poniedziałek, 12 grudnia 2016

#100 Zagubiona dusza - Paulina Lipińska ~Zmierz się z własnymi lękami...~

Co zrobisz, jeśli pewnego dnia okaże się, że nie żyjesz? Źle. Dowiesz się, że znajdujesz się w śpiączce, a twoje ciała nie chce się zregenerować? Nie wiesz, co się stało. Nie pamiętasz, kim jesteś. Nie wiesz, czy jeszcze kiedykolwiek się obudzisz. Co zrobisz? Jedyną pewną rzeczą jest spoglądanie w oczy pewnemu chłopakowi. On jest stały. Zawsze jest przy tobie. Tylko że Cię nie widzi. Nikt Cię nie widzi. Jesteś, a zarazem Cię nie ma. Trzymasz się jego boku, ponieważ jest jedyną stałą rzeczą w tym nowym, dziwnym świecie. Pewnego dnia idziesz za nim do szpitala, a tam... znajduje się twoje ciało. Nikt nie daje Ci szans na przebudzenie. Twoje wyniki są marne. Nie opłaca im się utrzymywać Cię przy życiu. Już dawno spisali Cię na straty. Czujesz strach, ale wtedy spoglądasz w oczy nieznajomego, który patrzy się na twoją leżącą na łóżku postać ze łzami w oczach. Zapominasz o wszystkim. Zastanawiasz się, kim on jest. Patrzysz, jak delikatnie podchodzi do łóżka, klęka przy twoim boku i modli się o twój powrót. Czujesz, że jest dla ciebie ważny. Twoje serce coraz szybciej bije. Chciałabyś go przytulić, ale nie możesz. Jesteś jak powietrze. Obecne, ale niewidzialne. Musisz podjąć walkę i zawalczyć o powrót do ziemskiego świata. Nadszedł czas, by stoczyć walkę ze śmiercią... Kochani zapraszam dziś was na recenzję książki, która mnie wciągnęła i wywołała wiele refleksji dotyczących życia oraz śmierci. Wpłynęła na mnie. Intrygująca, poruszająca powieść, która oderwała mnie od rzeczywistości. Cieszę się, że ją poznałam i mam nadzieję, że wy również się z nią zapoznacie. Zapraszam na recenzję!

,,Byłam gotowa na wszelki ból. Przynajmniej dzięki niemu będę wiedziała, że naprawdę żyję. Teraz jedynie co czuję, to jedno wielkie otępienie."

Zagubiona dusza to opowieść o młodej, osiemnastoletniej dziewczynie, która po wypadku nie pamięta zupełnie, kim jest i co spowodowało, że stała się duchem. Przywiązana niewidzialną nicią do pewnego chłopaka, bezwolnie podąża za nim krok w krok. Zagubiona pomiędzy dwoma światami musi sama przypomnieć sobie, co właściwie się wydarzyło i dlaczego. Odkrywa, że początkowo nieznany jej chłopak jest dla niej kimś bardzo ważnym. Opiekuńczy Igor to jej najlepszy przyjaciel, a rodzące się między nimi uczucie los brutalnie przerwał. Chłopakowi bardzo ciężko jest pogodzić się z trudną sytuacją tym bardziej że w pewnym stopniu czuje się odpowiedzialny za wypadek, w którym uczestniczyła Ada. Z pomocą przychodzi znajoma bohaterki, która ma dar widzenia duchów. Choć początkowo Igor nie wierzy drobnej blondynce, postanawia jednak zaufać Laurze.

,,Sen jest naszą ucieczką od złego. Miejscem, które nasz umysł tworzy na własne potrzeby. Tworzymy wtedy bezpieczne schronienie. Naszą własną kryjówkę, do której nikt nie ma wstępu. Tam dzieje się wszystko, co tylko sobie wymarzymy, czego tylko zapragniemy. Po prostu żyjemy idealnym życiem."

Krzyk... Ból... Ciemność... Ada budzi się z odrętwienie w nieznanym sobie miejscu. Nie wie, kim jest, ani gdzie się znajduje. Widzi nieznane sobie miejsce i chłopaka, o oczach pełnych bólu. Nie zna go, ale czuje, że jest dla niej kimś ważnym. Próbuje coś powiedzieć, zwrócić jego uwagę, ale to na nic. Nieznajomy zachowuje się, jakby jej tam nie było. Jakby była duchem. Przerażona dziewczyna nie wie, co ma robić. Nie jest sobą. Czuje się, jakby straciła część siebie. Towarzyszy nieznajomemu przez cały czas, nie może odejść od niego na więcej niż parę metrów. Ada wkrótce dowiaduje się, że znajduje się w śpiączce klinicznej. Miała wypadek, a jej szanse na przeżycie ciągle spadają. Dziewczyna podejmuje walkę ze śmiercią. Z pomocą dziwnej uczennicy, która jako jedyna ją widzi i Igora stara się połączyć ze swoim ciałem. Tylko, czy nie jest już za późno?

