poniedziałek, 19 czerwca 2017

#146 Gdzie jest skrzynia z karabinami? - Artur Pacuła ~Katowice kryją wiele tajemnic...~


Pamiątki z przeszłości ukryte są we współczesnym świecie. Historii nie da się zapomnieć, a jej artefakty możemy praktycznie spotkać na każdym kroku. Zabytkowe budowle jeszcze z czasów średniowiecza, piękne, majestatyczne witraże w kościołach, obrazy zachwycające oczy koneserów, literatura, z której możemy dowiedzieć się o tym, co było kiedyś - przeszłości nie da się zapomnieć, a jeśli już postanowimy się w nią zagłębić, na zawsze wniknie w nasze serce. Czy chcielibyście kiedyś wyruszyć na poszukiwanie tajemniczych obiektów z przeszłości? Odkryć historię, którą opowiadają? Poznać, choć w maleńkim przybliżenie, życie osób z innej epoki? Dzieje naszych pradziadów są niezwykle interesujące. Kryją w sobie wiele tajemnic, które tylko czekają na kogoś, kto je odkryje. Doznania z czasów wojen światowych, fanatyzm religijny panujący w wiekach średnich, bunt młodych romantyków - czy nie chcielibyście znaleźć się w tych epokach, choć na jeden dzień? Chciałabym podróżować w czasie, odkrywać to, co zostało zapomniane i poznać dzieje naszego świata. Czyż nie byłoby to fascynujące doświadczenie? Kochani, zapraszam was dziś na recenzję książki, która zaskoczyła mnie w pozytywnym sensie. Gdy otrzymałam propozycję współpracy przy nowej powieści pana Artura Pacuły, pomyślałam, że już niedługo zapoznam się z historią przeznaczoną dla młodzieży, która mnie niczym nie zaskoczy. ,,Gdzie jest skrzynia z karabinami?" to pozycja zarówno dla tych starszych czytelników, jak i młodszych. Wciągająca, tajemnicza, zagadkowa historia piątki znajomych, którzy wyruszają na poszukiwanie tytułowej skrzyni z karabinami, schowanej przez pradziadka jednego z nich. Czy uda im się ją odnaleźć? Kto stanie im na przeszkodzie? Co takiego skrywają Katowice? Jeśli zapragnęliście poznać odpowiedzi na pytanie, zachęcam was do sięgnięcia po tę pozycją, a tymczasem zapraszam do zapoznania się z recenzją!

Zapowiadają się najnudniejsze wakacje na świecie. Igor ledwo wrócił z obozu wspinaczkowego, a już musi wyjechać do wujka do Katowic. To miasto nie kojarzy mu się z niczym ciekawym. Tylko jakieś kopalnie i huty.
Jego kuzynka Ala, bardzo mu jednak zazdrości. Będzie mógł poznać wspólnego wujka - Michała, który jest najbardziej obiecującym, młodym himalaistą. Właśnie zdobył Kanczendżongę! Podobnie myśli Miras – kolega z obozu wspinaczkowego. Uważa, że nie ma nic gorszego niż wakacje w domu. Poza tym w takim dużym mieście, jak Katowice musi mieszkać mnóstwo ciekawych ludzi. Monika jest już właściwie w drodze na rodzinne wakacje. Mama dostała pierwszy urlop od kilku lat, a tata właśnie wrócił na stałe z Irlandii i obiecał dwa tygodnie wspólnie spędzonego czasu.
Po przyjeździe Igor błyskawicznie spotyka chłopaka ze Śląska - Krzyśka, a wspólny mecz piłkarski pozwala się bliżej poznać. To dzięki niemu nie będzie czasu na nudę. Niemal sto lat temu pradziadek Krzyśka ukrył gdzieś w Katowicach skrzynię z karabinami.
Nie obejdzie się też bez poznania tajemnic historii Śląska, a do tego najlepiej przyda się Boss, czyli Marcin Krygier – nauczyciel historii. Trzeba tylko rozszyfrować zakodowane wiadomości z przeszłości, śledzić podejrzewanego o kradzież mężczyznę i przeszukać tajemnicze zakamarki.
Wtedy będzie szansa na dotarcie do skrzyni z karabinami.
Pierwsza książka Artura Pacuły „Gdzie jest korona cara?” zajęła drugie miejsce w Konkursie na najbardziej Samochodzikową Książke 2015 roku oraz otrzymała wyróżnienie za „umiejętność pisania o sprawach młodzieży oraz stworzenie udanego scenariusza dla wakacyjnej przygody".

