkami a Dziedzicami – raz na zawsze. Ale najpierw musi uratować swojego męża Lukę, który jest więziony przez Dziedziców. Nie jest to proste, a sprawy komplikują się dodatkowo, ponieważ Audra działa poza prawem. Nie ułatwia zadania także fakt, że kobieta zmaga się z rosnącą potęgą swej mocy i jej bolesnymi skutkami ubocznymi.
Kiedy podła zdrada krzyżuje jej plany, Audra nie wie, komu ufać. Z pomocą mnicha heretyka, sprawdzonych przyjaciół i hakera Błazna szuka sposobu, aby pokonać Dziedziców i uratować pozostałych Potomków. Ostateczna konfrontacja z zaskakującym i nieubłaganym obrotem spraw będzie śmiertelnie niebezpiecznym sprawdzianem mocy Audry.
Czy okaże się wystarczająco silna?

,,Jeśli nie zapanujesz nad umysłem, zostanie zniszczony przez twoje dary. Stracisz wszystko, o co walczysz! Reagując na lęk, kurczowo trzymając się tego, co kochasz..."

Pewnego dnia pewna dziewczyna obudziła się w nieznajomym mieszkaniu bez wspomnień. Nie pamiętała, jak się nazywa ani czemu pozbyła się swojej pamięci. Niejasne wiadomości od samej siebie, nieznajomy, który zaczął ją prześladować, a w końcu niebezpieczna ucieczka przed osobami, które z jakiegoś powodu chciały ją zabić - sprawiły, że krok po kroku coraz więcej dowiadywała się o swoje przeszłości. Okazało się, że tak naprawdę nazywa się Audra Ellison i jest potomkinią pierworodnej córki Krwawej Hrabiny, a jej życiu zagraża niebezpieczeństwo...
Młoda kobieta wraz z nowymi (starymi) przyjaciółmi zaczęła powoli układać kawałki swoich wspomnieć, a te doprowadziły ją do miejsca, w którym zrozumiała wszystko. By chronić tych, których kochała najbardziej, poddała się operacji wymazania pamięci, ale przeszłość powraca ze zdwojoną siłą. Okazuje się, że tak naprawdę tajemniczy nieznajomy jest jej mężem, a jej najpilniej strzeżonym wspomnieniem jest urodzenie dziecka - dziewczynki, dla której postanowiła pozbyć się wszystkiego, by ją ochronić...
Teraz nadszedł czas, by zmierzyć się z najgorszymi lękami i odnaleźć Historyka, by powstrzymać napędzane zemstą morderstwa. Audra musi zagrać w niebezpieczną Grę z wrogiem, by uratować swoje męża i zapewnić bezpieczeństwo Potomkom. Ten, kto wygra, zdobędzie wszystko...

,,Istnieją chwile, w których cały nasz byt rozsypuje się w pył."

,,Pierworodna" to niesamowicie wciągająca, niezwykle tajemnicza powieść, która wciąga od pierwszej strony. Autorka snuje pełną napięcia opowieść o Potomkach Krwawej Hrabiny, czyli Elżbiety Batory, której przypisuje się kilkaset okrutnych morderstw. Szczerze mówiąc o tej historycznej postaci, praktycznie nic nie słyszałam, dopóki w moje ręce nie trafiła seria Toscy Lee. Rzadko się mówi o tej inteligentnej kobiecie, która tak bardzo wstrząsnęła współczesnym sobie społeczeństwem. Mam w planach przeczytanie dokładniejszej, z punktu wydarzeń historycznych, książki o Elżbiecie Batory. Wracając do drugiego tomu serii ,,Piętno Krwawej Hrabiny", nie mogę nie wspomnieć o niezwykle skonstruowanej, pełnej dynamizmu fabule, która zachwyca, wstrząsa i sprawia, że czytelnik zatraca się bez żadnych ograniczeń w wykreowanym świecie. W tej książce cały czas się coś dzieje. Nie ma tu miejsca na żadną przerwę. Akcja gna na złamanie karku i sprawia, że nie można się oderwać!

