niedziela, 27 marca 2016

#11 Talon - Julie Kagawa


Smoki — znane były już w czasach starożytnych i przejawiały się przez kolejne epoki. Każdy z nas słyszał o dużych, latających gadach, które zioną ogniem. Ich wizerunek towarzyszył ludzkości od zawsze i nie sądzę, żebyśmy o nim zapomnieli. Te stworzenia zachwycają swoją potęgą. Są piękne i silne. Choć nie ma żadnych dowodów na ich istnienie, wierzę, że kiedyś istniały. Może przetrwały i nadal są w naszym świecie. Może umieją się przystosować i niczego nieświadomi spotykamy je na każdym kroku. Julie Kagawa podejmuje ich wątek w swojej nowej książce pt. ,,Talon", którą polubią osoby interesujące się tymi mitologicznymi stworzeniami.,,Ocean był pod każdym względem fascynujący. Przede wszystkim ta zmienność. Spokojny, łagodny — taki właśnie dla odzyskania równowagi, a potem raptem w jednej chwili wściekły, atakujący ciebie z siłą i gwałtownością huraganu."

Bardzo lubię książki pani Kagawy. Seria ,, Żelazny Dwór" zachwyciła mnie. Autorka ma wiele pomysłów, które w cudowny sposób urzeczywistnia w swoich powieściach. Kiedy usłyszałam, że wydaje nową serię, byłam wniebowzięta. Wiedziałam, że będę mogła przejść obok nieobojętni. ,,Talon" zachwyciła mnie i pozostawił spragnioną kolejnych smoczych przygód. Ta lektura gwarantuje nam niesamowitą przygodę, która tylko czeka byśmy ją, rozpoczęli.Samotnie upadną, razem powstaną.

Przed wiekami członkowie zakonu Świętego Jerzego polowali na smoki. Ukrywając się pod ludzką postacią, smoki przetrwały. Stworzyły Talon, potężną organizację, w której każdy smok ma wyznaczone miejsce i służy wspólnej sprawie. Z czasem stały się silne i przebiegłe, gotowe przejąć władzę nad światem.

Młodziutka Ember Hill, po wcieleniu się w ludzką postać, zostaje wysłana ze szpiegowską misją do Kalifornii. To dla niej okazja, by zakosztować życia zwykłej nastolatki, nacieszyć się wolnością przed powrotem do Talonu, gdzie czekają na nią wyłącznie obowiązki.

Ember jest odważna i zdeterminowana, ale zaczyna ulegać ludzkim słabościom. Coraz częściej kwestionuje wszystko, czego nauczono ja w Talonie. Może jej przeznaczeniem jest życie wśród ludzi? Targana wątpliwościami, zapomina o ostrożności, a zakon Świętego Jerzego jest już na jej tropie.,,Z tym że to nie ty wybierasz sobie drogę życia. Robią to za ciebie inni, dlatego nigdy nie zastanawiałam się, czym chciałabym być, kiedy dorosnę."

,,Talon" opowiada o młodej smoczycy Ember, która wraz z bratem Dantem, zostaje wysłana do Kalifornii, by nauczyć się żyć wśród ludzi. Dziewczyna należy do organizacji, gdzie zrzeszone są smoki, żyjące na tym świecie. W Talonie każdy ma swoje miejsce. Wakacje w Crescent Beach to ostatnie miesiące wolności rodzeństwa, zanim zostaną przydzieleni do swoich ról. Wszystko dobrze się układa. Ember poznaje przyjaciół i cieszy się odpoczynkiem, dopóki na horyzoncie nie pojawia się zbiegły smok. Dni wolności szybko się kończą, a smoczyca zostaje oddana na szkolenie. Każdego ranka odbywa mordercze treningi. Poza tym w mieście pojawiają się żołnierze Świętego Jerzego. Mają znaleźć ukrytego smoka i zabić. Jednego z nich - Garreta zaczyna coś łączyć z Ember. Co? Przekonacie sie czytając tę powieść.
,,Czyżby dlatego smokom odmawiano prawa do ludzkich uczuć, bo z tymi uczuciami zawsze wiążą się wielkie komplikacje?"