Obóz wspinaczkowy dobiegł końca, a czwórka przyjaciół musi powrócić do swoich miast. Igor nie może zostać w swoim rodzinnym mieście, ponieważ jego ojciec nie da rady się nim zająć przez okres wakacyjny, a nie chce pozostawiać syna samego w domu. Postanawia oddać chłopca pod opiekę wujka Michała, który jest zawziętym młodym himalaistą, do Katowic. Igor spędził na obozie wspinaczkowym wiele wspaniałych chwil, a teraz ma powrócić, jak gdyby nigdy nic do swojej ponurej rzeczywistości. Katowice jawią mu się jako najgorsza z możliwych kar...
Ala chciałaby być na miejscu chłopca i poznać w końcu swojego wujka Michała. Dziewczynka uważa, że w Katowicach mieszka wielu ciekawych ludzi, a samo miasto skrywa pewne sekrety, które chciałaby odkryć. Mama i babcia Ali odwróciły się od wujka parę lat temu, gdy postanowił on zdobywać szczyty. Strach przed jego stratą doprowadził kobiety do podjęcia bardzo trudnej decyzji, która oddaliła od siebie całą rodzinę...
Miras nie potrafi znieść ciągłych kłótni w domu. Po utracie pracy przez tatę nie można wytrzymać z rodzicami. Chłopiec niewyobrażalnie zazdrości Igorowi wakacji spędzonych ze sławnym wujkiem. Czuje, że Katowice stanowiłyby dla niego wielki odpoczynek, ale jak ma się tam dostać? Miras zaczyna knuć niecny plan, który może zakończyć się nieciekawie...
Monika w końcu jest szczęśliwa - jej rodzina jest w komplecie. Tata wrócił na stałe z Irlandii, a mama uzyskała upragniony urlop. Nie pozostaje nim nic innego, jak wyruszyć w podróż, która ociepli ich stosunki. Rozłąka może zniszczyć rodzinę, ale gdy wszystkie osoby są zdeterminowane, by do tego nie doszło, wszystko musi się udać. Chyba...
Igor po żmudnej podróży do Katowic przekonuje się, że jego wujek zapomniał o jego przyjeździe, a on sam musi poradzić sobie w nowym miejscu. Chłopiec postanawia dotrzeć do mieszkania młodego himalaisty samemu, gdzie spotyka Krzyśka - chłopaka ze Śląska, który skrywa pewne tajemnice. Igor nie spodziewa się, że Katowice okażą się jednym z najciekawszych miast na świecie, a poszukiwania tajemniczej skrzyni z karabinami, przysporzą tak wielu wrażeń. Czy przyjaciołom uda się uratować honor rodziny Krzyśka? Kim jest dziwny mężczyzna nękający dziadka chłopca? Co takiego skrywają Katowice?

,,Gdzie jest skrzynia z karabinami?" to historia opowiadająca o sile grupy, która sprawia, że wszystko jest możliwe. Opowieść o rodzinnych problemach i sposobach ich rozwiązywania, przyjaźni, która pokona wszelkie przeciwności, przeszłości pragnącej wyjść na światło dzienne i przygodzie, która na zawsze pozostanie w pamięci. Druga powieść napisana przez nagrodzonego autora Artura Pacułę, który potrafi ukazać Polskę jako niezwykle ciekawy, tajemniczy, a przede wszystkim piękny kraj, który czeka na odkrycie swoich tajemnic. Pisarz postanowił ukazać problemy, nadzieje, przygody swoich bohaterów w naszej ojczyźnie, która jest równie interesująca, jak inne egzotyczne państwa, a nawet bardziej, ponieważ skrywa naszą historię - ludzi walczących o wolność do ostatniej kropli krwi. Czytelnik ma okazję dowiedzieć się trochę więcej o Śląsku - jego przeszłości, powstaniach, kulturze, co sprawia, że pragniemy poznać jego dokładne dzieje. Ta książka pobudza wyobraźnię, sprawia, że mamy ochotę wyruszyć w nieznane, aby zrozumieć samego siebie i odbyć podróż życia.

Większość bohaterów tej powieści występuje również w debiutanckiej książce autora pt. ,,Gdzie jest korona cara?", z którą mam zamiar zapoznać się w przyszłości, ponieważ wiem, że się nie zawiodę, a odwołania to pierwszej przygody głównych postaci zachęcają do zapoznania się z początkiem. Igor to postać, co do której mam mieszane uczucia. Nie poznałam go do końca - odpowiedzialny, ciekawy świata, ale czasami również pesymistyczny chłopak, nie wywołała we mnie takich emocji, jakbym chciała. Mam nadzieję, że w kolejnych pozycja autor przekona mnie do jego postaci, ponieważ na razie nie wiem, co o nim myśleć. Krzyśka polubiłam od samego początku - trochę nieśmiały, honorowy, odważny chłopiec, który nie boi się wyzwań. Historia jego rodziny jest niezwykle interesująca, a on sam stara się ją pielęgnować w swojej pamięci. Miras ujął mnie swoim optymizmem, poczuciem humoru. Nie zastanawia się zbyt długo nad swoimi decyzjami, woli działać pod wpływem chwili, walczyć przeciw niedogodnościom, które go atakują i kierować się w swoim życiu sercem. Na początku miałam zamiar opisać, choć w jednym zdaniu każdego z bohaterów, ale doszłam do wniosku, że nie będę odbierać wam przyjemności z ich poznawania. Przygotujcie się na spotkanie z różnymi charakterami, które działając razem, mogą okazać się mieszanką wybuchową!

,,Gdzie jest skrzynia z karabinami" to powieść, która ukazuje nasz kraj w innym świetle. Ujawnia jego tajemnice i zachęca czytelnika do zwiedzenia miejsc, które czekają, aż ktoś je odkryje. Przygody bohaterów tej historii fascynują i zaostrzają apetyt na kontynuację. Wciągająca, tajemnicza, zabawna - idealna dla starszych osób, młodzieży, ale również dla młodszych czytelników. Polecam!

Tytuł: Gdzie jest skrzynia z karabinami?
Autor: Artur Pacuła
Wydawnictwo: Dream Books
Data wydania: 8 lutego 2017
ISBN: 9788364460500
Liczba stron: 358
Ocena: 5/6
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.