sobota, 9 kwietnia 2016

#17 Głębia - Tricia RayburnSyreny- mistyczne istoty bardzo często występujące w mitologii. Są piękne, przyjmują postać kobiet i potrafią oddychać pod wodą. Często ukazane są również jako mroczne postacie, które wabią mężczyzn swoim głosem i prowadzą ich w głąb oceanu, gdzie ich ofiary giną. Właśnie w kontynuacji ,,Syreny" przyjmują tą postać. ,,Głębia" wprowadza nas jeszcze bardziej w świat morderczych, pełnych tajemnic istot i daje wiele odpowiedzi na pytania, które pojawiały się w naszych myślach po przeczytaniu pierwszej części trylogii. Książka stawia przed nami nowe wyzwania i odkrywa stare tajemnice. Zastanawiacie się jak wygląda życie Vanessy po zamrożeniu jeziora w Winter Harbor? Co z Paige ? Jakie są relacje między główną bohaterką a Simonem? Jak Vanessa poradzi sobie z mrocznym sekretem? Dowiecie się tego, czytając ,,Głębię".
Odkąd Vanessa Sands odkryła, kto zamordował jej siostrę, a wszystko, co wiedziała o swojej rodzinie, okazało się kłamstwem, jej świat runął. Jedyną osobą, na której może polegać, jest jej chłopak Simon. Osobiste problemy bohaterki przestają jednak mieć znaczenie w obliczu powrotu żądnych zemsty istot z Winter Harbor. Teraz Vanessa musi zmierzyć się z przeszłością i zaakceptować fakt, że jest dokładnie taka sama jak one — równie kusząca i równie niebezpieczna...
,,Jeżeli kogoś kochasz, nie tylko znosisz czyjeś problemy. Nie tolerujesz ich z nadzieją, że może pewnego dnia same znikną. Wspólnie starasz się znaleźć rozwiązanie i to nie dlatego, że masz dość niedogodności, tylko dlatego, że życie twoje i ukochanej osoby są ze sobą splecione, związane. Kiedy ty jesteś szczęśliwa i ja jestem szczęśliwy, a kiedy cierpisz... nic innego się nie liczy..."
Po zamrożeniu jeziora Vanessa wraca do Bostonu, gdzie próbuje się zmierzyć z prawdą o rodzinie i zdolnościach, które wykazuje. Przeszła przemianę i stała się syreną, a teraz musi poradzić sobie w nowej rzeczywistości. Musi pić litry słonej wody i brać długie kąpiele. Stara się dowiedzieć czegoś o swojej przeszłości. Odkrywa pewną tajemnicę. Okazuje się, że jest potomkinią potężnego rodu Nenufarów oraz by przeżyć musi zrobić coś strasznego. Dziewczyna nie jest pewna do uczuć Simona. Kocha go, ale boi się, że to jej syreni urok sprawia, że on coś do niej czuje. Targają nią wątpliwości, czy wyjawić prawdę, czy może zakończyć ich relację. W szkole Vanessa poznaje przystojnego Parkera, który z czasem staje się jej bliski. To nie jedyne problemy bohaterki. Jeziora odmarza, a syreny szykują zemstę. Kiedy w Bostonie pojawiają się zwłoki uśmiechających się mężczyzn, Vanessa wie, że ma coraz mniej czasu, by wygrać.
,,Kiedy nadchodzi fala, masz dwa wyjścia: albo stać w miejscu i pozwolić, obmyła cię woda, a twoje stopy głębiej zapadały się w mokry piasek ... albo możesz usunąć się jej z drogi. Odejść w głąb plaży albo całkiem ją opuścić, jeśli zechcesz. Najważniejsze to nie utknąć."

,,Głębia" jest mroczną książką, pełną tajemnic oraz grozy. Znów mamy okazję spotkać mistyczne istoty, które powróciły i pragną zemsty oraz młodą bohaterkę, której życie wywraca się do góry nogami. Wszystko, co wiedziała o swojej rodzinie, okazało się kłamstwem, a ona musi zmierzyć się jeszcze ze skutkami przemiany. Żałuję, że w tej części tak mało osobiście spotykamy Simona, którego bardzo polubiłam. Vanessa powoli dorasta, ale nie znaczy to, że nie mierzy się ze swoimi rozbuchanymi emocjami. ,,Głębia" wyjawia wiele sekretów córek mórz, ale daje również wiele nowych pytań. Autorka ma lekki styl pisania. Akcja jest zrównoważona. Mamy okazję zapoznać się w pełni z historią syren. Okładka nie zachwyca, ale przecież książki nie ocenia się po okładce.
Tricia Rayburn zaczęła pisać jeszcze jako nastolatka. Dziś jest uznaną autorką książkę dla młodzieży. Jej cykl o syrenach to niezwykłe romantyczne powieści z mrocznym sensacyjnym wątkiem. Prawa do serii zostały sprzedane do kilkunastu krajów m.in. Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii i Australii. Tricia uwielbia wodę, pomimo lęku przez stworzenia z głębin, dlatego zamieszkała w nadmorskiej miejscowości na wschodnim wybrzeżu Long Island.
,,Miała rację: nie znosiłam chodzić do piwnicy. Ale teraz to się zmieniło. Głównie dlatego, że wiedziałam, iż najstraszniejsze potwory wcale nie czają się w mroku, czekając, aż do nich przyjdziesz. Jeśli zechcą, same po ciebie przyjdą."
Podsumowując ,,Głębia" to pełna napięcia oraz sekretów powieść. Dzięki niej przeżyjecie fantastyczną, mroczną przygodę, która sprawi, że będziecie głodni zakończenia historii. To idealna pozycja na długie noce, kiedy nasz umysł staje się kreatywny. Będzie miło odskocznią od rzeczywistości oraz kolejną wspaniałą przygodą w świat syren. Polecam!


Tytuł: Głębia
Autor: Tricia Rayburn
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 1 lutego 2012
ISBN: 9788324590292
Liczba stron: 368
Ocena: 5/6
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.