wtorek, 6 września 2016

#78 Dziewczyna z Dzielnicy Cudów - Aneta Jadowska (PRZEDPREMIEROWO)

Na świecie istnieje wiele miejsc, gdzie magia wciąż żyje. Może nie słyszymy o nich, ale kiedy już je odnajdziemy, czujemy, że coś tam jest. Może przejdą nas ciarki albo odczujemy spokój. Istnieją miejsca nieznane, nieodkryte przez człowieka, w których nadal czuć obecność czarów, prawdziwej, nieokiełzanej natury, który przyzywa do siebie. Być może odwiedzimy je przez przypadek, myląc drogę lub pójdziemy tam za sprawą kogoś innego. Wyczujemy w starych drzewach duszę, w krystalicznej delikatnej wodzie zobaczymy odczucia przodków. Nie zapominajmy, że magia nie jest tylko dobra. Istnieje również ciemniejsza strona. Czuć od niej zło, nikt nie lubi się tam zapuszczać, a nocą słuchać zawodzenie demonów. Wyczuwamy niebezpieczeństwo, obłazi nas strach, a serce zamiera. Przechodząc tamtędy, być może zobaczymy coś innego, paranormalnego. Unikamy takich miejsc. W końcu lepiej iść dam, gdzie można wyczuć dobre czary. Tylko co, jeśli bariera ochronna upadnie, a te miejsca zostaną zainfekowane. Jak sądzicie, czy dadzą sobie radę z mroczną energię. Które z nich okaże się silniejsze i przetrwa? A które zostanie doszczętnie skończone i legnie w gruzach? Okazuje się, że nie zawsze dobro zwycięża. Czasami to zło jest górą. A kiedy indziej te strony się zamieniają. Przyjmują swoje dotychczasowe moce. Może nadejdzie czas, kiedy bezpieczniejsi będziemy właśnie w tym miejscu, do którego kiedyś nigdy byśmy nie weszli. A piękne, cudowne miejsca, które aż jaśniały, w blasku dobra, staną się czymś okrutnym, bezlitosnym. Zabiorę Was dziś w podróż do szalonego i brutalnego Warsa oraz uzbrojonej w kły i pazury Sawy, które sprawią, że wasze serca zabiją szybciej i porwą Was do najgorszych swoich miejsc, przerażą doszczętnie i zahipnotyzują. Przychodzę do Was z recenzją najnowszej książki Anety Jadowskiej, która jeszcze nie miała premiery, a którą dzięki uprzejmości wydawnictwa SQN mogła poznać. Wiecie, o jakiej pozycji mówię? ,,Dziewczyna z Dzielnicy Cudów" wkracza pewnie na salony, a autorka zasługuje na wielkie brawa. Zapraszam!,,-Był... dziwny. Uśmiechał się. Nie wiem, czy jest pomylony, czy naprawdę groźny.

-Zamierzasz go zdjąć jak pozostałych?

-Nie wiem. Matka jest dość kategoryczna. Jeśli go zdejmę, będę musiała zwiewać przed nią i przed całym Zakonem. Może sam zrezygnuje. - Uśmiechnęłam się blado.

-Zabierz go na obiad. Jeśli zobaczy, jak jesz, może uznać, że nie jesteś człowiekiem, i jeśli kiedyś wylądujecie na całodobowej izolacji z dala od jadłodajni, zjesz go, gdy skończą ci się batoniki."

Są przyjazne i urocze miasta alternatywne. I jest Wars – szalony i brutalny – oraz Sawa – uzbrojona w kły i pazury. Pokochasz je i znienawidzisz, całkiem jak ich mieszkańcy.
Jak ona. Nikita. To tylko jedno z jej imion jedna z jej tajemnic. Jako córka zabójczyni i szaleńca chce od życia jednego – nie pójść ścieżką żadnego z rodziców. Choć na to może być już za późno.
Z Dzielnicy Cudów – części miasta, która w wyniku magicznych perturbacji utknęła w latach 30. ubiegłego wieku – zostaje uprowadzona jedna z piosenkarek renomowanego klubu Pozytywka. Sprawą zajmuje się Nikita. Trop szybko zaprowadzi ją tam, gdzie nigdy nie chciałaby się znaleźć. Na szczęście jej pleców pilnuje Robin. Czy na pewno? Kim on właściwie jest?

