czwartek, 1 września 2016

#77 Nawet o tym nie myśl - Sarah Mlynowski

Marzyliście kiedyś, by poznać myśli innych? Dowiedzieć się, co zaprząta ich umysł? Co sądzą o Was? Chcielibyście mieć taką moc? Słyszeliście o telepatii? To zdolność, dzięki której można nawiązać kontakt z umysłem innej osoby, jej największe sekrety, opinie. Ludzie często nie mówią tego, co myślą. Kłamią, oszukują, mamią obietnicami, których nigdy nie spełnią. Wtedy taki dar bardzo by się przydał. Tylko, co jeśli są efekty uboczne, a Wy nie bylibyście jedyni. Jeśli ktoś jeszcze ma zdolność telepatii? Wyobraźcie sobie, że wchodzicie do swojej szkolnej klasy, biura, w którym pracujecie. Spędzacie z ludźmi, którzy tam przebywają dużo czasu. Każdy z nich ma swoją tajemnicę, a Wy możecie ją poznać. Siadacie na swoim miejscu, wchodzą inni i nagle słyszycie ich myśli. To może być ciekawe, prawda? Problem w tym, że oni również słyszą wasze. Wtedy już nie jest zabawnie. Coś się wam stało, zyskaliście niesamowitą moc, ale nie jesteście jedyni. Wszyscy słyszą wszystko. Kłamstwa wychodzą na jaw. Nikt nie potrafi kontrolować swoich myśli, a nagle poznają je inni ludzie. Dowiadują się o Was wszystkiego, nie możecie tego zatrzymać. Czujecie się zranieni, oszukani lub podekscytowani. Nagle dopada Was mocny ból głowy, nie nadajecie się, by cokolwiek zrobić. Powoli przechodzi, ale Wasze oczy stają się fioletowe. Jak wytłumaczyć to wszystko rodzinie? Zastanawiacie się, czy znaleźliście się w jakimś szalonym eksperymencie, jesteście królikami doświadczalnymi. Osoby niemające tego daru, zaczynają się czegoś domyślać, a na Waszej drodze pojawia się tajemnicza kobieta, która zaczyna Was śledzić. Wyjawilibyście swoją tajemnicę światu, czy może zatrzymali ją dla siebie? Nadszedł dzień, kiedy trzeba wrócić do szkoły, wakacje się skończyły, a nauka czeka. 1 wrześnie to najbardziej znienawidzona data przez uczniów,a ale co zrobić, trzeba wrócić do rzeczywistości i wziąć się w garść. Dzięki uprzejmości księgarni internetowej PanTomasz.pl miałam możliwość zapoznania się z książką Sarah Mlynowski ,,Nawet o tym nie myśl", która powoli w optymistyczny sposób przygotowywała do powrotu do szkoły. Przyjemna, zabawna, ciekawa powieść szybko zyskała moją sympatię i zdobyła honorowe miejsce na mojej półce. Zapraszam na jej recenzję!

,,Olivia rozejrzała się po sali. Wszyscy wciąż gadali, ale nikt nie poruszał ustami. (…) Olivia pojęła nagle, że oni niczego nie mówią. Oni myślą. Słyszała myśli innych ludzi."

W Nowym Jorku zdarzają się naprawdę wyjątkowe sytuacje...
To miał być zwykły szkolny dzień: odbębniasz kolejne lekcje, spotykasz się z chłopakiem, gadasz z kimś na przerwie, śmiejesz się z wygłupów kumpla... No, może o tyle nietypowy, że był to dzień szczepień przeciwko grypie. I to szczepienie zmieniło wszystko.
Coś porobiło się w mózgu i nagle w twojej głowie odzywają się jakieś dziwne myśli — myśli nie twoje, tylko otaczających cię ludzi. Na dodatek nie tylko ty słyszysz, co myśli najlepsza przyjaciółka, chłopak, rodzice i nauczyciele, ale i twoi znajomi słyszą, co tobie chodzi po głowie.
Pełna dowcipnych wpadek i zabawnych komentarzy historia, w której niezwykłe zjawisko kompletnie przewartościowuje pewniki, zmienia bieg przyjaźni i uczuć, wywraca pozornie znaną rzeczywistość. Marzysz czasem o poznaniu prawdziwych myśli innych? Hm, uważaj na marzenia...


