niedziela, 27 marca 2016

#2 Akademia Dobra i Zła. - Soman Chainani


Dzieciństwo bez baśni nie byłoby tym samym. Każdy z nas zna przynajmniej jedną z nich. To magiczne opowieści, które kształtują nas światopogląd. Uwielbiamy w baśniach to, że zawsze mają swoje : ,,długo i szczęśliwie". Kto nie pamięta biednego Kopciuszka, którą książę ratuje przed macochą i czyni księżniczką? A może Królewny Śnieżki, który uśpiona czeka na swoją miłość? W baśniach dobro zawsze zwycięża, a zło przegrywa.,,Dzięki śmierci czuła, że żyje."Kiedy w bibliotece zobaczyłam ,,Akademię Dobra i Zła" nie mogłam przejść obok niej obojętnie. Dużo słyszałam o tej książce. Nie wiedziałam jednak czy nie jestem na nią za duża. W końcu bohaterki mają po 12 lat. Cieszę się, że nie zrezygnowałam. Przeczytałam magiczną XXI wieczną baśń, która mnie pochłonęła. Przeżyłam z nią fantastyczną podróż do Akademii Dobra i Zła. Zapraszam na zapoznanie się z jej recenzją.,,1. Zło atakuje. Dobro się broni
2. Zło karze. Dobro wybacza.
3. Zło rani. Dobro pomaga.
4. Zło bierze. Dobro daje.
5. Zło nienawidzi. Dobro kocha."


qaaNajlepsze przyjaciółki Sofia i Agata rozpoczynają naukę w baśniowej Akademii Dobra i Zła, gdzie zwyczajni chłopcy i dziewczęta uczą się, jak być bohaterami albo... złoczyńcami.


Różowa sukienka, szklane pantofelki i dobre uczynki dają Sofii pewność, że zostanie prymuską w Akademii Dobra i ukończy ją jako księżniczka z bajki.Tymczasem Agata, w czarnych workowatych sukienkach, ze złośliwym kotem, nieznosząca niemal całego świata, wydaje się idealną kandydatką do Akademii Zła.Kiedy jednak dziewczęta zostają porwane do Bezkresnej Puszczy, okazuje się, że ich przeznaczenie zostało zamienione: Sofia trafia do Akademii Zła, by uczyć się pielęgnacji brzydoty, rzucania klątw i szkolenia sługusów; Agata ląduje w Akademii Dobra, wśród przystojnych książąt i ślicznych dziewcząt, by brać udział w lekcjach etykiety dla księżniczek i poznawać język zwierząt.A jeśli ta pomyłka to tylko pierwszy krok, zmierzający do pokazania, jakie naprawdę są Sofia i Agata?,,Akademia Dobra i Zła" to niezwykła podróż do oszałamiającego nowego świata, w którym jedynym sposobem na znalezienie wyjścia z baśni jest... jej przeżycie.Co cztery lata w miasteczku Gawalon dwójka dzieci zostaje zabrana do Akademii Dobra i Zła. Jedno z nich jest dobre, a drugie złe. Rodzice szaleją, dzieci się boją, a Dyrektor Akademii tylko czeka na ten dzień. W tym roku wiadomo, że do Akademii Dobra trafi Sofia - uczynna księżniczka, a Zła - Agata- cmentarna wiedźma. Sofia jest piękna. Agata brzydka. Lecz kiedy dziewczynki zostają uprowadzone trafiają nie do tej Akademii. Są przekonane, że nastąpiła pomyłka, ale może są we właściwych miejscach?,,Tylko jeśli zniszczymy to, kim się nam wydaje, że jesteśmy, będziemy mogli docenić to, kim jesteśmy naprawdę."

Soman Chainani stworzył piękną historię, które pozostaje długo w sercach czytelników. Bohaterki diametralnie różnią się od siebie. Jedna dobra, druga zła. Ale może prawdziwe dobro nie tkwi w pięknie, a zło w brzydocie. ,,Akademia Dobra i Zła" to przyjemna, lekka lektura, która zabiera w niesamowity świat, gdzie istnieją dobre wróżki, złe wilki, uczynne księżniczki oraz przystojni książęta. Zachwycające są ilustracje do rozdziałów autorstwa Iacopo Bruno. Autor wykreował bohaterów, którzy od razu zdobywają naszą sympatię albo nienawiść. Każdy z nich ma uosabia w małej cząstce każdego człowieka. Książka zachęca nas do wydobycia z niej refleksji, które być może przydadzą się nam w życiu.,,-Czyli nie mamy żadnych szans na powrót do domu?
-Nie, chyba że takie będzie zakończenie baśni... A wspólny powrót do domu to dość naciągane zakończenie w przypadku dwóch dziewczynek stojących po przeciwnych stronach, nie uważacie?"

Soman Chainani wierzy w baśnie jeszcze bardziej niż dzieci z Gawaldonu. Podczas studiów na Uniwersytecie Harvarda, praktycznie stworzył kierunek ,,baśnologii" i napisał pracę magisterską na temat tego, dlaczego piękne kobiety są baśniach czarnymi bohaterami , którym trudno się oprzeć. Saman jest także uznanym scenarzystą i absolwentem kursów filmowych na Uniwersytecie Columbii, który ukończył z najwyższym wyróżnieniem: FMI Fellowship. Wyprodukowane na podstawie jego scenariuszy filmy były wyświetlane na ponad 150 festiwalach filmowych na całym świecie. W czasim wolnym od snucia opowieści oraz prowadzenia wykładów Nowym Jorku Soman Chainani jest zapalonym tenisistą , który przez dziesięć lat nie przegrał meczu w pierwszej rundzie. Potem zaczął pisać ,,Akademię Dobra i Zła" i teraz przegrywa raz za razem.,,Co to takiego: Zło nigdy tego nie będzie miało...a Dobro nie może bez tego żyć?",,Akademia Dobra i Zła" była miłym powrotem do świata dziecka, kiedy książęta zawsze ratowali księżniczki, a złe wiedźmy ginęły. Zachwyciła mnie i zaintrygowała. To książka idealna dla każdego, niezależnie od wieku. Poruszy coś w w waszym sercu i sprawi, że inaczej spojrzycie na świat. Polecam!

Tytuł: Akademia Dobra i Zła
Autor: Soman Chainani
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 18 marca 2015
ISBN: 9788376863504
Liczba stron: 496
Ocena: 6/6
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.