wtorek, 29 marca 2016

#14 Syrena - Tricia Rayburn


Każdy z nas skrywa w sobie pewne tajemnice. Czasami bardzo mroczne . Sekrety, które doprowadzają do śmierci innych osób. Wyobraź sobie, że w naszym świecie żyją piękne, niosące śmierć mężczyznom istoty. Syreny wabią ich swoim śpiewem, by zatonęli. Co byś zrobił, kiedy przez te mityczne istoty zmarła ci najbliższa osoba?

,,Potem uciekasz. Bo jedyną rzeczą gorszą od tego, że jej nie ma, jest to, że ty nadal tu jesteś."
Dla Vanessy i Justine Sands miały to być zwyczajne wakacje w miasteczku Winter Harbor, w towarzystwie braci Carmichaelów.
Jednak kiedy Justine wybiera się nad urwisko, by skakać do wody, a nazajutrz fale wyrzucają jej ciało na brzeg, Vanessa nie ma wątpliwości, że to coś więcej niż wypadek.
Całe nadbrzeżne miasteczko wpada w popłoch, kiedy następuje seria ponurych zdarzeń – fale wyrzucają na brzeg ciała mężczyzn z twarzami zastygłymi w uśmiechu… Vanessa i Simon próbują ustalić, czy te wypadki mają cokolwiek wspólnego z Justine i Calebem. Ale to, co odkryje Vanessa, może oznaczać koniec jej wakacyjnej miłości, a może nawet życia…

,,-Kiedy się kocha tak bardzo - powiedział, obejmując mnie w pasie i delikatnie przyciągając do siebie - zrobi się wszystko, żeby zapewnić tej osobie bezpieczeństwo. Zrobi się wszystko, żeby zadbać o to, by była szczęśliwa."


,,Syrena" to powieść pełna grozy, magii oraz miłości. Autorka stworzyła książkę, która zabiera czytelnika w świat syren, niosących zgubę, które ukrywają się pod nosem ludzi. Podoba mi się w książce to, że główna bohaterka nie poznaje żadnego niegrzecznego chłopca, tylko uczucie rodzi się między nią a przyjacielem z dzieciństwa. To niespotykany element w powieściach. Zawsze jest ten sam schemat, a w ,,Syrenie" pisarka stworzyła coś oryginalnego. Co mogę jeszcze powiedzieć? Mamy tu dynamiczną akcję, wciągającą fabułę oraz postacie, które zostają w pamięci na długo.
,,Najlepszy sposób na opanowanie lęku przedciemnością to udawać, że jest naprawdę jasno."


Tricia Rayburn swoją pierwszą książkę napisała jeszcze jako nastolatka. Dziś jest uznaną autorką powieści dla młodzieży. "Syrena" to pierwsza część jej wspaniale zapowiadającej się romantycznej serii z wątkiem kryminalnym. Pomimo strachu przed stworzeniami z głębin, Tricia wciąż uwielbia wodę, dlatego zamieszkała w nadmorskiej miejscowości na wschodnim wybrzeżu Long Island.

,,Wtedy Simon zdjął polar, opatulił mnie i przyciągnął blisko do siebie. Był to rodzaj opieki, jaką zaoferowałby każdy troskliwy brat w podobnej sytuacji...z tym że ja nie czułam się jak młodsza siostra Simona. Pomyślałam, że gdyby przysuną twarz choćby o dwa centymetry bliżej mojej, a nasze usta przypadkiem otarłyby się o siebie, prawdopodobnie nawet bym nie spostrzegła, jak kościół odrywa się od ziemi."Czas powiedzieć kilka słów o bohaterach. Vanessa to nieśmiała, przestraszona dziewczyna. Zawsze żyła w cieniu siostry, która pomagała jej przezwyciężyć strach. Kiedy umiera, dziewczyna zaczyna łączyć ze sobą pewne fakty i próbuje odkryć czemu Justine umarła. Próbuje odszukać Caleba razem z Simonem. Zaczyna łączyć ich wspólny cel i rodzi się między nimi uczucie. Vanessa staje się silniejsza. Niestety poznaje pewną tajemnicę, która burzy jej życie. Simon to naukowiec. Znają się z Vanessą od dziecka. Jest pełen uroku i stąpa twardo po ziemi. Przez książkę przewija się wiele ciekawych postaci, a wszystko wiąże się z pewnymi miejscami, a mianowicie Restauracji rybnej ,,U Betty" oraz urwisko Chione. Motyw syren jest wspaniale poprowadzony. Romans, dramat oraz sekrety - to właśnie znajdziemy w ,,Syrenie".

,,-Kiedy się kocha tak bardzo - powiedział, obejmując mnie w pasie i delikatnie przyciągając do siebie - zrobi się wszystko, żeby zapewnić tej osobie bezpieczeństwo. Zrobi się wszystko, żeby zadbać o to, by była szczęśliwa."
Podsumowując: ,,Syrena" to książka pełna magii, grozy oraz miłości. Znajdziemy tu wspaniałych bohaterów, którzy zabiorą nas do mrocznego świata syren oraz głębin oceanu. Każdy z nas znajdzie coś w niej do siebie. Może nie poraża kunsztem pisarskim, ale jest ciekawą pozycją, przy której nie można przejść obojętnie. Polecam!


Tytuł: Syrena
Autor: Tricia Rayburn
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 8 maja 2011
ISBN: 9788324589890
Liczba stron: 360
Ocena: 5/6
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.