,,Oto nasza historia. Tak właśnie z naszej grupy zrodziliśmy się my.I tacy właśnie obecnie jesteśmy. Kiedy stanowi się grupę, w której wszyscy wzajemnie słyszą swoje myśli, granica pomiędzy ja a my jakoś się zaciera."
Dzień jak co dzień. Kolejne nudne lekcje, nauczyciele coraz więcej wymagają, a uczniowie pragną jak najszybciej wyjść ze szkoły. Nie dość, że nie mają już na nic siły, w tym tygodniu w szkole są robione szczepienia przeciw grypie. Nie są obowiązkowe, ale wielu uczniów zamierza się zaszczepić. Niektórzy się boją, inni nie mogą się doczekać. Przyszedł czas na klasę dziesiątą be. Nastroje są różne, nie wszyscy biorą w tym udział. Nastolatkowie wchodzą do gabinetu pielęgniarki, dostają zastrzyk i idą do domu. Można pomyśleć, że to już koniec, ale nic bardziej mylnego. Nazajutrz boli ich głowa, źle się czują i w różnym tempie zaczynają słyszeć myśli innych. Niektórzy są przerażeni, inni skołowani oraz są tacy, którym się to podoba. Myślą, że wariują, ale nagle uświadamiają sobie, że nie tylko ich to spotkało, ale każdą osobę, która się zaszczepiła. Słyszą swoje myśli, poznają największe sekrety. I nic nie wskazuje na to, że to im przejdzie. Nowa zdolność może być zabawna i przydatna, tylko czy na pewno? A może to początek końca ich życia towarzyskiego? Wszystko się psuje, a uczniowie muszą poradzić sobie z nową zdolnością. Pytanie brzmi, czy zrobią to sami, czy poproszą o pomoc kogoś z zewnątrz.
,,-Cały mój świat się rozleciał. 
Olivia podeszła krok bliżej niego. Ale nie z powodu telepatii. Cały twój świat już i tak się rozpadał. Tyle tylko, że sobie tego nie uświadamiałeś."
,,Nawet o tym nie myśl" to zabawna, ciepła niesamowita książka, która wywołuje uśmiech na twarzy. Zabierze Was na pewną wycieczkę do szkoły, gdzie uczniowie potrafią czytać w myślach, a śmieszne sytuacje są normą. Pełna humoru, dynamiczna, ciekawa powieść sprawia, że nie można się od niej oderwać, a kolejne przygody uczniów dziesiątej be śledzi się z niecierpliwością. Wprowadzi Was w wesoły nastrój i zarazi swoją pozytywnością. Sarah Mlynowski w niesamowity sposób połączyła problemy uczniów z telepatią, co wywołuje radość. Magiczna, lekka, przyjemna. Jestem nią oczarowana, a autorka zdobyła moją sympatię. Z niecierpliwością czekam na kontynuacje, bo przygody Olivii, Coopera, Mackenzie i innych uczniów dziesiątej be całkowicie mnie zauroczyły i pomogły rozpocząć nowy rok szkolny w trochę inny sposób. Zastanawiam się, czy sama chciałabym mieć taką zdolność i chyba tak. Czasami by się to przydało, szczególnie kiedy przyjdzie się na rozpoczęcie roku wtedy, kiedy wszystko się już skończyło. Już wyobrażam sobie minę mojej wychowawczyni. Brawo ja! Książkę czyta się naprawdę szybko, dynamiczna akcja, niespodziewane zwroty akcji i fabuła opowiedziana z perspektywy wielu osób sprawia, że pozycja zyskuje na oryginalności. Nie można się od niej oderwać, przyciąga czytelnika zapowiedzią dobrej zabawy i chwil spędzonych z szalonymi bohaterami. NIEZWYKŁA!
„Wszyscy jesteśmy pogięci. I to, co się nam przytrafia, też jest pogięte. Moje życie teraz też się do reszty pogięło. I po prostu nie wydaje mi się, żebyśmy byli odpowiednimi ludźmi, żeby pomóc sobie nawzajem się odgiąć. Ma to sens?”