Książka napisana jest w lekki, przyjazny czytelnikowi sposób. Nie ma w niej rozdziałów — to bohaterowie opowiadają o tym, co się dzieje. Znajdziemy tu wiele zabawnych dialogów. Książkę czyta się szybko. Akcja wciąga od początku i cały czas gna do przodu. Nie ma tu zbędnych opisów, co bardzo pomaga w zagłębieniu się w lekturę. Smoki przedstawione są w fantastyczny sposób. Te silne stworzenia potrafią przyjmować ludzką postać. Autorka zachwyciła mnie swoim stylem i sprawiła, że jak najszybciej chcę sięgnąć po kolejną część.


,,Nienawidzą nas, bo jesteśmy inni, a ludzie zawsze boją się kogoś, kogo dobrze nie rozumieją."


Julie Kagawa urodziła się w Kalifornii, ale tam nie przydarzyło jej się nic ekscytującego. Więc kiedy miała dziewięć lat, przeprowadziła się z rodzicami na Hawaje. Tu, nie zważając na huragany i rekiny, mnóstwo czytała — ku utrapieniu nauczycieli, którzy odbierali jej powieści schowane pod podręcznikiem do matematyki. Tak jak później, gdy pracowała w księgarniach, kierownicy złościli się, gdy przyłapywali ją na lekturze książek, które powinna ustawiać na półkach. Jej pasja przerodziła się sukces, gdy ukazał Żelazny król – tom 1 mrocznej i romantycznej trylogii wypełnionej akcją, przygodą, humorem i groźną magią.


,,Ludzie są jak rak. Rozprzestrzeniają się, biorą wszystko pod siebie tylko po to, by zniszczyć. Siebie też..."


Warto wspomnieć o bohaterach książki. Ember jest ufna i beztroska. Pragnie wolności, czego zabrania jej organizacja. Przez całą książkę przechodzi niewielką przemianę i właśnie to w niej lubię. Wiele młodych bohaterek książkowych czasami mnie irytuje, ale z Ember tak się nie zdarzyło. Dante to spokojny, ułożony chłopak, który ślepo wierzy organizacji. Popełnił parę błędów, ale nie mogłam go skreślić. Polubiłam go i mam nadzieję, że w ,,Buntowniku" się wykaże. Garret — odważny żołnierz, który nigdy nie kwestionował Zakonu. Po poznaniu Ember to się zmienia. Zaczyna mieć własne zdanie i poznaje smak szczęścia. No i w końcu Riley — mój cudowny smok, który pragnie powstrzymać Talon. O taj książce mogłabym pisać w nieskończoność, ale nie chcę zdradzać zbyt wiele.
,,- Chwileczkę! Chcesz, żebym spotkała się z tobą, kimś kompletnie mi obcym, na jakimś odludziu? O północy? Nie uważasz, że z mojej strony byłaby to oznaka... nadmiernego zaufania?
A on dalej się uśmiechał.
- Obcy? Faktycznie! - Oparł się ręką o stolik, nachylił się i odezwał się głosem bardzo cichym, takim, co to na pewno nie doleci do niepowołanych uszu. - Nazywam się Riley."
A on dalej się uśmiechał.- Obcy? Faktycznie! - Oparł się ręką o stolik, nachylił się i odezwał się głosem bardzo cichym, takim, co to na pewno nie doleci do niepowołanych uszu. - Nazywam się Riley."

Podsumowując - ,,Talon" to wspaniała powieść, której szybko nie zapomnimy. Zabierze nas do świata, w którym smoki wciąż żyją i pokaże, że tak naprawdę każdy z nas pragnie wolności. Nie sądzę, żeby były jakiekolwiek ograniczenia wiekowe dla czytelników, to książka dla każdego. Jeżeli pragniecie książki, która oderwie was od rzeczywistości, to ,,Talon" będzie idealny. Polecam ją z całego serca. Nie zawiedziecie się!


Tytuł: Talon
Autor: Julie Kagawa
Wydawnictwo: Harper Collins
Data wydania: 18 marca 2015
ISBN: 9788327610218
Liczba stron: 416
Ocena: 6/6
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.