,,Tragedia trafia do ludzi i zostaje w nich, niszcząc powoli od środka. Szczególnie, gdy coś stanie się naszym bliskim. Martwimy się wtedy o ich los, zapominając o nas samych. Zostawiamy dotychczasowe życie daleko w tyle tak, jakby wtedy nie istniało. Ludzie będący przy nas blisko, nagle stają się całkowicie obcy."

,,Zagubiona dusza" to opowieść o walce z własnymi słabościami, odnajdywaniu wewnętrznej siły, poszukiwaniu samego siebie, sile miłości oraz pogodzeniu się z samym sobą. Ciekawie napisana, wciągająca, poruszająca trudne tematy książka, sprawia, że czytelnik musi się na chwilę zatrzymać, spojrzeć na świat inaczej i zrozumieć to, co najważniejsze. Intrygująca fabuła, wspaniali bohaterowie i siła, która chce zniszczyć wszystko. Powieść opowiada o pierwotnym uczuciu, którego nic nie zniszczy, dwóch duszach, które poznają smak miłości, ostatecznej bitwie o powrót do życia, pogodzeniu się z życiem i zaakceptowaniu nieszczęść, by później uzyskać spokój. ,,Zagubiona dusza" to debiut Pauliny Lipińskiej i już teraz mogę powiedzieć, że jeśli dalej będzie pisała i zdobywała doświadczenie, to niedługo zawojuje na rynku wydawniczym. Wróżę jej wielką przyszłość. Ta historia ma w sobie to coś, co przyciąga, a okładka urzeka swoją tajemniczością i magią. Z wielką chęcią sięgnę po inne powieści autorki, jeśli takowe się pojawią, a ,,Zagubioną duszę" polecam wszystkim, którzy chcą oderwać się od rzeczywistości i spojrzeć inaczej na świat.

,,Gubiłam we wszystkim. W nocy przyłapałam się też na tym, że zaczęłam się gubić w swoich myślach."

Ada to miła, energiczna osoba, która ma problem z zaakceptowaniem miłości. Boi się wyznać swoje uczucia, ale również pragnie walczyć o związek. Sympatyczna, wrażliwa, a przede wszystkim silna osoba. Choć wydaje się być porcelanową laleczką, to tak naprawdę jest solidną matrioszką, która mimo upadków, nie rozbija się. Ada musi rozpocząć walkę o własne życie. Dziewczyna próbuje pokonać swoje słabości, a pomaga jej w tym Igor — dobry, silny chłopak, który zrobi wszystko, by ją uratować. Młody mężczyzna po wypadku Ady nosi w sobie rozpacz, ale mimo to nie poddaje się i walczy o jej życie. Nie naciska na dziewczynę i traktuje ją z należytym szacunkiem. Igor i Ada muszą przejść długą drogę, by być razem. Czy im się to uda? Tego dowiecie się, czytając niezwykłą, niesamowitą ,,Zagubioną duszę".

,,Grzmoty stały się mocniejsze i wiatr z deszczem także dosyć mocno poinformował o swoim istnieniu. Dlaczego wszelkie takie nieszczęścia muszą dziać się w nocy? Wtedy mrok wszystko potęguje. Wiatr wydaje się bardziej niszczący, błyski bardziej widoczne."

,,Zagubiona dusza" oderwie was od rzeczywistości, ukaże historię, przy której nie można przejść obojętnie oraz zmusi do zastanowienia się nad własnym życiem. Lekka, z mocnym zakończeniem powieść, którą warto poznać — tak mogłabym ją określić. Czekam z niecierpliwością na kontynuację, ponieważ książka okazała się wciągająca, a historia Ady poruszyła mnie i kazała zastanowić się nad własnym życiem. Polecam!

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Psychoskok <3


Tytuł: Zagubiona dusza
Autor: Paulina Lipińska
Wydawnictwo: Psychoskok
Data wydania: 21 października 2016
ISBN: 9788379006199
Liczba stron: 111
Ocena: 4+/6
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.