Piękni, młodzi, całkowicie od siebie różni, ale połączeni jedną niesamowitą zdolnością, która czyni ich życie zabawnym, a zarazem przerażającym. Tacy właśnie są bohaterowie książki pt. ,,Nawet o tym nie myśl". Zacznijmy od tych, którzy najbardziej zapadli mi w pamięć. Olivia jest nieśmiałą nastolatką, która panicznie boi się rozmawiać z innymi. Jest hipochondryczką i wszędzie widzi okazję, by dopadła ją choroba. Kiedy poznaje swój dar, mdleje. Dziewczyna jest przerażona. Każdy może znać jej myśli, a ona pragnie tylko zniknąć. Z czasem telepatia pomaga jej się otworzyć, a na jej drodze staje Lazar. Tylko jak się to skończy? Mackenzie to popularna złośliwa dziewczyna, która skrywa pewną tajemnicę, mogąca zniszczyć jej związek. Nie chce, by jej chłopak się o tym dowiedział i robi wszystko, by tak było. Z czasem jej wredne myśli wychodzą na jaw, a ludzie się od niej odsuwają. Czy Mackenzie uda się wszystko naprawić? Cooper jest optymistycznym, trochę naiwnym chłopakiem, który każdemu wierzy na słowo. Kiedy i jego dopada telepatia, dowiaduje się o sprawach, które niszczą jego życie. Czy da radę w tym nowym, pokręconym świecie? Tess od zawsze słucha narzekań matki na jej wagę, a kiedy telepatia dotyka jej klasę, dowiaduje się, że jej najlepsza przyjaciółka myśli, że jest gruba. Zakochana w najlepszym przyjacielu dowiaduje się o rzeczach, których wolałaby nie wiedzieć. Czy uda się jej dojść do czegoś więcej z Teddym, czy może przeznaczony jest jej ktoś inny? Bohaterowie książki borykają się z takimi samymi problemami jak współczesne nastolatki. Mają o tyle źle, że pod wpływem szczepionki przeciwko grypie, każdy może poznać ich myśli. Zapowiada się zabawny czas w klasie dziesiątej be.

,,Pi założyła ręce na piersi. 
Nie pozwalam wam ode mnie ściągać. To nie w porządku. 
A przepraszam, pomyślał Dave. Czy ty nie dalej jak wczoraj nie ściągałaś od Jona Matthewsa?",,Nawet o tym nie myśl" to zabawna, ciekawa powieść, przy której można spędzić miłe chwile i zanurzyć się w świat, w którym telepatia jest na porządku dziennym, a ludzkie myśli wymykają się spod kontroli. Przygody uczniów dziesiątej be sprawią, że na waszej twarzy zagości szeroki uśmiech, a urok tej powieści was zaczaruje. Przygotujcie się na dużą dawkę śmiechu, skandali i pierwszych miłości. Nie będziecie mogli się oderwać, a historia umili Wam ciężkie chwile i oderwie od rzeczywistości. Polecam!


Za możliwość przeczytania dziękuję księgarni internetowej PanTomasz.pl <3


Tytuł: Nawet o tym nie myśl
Autor: Sarah Mlynowski
Cykl: Nawet o tym nie myśl (tom 1)
Wydawnictwo: Feeria Young
Data wydania: 3 sierpnia 2016
ISBN: 9788372296897
Liczba stron: 328
Ocena: 5/6
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.