sobota, 10 czerwca 2017

#142 Harry Potter i Kamień Filozoficzny - J. K. Rowling ~Wszystko jest możliwe!~


Wyobraź sobie, że pewnego dnia w twoim domu pojawia się listonosz z listem zaadresowanym do ciebie. Zastanawiasz się, jak to możliwe, skoro nigdy nic takiego nie otrzymałeś. Zawsze obserwowałeś, jak twoi rodzice lub dziadkowie otwierają listy - pragnąłeś otrzymać tę tajemniczą kartkę i poznać jej sekrety. Kiedy w końcu nadszedł ten dzień, czujesz się zdezorientowany, ale również podekscytowany. Czujesz, że już niedługo w twoim życiu coś się zmieni. Powoli otwierasz kopertę i wyciągasz z niej list, który od samego początku wydaje ci się dziwny. Wyczytujesz w nim, że już niedługo powinieneś pojawić się w tajemniczej szkole, gdzie będziesz uczył się o różnych rodzajach magii. Magii! Jak to możliwe? Przecież to zjawisko nie istnieje. Na samym początku myślisz, że to żart, ale z czasem czytając po raz kolejny tajemniczy list, zaczynasz zastanawiać się, czy nie jest on czasem prawdziwy. Mijają godziny... Rodzice wracają do domu, a ty nadal tkwisz w tym samym miejscu, co wcześniej. Pytają się, czy wszystko u ciebie w porządku. Nie odpowiadasz. Czujesz się oszukany. Gdy widzą w twoich rękach list z Hogwartu, mama wybiega z płaczem, a tata zamiera. Potwierdzają wszystkie twoje założenia. Wiesz, że to wszystko, co wyczytałeś, to prawda. Jesteś... CZARODZIEJEM! Kochani, zapraszam was dziś do zapoznania się z recenzją książki, która od wielu lat utrzymuje wysoką pozycję na czytelniczym rynku. Każdy ją zna - nie ważne, czy się z nią zapoznawał, czy tylko o niej słyszał. ,,Harry Potter i Kamień Filozoficzny" to powieść, którą będę czytała swoim dzieciom. Wiem, że większość z was, zapoznała się z nią już dawno temu. Jakoś nigdy mnie do niej nie ciągnęło. Owszem, raz na jakiś czas, obejrzałam jej ekranizację. Dopiero Warszawskie Targi Książek przekonały mnie do sięgnięcia po nią. Szperając w stoiskach antykwariatów, w oczy rzuciła mi się książka, która wyróżniała się spośród wszystkich. Owiewała ją pewna doza tajemnicy, którą musiałam odkryć. Nie zastanawiałam się długo i zakupiłam pierwszy tom tak bardzo znanej serii pani J. K. Rowling i jestem nim oczarowana!

,,Są takie wydarzenia, które - przeżyte wspólnie - muszą się zakończyć przyjaźnią..."

Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęcia wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy traktowali go jak piąte koło u wozu. Pochodzenie chłopca owiane jest tajemnicą; jedyną pamiątką Harry'ego z przeszłości jest zagadkowa blizna na czole. Skąd jednak biorą się niesamowite zjawiska, które towarzyszą nieświadomemu niczego Potterowi? Wszystko zmienia się w dniu jedenastych urodzin chłopca, kiedy dowiaduje się o istnieniu świata, o którym nie miał dotąd pojęcia.
Nowe wydanie książki o najsłynniejszym czarodzieju świata różni się od poprzednich nie tylko okładką, ale i wnętrzem – po raz pierwszy na początku każdego tomu pojawi się mapka Hogwartu i okolic, początki rozdziałów ozdobione będą specjalnymi gwiazdkami, a na końcu pierwszego tomu na Czytelników czeka coś zupełnie wyjątkowego – akt personalny J.K. Rowling, z którego można dowiedzieć się, jakie jest ulubione zwierzę czy bohater literacki autorki.

,,Prawda to cudowna i straszliwa rzecz, więc trzeba się z nią obchodzić ostrożnie."

Harry Potter w wieku niemowlęcym stracił rodziców. Oddany pod opiekę wujostwa, które się nim w ogóle nie zajmowało, prześladowany przez okrutnego kuzyna i mieszkający w schowku na miotły, chłopiec wyrósł na sprawiedliwego, pomysłowego chłopca, który nigdy się nie poddaje. Harry nie wie nic o swoich rodzicach. Zabrania się o nich mówić, a jakiekolwiek pytania oznaczają karę. Chłopiec pragnie kogoś, kto go pokocha, ale zdaje sobie sprawę, że to niemożliwe. Tym, co go wyróżnia spośród innych dzieci, jest blizna na czole i dziwne zdarzenia, które cały czas się przy nim zdarzają. Pewnego dnia w domu wujostwa chłopca, pojawia się tajemnicza koperta zaadresowana do Harrego z Hogwartu. Chłopiec nie wie, co to za miejsce i jest bardzo ciekawy treści, ale wujek zabiera mu list. Z czasem koperty pojawiają się wszędzie. Coś, a może raczej ktoś chce przekazać Harremu wiadomość. W dniu jedenastych urodzin chłopca, w miejscu, w którym ukrywa się jego wujostwo, pojawia się wielgaśny mężczyzna, który oznajmia Potterowi, iż jest czarodziejem, a jego rodzice wielkimi magami. Harry dowiaduje się o istnieniu świata, o którym nigdy nie myślach, a prestiżowa szkoła dla czarodziei staje przed nim otworem...

