niedziela, 29 stycznia 2017

#109 PAX - Sara Pennypacker ~Czasami kochać oznacza, pozwolić odejść...~

Czym tak naprawdę jest miłość? Często mówimy, że kogoś kochamy. Chcemy spędzać z nim każdą chwilę. Pragniemy, byśmy nigdy nie musieli stracić ukochanej istoty. Niezależnie od tego, czy jest człowiekiem, czy zwierzęciem. Wyobrażamy sobie, że nic nas nie rozdzieli. Wiemy, że to uczucie będzie trwać między nami wiecznie. W końcu jak mogłoby być inaczej? Nikt nie może nas rozdzielić. Tylko, co jeśli ta druga istota, która, choć nas kocha, to pragnie odejść? Chce zobaczyć nowy świat i odciąć nić, która stale trzyma ją w miejscu? Co, jeśli pragnie wolności? Kim jesteśmy, by ją więzić? Miłość ma różne oblicza. Czasami przynosi ból, a innym razem radość. Nie możemy jej pojąć umysłem. To uczucie jest dla nas za silne. Czy, kiedykolwiek pomyśleliśmy, że kochać to tak naprawdę pozwolić odejść? Wiem, że to nie brzmi zachęcająco. W końcu, kiedy kogoś kocham, to chcę by ta istota była zawsze przy mnie i żeby nic nas nie rozdzieliło. Tylko, co jeśli to nie tylko do mnie należy decyzja? Jeśli ten ktoś pragnie czegoś innego? Wiem, że to trudne, ale wtedy powinniśmy ustąpić i pozwolić tej istocie na samodzielny wybór. Być może do nas wróci, ale nie musi się tak stać. Może odejść i już nigdy o niej nie usłyszymy. Choć będzie to bolało, to jedyne właściwe rozwiązanie... Kochani, zapraszam Was dziś na recenzję książki, która mnie oczarowała, zahipnotyzowała i zmusiła do spojrzenia na parę kwestii z innej perspektywy. Uświadomiła wiele rzeczy, a przy tym zabrała w niesamowitą podróż ku wolności. Dzika, niezwykła, piękna - Sara Pennypacker stworzyła powieść, przy której nie można przejść obojętnie. Zapraszam do zapoznania się z moimi odczuciami, co do ,,PAXA"!

,,To, że coś nie dzieje się tutaj, nie znaczy, że nie dzieje się wcale."

Odkąd Peter uratował osieroconego liska, on i Pax byli nierozłączni. Pewnego dnia dzieje się jednak coś, czego Peter nigdy by się nie spodziewał: jego ojciec idzie do wojska i chłopiec musi się przeprowadzić do dziadka, którego słabo zna i raczej nie lubi (ze wzajemnością) – a lisa wypuścić do lasu.
Jednak już pierwszej nocy Peter wymyka się z domu dziadka i wyrusza do swojego, oddalonego o 500 kilometrów, gdzie ma nadzieję zastać Paxa.
Lis w tym czasie musi się nauczyć, jak przetrwać w dzikim lesie, i na nowo odkryć świat ludzi i zwierząt. Nigdy jednak nie traci nadziei, że jego chłopiec po niego wróci.
Czy dwunastolatek dotrze sam do domu? I czy odnajdzie tam Paxa?

,,Szedł pięć pełnych godzin. Na piętach zrobiły mu się pęcherze, ramiona bolały od dźwigania plecaka, lecz każdy krok przybliżał go do Paxa i domu, którego nigdy nie powinien był opuszczać."

Dawno, dawno temu w środku lasu pewien mały lisek stracił całą rodzinę. Przerażonemu maluchowi śmierć zaglądała w oczy. Lisek wiedział, że zbliża się jego koniec, aż tu nagle pojawiła się nad nim pyzata buźka małego chłopca. Dziecko nie mogło przejść obojętnie wobec rychłej śmierci zwierzątka i zabrał go do domu...
Tak właśnie zaczyna się opowieść o chłopcu i jego lisie. Peter uratował zwierzaka przed śmiercią, a Pax przywrócił dziecku radość życia. Od tego czasu zostali się najlepszymi przyjaciółmi i stali się jednością. Gdzie szedł jeden, krok w krok podążał za nim drugi. Aż nagle w ich życie zakradła się wojna...
Peter został zmuszony do opuszczenia swojego liska i pozostawienia go w lesie. Chłopiec zamieszkał w domu dziadka, ale w każdej minucie myślał o swoim przyjacielu. Lis został opuszczony, ale nigdy nie stracił nadziei, że jego Peter po niego wróci. Obydwoje nie mogli zapełnić pustki w sercu. Wiedzieli, że muszą być razem...
Peter uciekł z domu dziadka i wyruszył w pełną niebezpieczeństw podróż, by odnaleźć swojego liska, a Pax został zmuszony nauczyć się przetrwania. Przyjaciele zostali rozdzieleni, ale obydwoje walczą z całych sił, by się odnaleźć. Czy Peterowi uda się powrócić do domu? Czy Pax nauczy się, jak przetrwać? Czy chłopiec i jego lis zrozumieją, że kochać, oznacza pozwolić odejść?