,,W moim zawodzie trzeba działać szybko — czasami okazywało się, że miałam zaledwie trzydzieści sekund, by kogoś do siebie przekonać, a bywało, że musiało wystarczyć dziesięć. Żyję dobrze z dziwkami, alfonsami, kelnerkami, pokojówkami, by mieć świeże informacje, z wykidajłami, ochroniarzami, czy odźwiernymi, by mieć dostęp do rozmaitych miejsc. Pieniądze otwierają wiele drzwi, ale o czym wielu zapomina, tylko wówczas, jeśli wiesz, jak je wręczyć, by obdarowany czuł się z tym dobrze. Jeśli poczuje się upokorzony czy wykorzystany — weźmie kasę, bo tej w wielu zawodach się nie odrzuca, ale zapomnij o tym, że za tydzień zadzwoni, bo ma cynk, bo ktoś o ciebie pytał zbyt natarczywie, bo pięciu kolesi z bronią maszynową czeka na ciebie w zaułku, gdzie zaparkowałaś. Masz trzydzieści sekund na zbudowanie relacji, od której może zależeć twoje życie. Jeśli zrobisz to dobrze, masz swój kontakt. Jeśli spierdolisz, nie masz nic. Tak właśnie to działa."

W nieobliczalnym i dzikim Warsie ciemnymi uliczkami, pośród najgorszych przestępców, przemieszcza się tajemnicza dziewczyna w czarnym płaszczu oraz trzymająca w dłoni broń. Skrada się, odnajduje swoją ofiarę i kończy jej żywot. Nikita przez członków Zakonu nazywaną Modliszką, córka Wysokiej Matki oraz okrutnego mężczyzny jest najlepszym Cieniem organizacji. Bezwzględna, pławiąca się w krwi swoich ofiar, szalona — tak ją określają. Kim tak naprawdę jest? Nawet ona sama nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie. W życiu kobiety zaczynają się dziać dziwne rzeczy, ktoś przysyła jej pudełko kwiatów z martwymi modliszkami, przystojny rudy mężczyzna pyta o nią w miastach alternatywnych, a pod wpływem rozkazu Zakonu zostaje jej przydzielona pomoc w postaci partnera, który w żadnym wypadku nie wygląda jej na zabójcę. W dodatku jej przyjaciółka, jedna z piosenkarek Pozytywki znika z Dzielnicy Cudów, a Nikita ma niecałe dwa dni, by ją odnaleźć, inaczej młoda kobieta zginie. Dręczona demonami przeszłości, niezrozumiana stara się jak może, by wszystko wróciło do normy, a Robin jej w tym towarzyszy. Tylko kim taka naprawdę jest ten przystojny mężczyzna, który nie pamięta swojej przeszłości? Nikita dołącza do niebezpiecznej gry, która może nawet odebrać jej życie. Nad Modliszką kłębią się czarne chmury, a równowaga Dzielnicy Cudów zostaje zachwiana. Czy dziewczyna odnajdzie piosenkarkę? Jaki sekret skrywa Robin? Kim jest tajemniczy mężczyzna, którego interesuje życie Nikity? I co wspólnego z tym wszystkim ma jej rodzina? Czasu jest coraz mniej, a Cień musi odkryć tajemnice Warsa...

,,W Dzielnicy Cudów hierarchia była skomplikowana. Jej stopnie wyznaczały pieniądze i władza. Apolonia Borman obu miała pod dostatkiem, większość dziewczyn — żadnej z tych rzeczy. Cudownie ulotne, nietrwałe jak cięte kwiaty, delikatne jak pisklęta, były jednocześnie silnymi osóbkami, które poradziłyby sobie na ulicy lepiej od wielu twardzieli. Miały ten swojski, naturalny spryt zbudowany na wdzięku i urodzie, o której wiedziały doskonale, że stanowiła ich przewagę nad tymi, które jej nie miały, i jeszcze większą nad tymi, którzy jej pragnęli."

,,Dziewczyna Z dzielnicy Cudów" otumani wasze zmysły i porwie was do świata pełnego czarów, dzikości, sekretów, z którego nie będziecie potrafili odejść. Zagnieździ się w waszym umyśle i sprawi, że historia Nikity na nowo będzie odżywała w waszym umyśle. Mocna, dosadna, cudowna — zdobyła moje serce i na zawsze zyskała w nim specjalne miejsce. Nie sądziłam, że aż tak bardzo mnie zachwyci, ale przerosłą moje oczekiwania. Wybiła się ponad wszystko i dzięki niej spędziłam wiele ekscytujących, a zarazem niepokojących chwil. Od dziś zawsze, panią Anetę Jadowską, będę kojarzyła z intrygującą, zaczarowaną historią, która mnie porwie i sprawi, że nie będę mogła się od niej oderwać. Ciągłe zwroty akcji, niesamowici bohaterowie i sekrety, które zagrażają im życiu, oczarowały mnie i sprawiły, że pani Jadowska stała się jedną z moich ulubionych pisarek. I jeszcze te piękne wydanie powieści. Całkowicie mnie zaczarowało, a ilustracje przedstawione w książce dodały pikanterii i uroku oraz ukazało nowe spojrzenie na tę historię. Jeśli szukacie nietuzinkowej, czasami brutalnej, ale przede wszystkim zachwycającej książki to ,,Dziewczyna z Dzielnicy Cudów" będzie się idealnie nadawała. Spojrzenie autorki na całą historię, stworzenie miast alternatywnych, które tak samo fascynuje, jak i przeraża, okrutne morderstwa, niesamowite czary sprawiają, że czytelnik nie może zapomnieć o tej powieści. Wycieczka uliczkami Warsa i Sawy i to jeszcze po zmroku sprawia, że serce bije szybciej. Nie każcie na siebie długo czekać, tylko sięgnijcie czym prędzej po nową pozycję Anety Jadowskiej.