,,-Nie rozumiecie? Nie ma dobrych ani złych, czystej krwi Potomków, Łowców, czy -wskazuję na Rolana - mnichów albo dziedziców. Niewinny, winny, racja po tej czy tamtej stronie - granica zatarła się dawno temu. O to tu chodzi! Wydaje nam się, że jesteśmy lepsi, bo tak nam powiedziano. Nie żyjemy wystarczająco długo, by wyjść z roli ofiary. W jednym Nikola miał rację. Nie potrafimy być wolni.(...)"

Akcja tej serii obraca się głównie wokół Audry, z której perspektywy napisana jest powieść. Mam nadzieję, że kiedyś powstanie dodatek, który pomoże czytelnikowi bardziej zagłębić się w umysł innych bohaterów, którzy z miejsca zdobyli moje serce. Od razu pragnę was ostrzec, że autorka nie boi się uśmiercać postaci, więc tak naprawdę nikt nie jest w tym świecie bezpieczny, bez względu na to, jaką rolę odgrywa. Audra to pewna siebie, niezwykle inteligentna, podejmująca często katastrofalne decyzje osoba, która działa pod wpływem emocji. Nie potrafi zatrzymać się na chwilę i przemyśleć dalsze kroki, ale od razu rzuca się w najciemniejszy tunel, co często sprawia, że dzieją się złe rzeczy. Z jednej strony ją rozumiem. W końcu nie wie, kim jest. Może bazować tylko na opowieściach innych ludzi. Nie może zaufać nawet samej sobie. Pochopne decyzje podejmowane są pod wpływem emocji, które ją po prostu przerażają. Luka to postać, z którą mogę się najbardziej utożsamić. Opanowany, spokojny, przewidujący konsekwencje, które mogą się zdarzyć pod wpływem jego działań mężczyzna, który nie boi się walki, ale jeśli może jej uniknąć, a raczej ocalić jak najwięcej istnień, stara się ją powstrzymać. W tej historii mamy do czynienia z wieloma postaciami, które balansują na granicy nienawiści a miłości, jaką można obdarzyć tylko fikcyjnych bohaterów. Tosca Lee ma dar do tworzenia postaci, które na długo pozostają w pamięci!

,,Pamiętam, jak to jest umrzeć. Bać się. Nienawidzić. Czuć żądzę mordu. Kierować się potrzebą, chęcią, lękiem. Wiem, jak to jest, gdy niezwykłość niszczy. Kiedy dar staje się bronią i dziedzictwem nienawiści. Ale mam również wspomnienia... życia. Wiem, co to znaczy kochać i rezygnować. (...)"

,,Pierworodna" to książka, która trzyma czytelnika w swoich szponach do ostatniej strony. Pełna tajemnic, intryg, perswazji historia, o której nie można łatwo zapomnieć. To jedna z najlepszych serii, z która miałam szansę się zapoznać i wiem, że przeczytam ją jeszcze nie raz, bo wtedy, być może znajdę jakieś nieuchwytne przy pierwszym spotkaniu niuanse, które pomogą mi rozwikłać wszelkie zagadki Potomków. Pełna napięcia, intensywnych walk, wielu morderstw powieść, która zachwyca i sprawia, że chce się więcej! Mam nadzieję, że w przyszłości będę miała okazję zapoznać się z dalszą twórczością autorki i móc zagłębić się bardziej w historię Krwawej Hrabiny. Polecam!

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu IUVI <3


Tytuł: Pierworodna
Autor: Tosca Lee
Cykl: Piętno Krwawej Hrabiny (tom 2)
Wydawnictwo: IUVI
Data wydania: 26 kwietnia 2017
ISBN: 9788379660315
Liczba stron: 384
Ocena: 6/6

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.