,,Co to jest wojna?Szary zamyślił się.Jest taka choroba, która czasami dopada lisy. Sprawia, że przestają być sobą i atakują obcych. Wojna to taka choroba, tylko u ludzi.

,,Pax" to wspaniała opowieść o prawdziwej przyjaźni między istotami tak bardzo różnymi, a zarazem takimi samymi. Miłości między lisem i jego chłopcem, którzy, choć zostali rozdzieleni, to nie poddają się i walczą z całych sił, by znów być razem. Książka pełna jest dzikości, a zarazem najczystszych, najsilniejszych uczuć, których nikt nie może zniszczyć. Wprowadzi was w świat zagrożony wojną, a zarazem ześle pokój. Piękna, nieposkromiona, wzruszająca historia mówiąca o prawdziwej przyjaźni, walce z przeciwnościami losu, poszukiwaniu prawdziwego domu, odkrywaniu prawdy o tym, co dla nas najważniejsze, a przede wszystkim o tym, że jeśli kochamy, czasami musi dać wybór tej drugiej istocie. Nie wiem, czy kiedyś wam wspominałam, że moją ulubioną lekturą jest ,,Mały Książę". To jedna z najwspanialszych historii, która wywarła na mnie wielki wpływ. Kiedy przeczytałam, że ,,Pax" porównywany jest właśnie do tej lektury, nie wiedziałam czego się spodziewać. Teraz już wiem, że te słowa są w jak najbardziej zasłużone. ,,Pax" uczy. Uczy o miłości potrafiącej pokonać wszelkie przeciwności, niezwykle mocnej więzi między człowiekiem a zwierzęciem, okrucieństwach ludzi, a zarazem pięknie ich czynów. Zakochałam się w tej powieści i wiem, że w przyszłości zapoznam z nią moje dzieci. Chciałabym, żeby każdy ją przeczytał. Pewnie wiele osób spojrzałoby na mnie jak na wariatkę, kiedy wręczyłabym im książkę dla dzieci. Być może by się obrazili, ale wiecie co? Właśnie takie powieści są najbardziej wartościowe. Historie, które poruszają ważne tematy i chwytają za serce. Wiem, że będę powracała do ,,Paxa" i mam nadzieję, że wy również zapoznacie się z tą magiczną książką.

,,-To nie takie proste. Jestem za tym, żeby mówić całą prawdę o wojnie. O jej kosztach. Powinno się mówić prawdę o tym, jaka jest cena wojny. Długo trwało, zanim to zrozumiałam."

Opowiem wam trochę o głównych bohaterach tej pięknej historii, a resztę postaci pozostawię wam, byście mogli odkryć ich siłę i zapoznać się z ich własną opowieścią. Zacznijmy od lisa. Pax to odważny, sprytny i niezwykle lojalny osobnik, który za swoją jedyną rodzinę uważa chłopca, który go uratował i podarował serce. Broni go za wszelką cenę. Niestety mającą podstawiane wszystko pod nos, zapomina o swojej dzikości. Kiedy zostaje oderwany od Petera, nie wie, co ze sobą począć. Nie potrafi polować, a śmierć zagląda mu w oczy. Wtedy na swojej drodze poznaje inne istoty, które dodają mu sił i energii. Pax jest nieposkromiony, waleczny, a przede wszystkim emanuje dobrocią. Walczy o to, co ważne. Stara się przetrwać, aż w końcu podejmuje decyzję i wyrusza po swojego chłopca. Peter po śmierci mamy bardzo się zmienił. Wesoły, pogodny chłopiec stał się cieniem własnego siebie. Ojciec nie potrafi mu pomóc, a dziecko coraz bardziej zagłębia się w otchłań rozpaczy. Dopiero gdy pewnego dnia ratuje maleńkiego lisa, wszystko zaczyna się zmieniać. Na jego twarz powraca radosny uśmiech, a chłopiec otwiera się przed swoim najlepszym przyjacielem. Kiedy zostają okrutnie rozdzieleni, chłopiec nie waha się nawet chwili i wyrusza w niebezpieczną podróż, by odnaleźć swojego lisa. W tym czasie z dziecka przeobrażą się w prawdziwego mężczyznę, ale tego dowiecie się już sami...

,,Zwyczajną prawdę bywa najtrudniej dostrzec, kiedy dotyczy ciebie samego. Jeżeli nie chcesz poznać prawdy, zrobisz wszystko, żeby ją ukryć."

,,Pax" to niezwykła przygoda ukazują siłę przyjaźni, dzikość w sercach każdej z istot oraz miłość silniejszą niż wszystko, co jest nam znane. Wspaniała, magiczna, niezwykle realistyczna powieść, która porusza ważne tematy i bezgranicznie wzrusza, by za chwilę wywołać szeroki uśmiech na twarzy. Wiem, że nie raz do niej powrócę. Historia Paxa i Petera wiele mi uświadomiła i mam nadzieję, że jeśli tylko po nią sięgniecie, was również zachwyci. Z całego serca zachęcam was do zapoznania się z tą książką!

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu IUVI <3


Tytuł: Pax
Autor: Sara Pennypacker
Wydawnictwo: IUVI
Data wydania: 26 października 2016
ISBN: 9788379660285
Liczba stron: 296
Ocena: 6/6
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.