,,Wstawiłam pojemniki z gulaszem do mikrofali, by danie się rozmroziło, i zapaliłam gaz pod garnkiem z wodą na ryż. W kwadrans wszystko będzie gotowe. Bywały dni, kiedy właśnie takie proste rzeczy — to, że nie jestem przemoczona, że jest mi ciepło, jestem bezpieczna i za chwilę będę najedzona — wystarczało mi, bym czuła coś na kształt szczęścia. Cała reszta — matka, ojciec, robota — zostawał za progiem. Właśnie dlatego zrobiłam odstępstwo od wpajanych mi przez Irenę zasad — nigdzie nie osiadaj, do niczego się nie przywiązuj. Potrzebowałam tego, by nie zwariować."


,,Dziewczyna z Dzielnicy Cudów" pełna jest niezwykłych, intrygujących, zapadających w pamięć bohaterów. Główna bohaterka, Nikita, to silna, zdeterminowana, odważna młoda kobieta, która wie, czego chce i nie boi się po to sięgnąć, choćby miała walczyć na śmierć i życie. Piękna, ambitna członkini Zakonu jest jedną z najlepszych, a jej niesamowite zdolności walki sprawiają, że nazywana jest Modliszką, ponieważ nikomu nie odpuści. Choć wydaje się groźna, tak naprawdę czuje strach przed demonami przeszłości, a jej profesja nie odbiera jej wrażliwości i świeżego spojrzenia na świat. Bez końca zakochana i lojalna Warsowi, zrobi wszystko, by miasto było bezpieczne i nikt go nie zniszczył. Z czasem poznajemy jej inną stronę, opiekuńczą, delikatną, a zarazem niezwykle silną w swojej dobroci. Nikity nie da się nie polubić, a jej historia na zawsze ze mną pozostanie. Matka nie zniszczyła jej wewnętrznego piękna, a brutalne walki, choć odcisnęły na niej piętno, nie odebrały jej dobroci. Robin to spokojny, opanowany mężczyzna, który nienawidzi konfliktów, a każda rzecz go zachwyca. Patrzy na świat z innej perspektywy, widzi jego piękno w najgorszej brzydocie i jest zdeterminowany, by pozostać partnerem Nikity i pomóc jej przetrwać trudny okres w jej życiu. Karma to gburowata dziewczyna, która uwielbia gotyk i jest specem od technologii. Nic się przed nią nie ukryje. Nie lubi ludzi, ale toleruje Nikitę oraz Ilię, który zrobi wszystko, by mała wróżka była bezpieczna. Dzielnica Cudów jest zarazem piękna, jak i brzydka, a właścicielki renomowanego klubu Pozytywka są najważniejsze w całym Warsie. Książka pełen jest bohaterów, których można zarówno pokochać, jak i znienawidzić. Do was należy, by wyrobić o nich własne zdanie.

,,Dekapitacja, oddzielenie rdzenia kręgowego, rozszarpanie serca, spopielenie — wilkołaka można zabić na wiele sposobów, ale większość z nich jest cholernie czasochłonna albo trudna do zrealizowania, jeśli się walczy z dwiema kreaturami jednocześnie."

,,Dziewczyna z Dzielnicy Cudów" to tajemnicza, niezwykła, a zarazem brutalna książka, która nie szczędzi krwawych opisów, a akcja bezustannie gna do przodu. Nie ma tu chwili na zawahanie się. Przez to można stracić życie albo na zawsze utknąć w Dzielnicy Cudów, z której nie ma wyjścia po zmroku. Przygotujcie się na pełną niebezpieczeństw, niezłomnej walki, zaczarowanych istot powieść, przy której nie można przejść ot, tak sobie. Porwie was i zabierze w najgorsze dzielnice Warsa oraz nieokiełznaną, okrutną ziemię Sawy. Przy Nikicie nie można się nudzić. Ani na chwilę nie można odłożyć książki. Kolejna polska autorka i kolejny sukces. Muszę zapoznać się z jej innymi powieściami. Wiem, że twórczość pani Anety mnie nie zawiedzie. Polecam!


Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu SQN<3Tytuł: Dziewczyna z Dzielnicy Cudów
Autor: Aneta Jadowska
Wydawnictwo: SQN
Cykl: Cykl o Nikicie (tom 1)
Data wydania: 14 września 2016
ISBN: 9788379246206
Liczba stron: 500
Ocena: 5/6
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.