,,Patrząc na ciemność lub śmierć boimy się nieznanego - niczego więcej."

,,Harry Potter i Kamień Filozoficzny" to książka, która podbiła serca czytelników na całym świecie. Od wielu lat znajduje się na liście bestsellerów i nie sądzę, by kiedykolwiek się to zmieniło. Powieść, która wywołuje wiele kontrowersji - z jednej strony pokochało ją wiele osób, stała się historią ich dzieciństwa i dorosłego życia, nauczyła wielu wartości, którymi się kierują, z drugiej bardzo krytykowana przez osoby wyznania świeckiego jako książka propagująca magię, zło. Miałam do czynienia z dwoma grupami i chcąc nie chcąc te drugie ugrupowanie przekonało mnie do zapoznania się ze światem czarodziei. Żałuję tylko jednego - chciałabym, by moja przygoda z Harrym rozpoczęła się w dzieciństwie, a nie dopiero teraz. ,,Kamień Filozoficzny" to powieść, która wciąga bez końca, nie można odłożyć ją na później. Gdy tylko zacznie się ją czytać, nie ma ratunku - trzeba dokończyć, choćby się waliło i paliło. Tej powieści zarzucane jest wiele złego, ale dla mnie to niesamowita, intrygująca, fantastyczna przygoda, w której czytelnik poznaje, czym jest prawdziwa przyjaźń, bezgraniczna lojalność. Opowiada o próbie odkrycia własnej tożsamości, nauce wyrażania swojego zdania i przeciwstawiania się złu, które tkwi w innych ludziach. Jestem nią zachwycona i mam zamiar, jak najszybciej zapoznać się z drugim tomem, ponieważ Hogwart skrywa jeszcze wiele tajemnic, które mam zamiar odkryć!

,,(...) ludzie mają wrodzony talent do wybierania właśnie tego, co dla nich najgorsze."

Harry Potter w wieku niemowlęcym stracił rodziców. Trafił pod opiekę wujostwa, które traktuje go, jak powietrze. Prześladowany, niekochany, smutny chłopiec pragnie dowiedzieć się czegoś więcej o swoich rodzicach, a gdy dowiaduje się o istnieniu magii, jego życie diametralnie się zmienia. Harry jest niezwykle silnym chłopcem. Nigdy się nie poddaje i nie użala nad sobą, choć czasami dopada go złość na to, iż nie ma przy sobie kogoś, kto by się nim zajął. Musiał szybko dorosnąć, a to sprawiło, że nie boi się wyzwań i jest niezwykle odpowiedzialny, jak na swój wiek. Z czasem odkrywamy lojalność, którą otacza przyjaciół, dobro, które wręcz się z niego wylewa oraz niesamowitą wytrwałość, która pomaga mu podnieść się po każdym ciosie. Polubiłam tego osamotnionego chłopca i kibicuję mu ze wszystkich sił, aby odnalazł to, czego tak bardzo pragnie - prawdziwej rodziny. Postacią, która zasługuje na krótką charakterystykę, jest Ron - rudzielec, którego pokochałam z całego serca z filmów, a okazuje się, że w książce jest równie zabawny i pokręcony. Chłopiec, choć czasami jest zły na swoją rodzinę, to szanuje ją, broni i kocha z całych sił. Ten dzieciak nie wie, co to spokój - zawsze musi coś robić. Wszędzie go pełno. Ron jest waleczny - trudno jest zdobyć jego zaufanie, ale jeśli już się to komuś uda, to może zawsze na niego liczyć. Hermiona to inteligentna, trochę zapatrzona w siebie, niezwykle uparta dziewczynka, którą trudno rozgryźć. Sprawia wrażenie nieprzystępnej i odpycha od siebie wszystkich, którzy próbują ją poznać. Sprawiedliwość jest dla niej najważniejsza, a łamanie prawa to największe przestępstwo, ale kiedy już się ją bliżej pozna, ukazuje swoją inną stronę - łagodną, bezinteresowną, pomocną. Hermiona to osoba o wielu twarzach. Jeśli chcecie odkryć je wszystkie, zapoznajcie się z serią o Harrym Potterze!

,,Nie ma czegoś takiego, jak dobro i zło, jest tylko władza i potęga... I mnóstwo ludzi zbyt słabych, by osiągnąć władzę i potęgę..."

,,Harry Potter i Kamień Filozoficzny" to książka, którą należy poznać. Mogę polecić ją z czystym sumieniem dla tych młodszych, jak i starszych. Wiek nie gra tu roli, choć na pewno czytając serię o chłopcu, który dowiaduje się, że jest czarodziejem, w dzieciństwie przysporzy więcej radości i rozwinie wyobraźnię, która w młodym wieku jest bardzo ważna. Czuję, że niebawem zakocham się w tej całej historii. Na razie jest na to za wcześnie. To nie jest odpowiedni moment, ale kto wie, może moje serce wynajdzie jakąś małą przestrzeń przy kolejnych tomach. Polecam!

Tytuł: Harry Potter i Kamień Filozoficzny
Autor: J. K. Rowling
Cykl: Harry Potter (tom 1)
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 20 lipca 2016
ISBN: 9788380082113
Liczba stron: 328
Ocena: 5/6
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.