wtorek, 3 maja 2016

#28 Niezauważalna - Marcus Sedgwick


Czy zastanawialiście się kiedyś, jak to jest być niewidomym? Powiem szczerze, że ja nie. Wzrok jest czymś, co zawsze przy mnie będzie. Nie wyobrażam sobie, by było inaczej. Często zapominam, jak bardzo jest ważny. Niestety nie wszyscy mają ten zmysł. Niektórzy ludzie go tracę albo w ogóle się bez niego urodzili. Kiedy widzimy osobę niewidomą, nie wiemy, jak się zachować. Przechodzimy na drugą stronę lub stoimy w miejscu. Czemu? Ludzie boją się tego, co nieznane. Nie przeszkadza nam to w wygłaszaniu złośliwych komentarzy. Zachowujemy się, jakby ta osoba była niewidzialna, niezauważalna. A przecież ona jest taka sama jak my. Czuje, kocha, cierpi. Chce prowadzić normalne życie. Znaleźć rodzinę, mieć dzieci, spełniać marzenia. Może czas to zrozumieć? Zapraszam was na recenzję cudownej książki Marcus'a Sedgwick'a pt. ,,Niezauważalna".


,,[...] wszyscy chyba pragniemy czasem być kimś, kim nie jesteśmy."

Ekscentryczny pisarz Jack Peak od jakiegoś czasu nie odzywa się do swojej 16-letniej córki Laureth. Nie byłoby to aż tak dziwne, gdyby nie zaadresowany do niego niepokojący mail, który odczytuje nastolatka... Jakim cudem Peak zamiast w Szwajcarii znalazł się w Stanach Zjednoczonych? Laureth, chcąc odnaleźć swojego tatę, udaje się w podróż z Wielkiej Brytanii do USA. W wyprawę angażuje swojego 7-letniego brata Benjamina, któremu powierza rolę przewodnika. Niewidoma Laureth bowiem, choć świetnie orientuje się w zasadach rządzących światem, w Nowym Jorku nie poradziłaby sobie sama. Jaki związek ze zniknięciem jej ojca ma to, że pisał książkę o zbiegach okoliczności? Laureth zrobi wszystko, by rozwikłać zagadkę.
,,Owszem, zgodnie z matematyką, jeśli mamy 23 osoby w jednym pokoju , to w połowie przypadków dwie z nich urodziły się tego samego dnia. Tak mówi matematyka, ale matematyka zapomina, że a)normalnie nie dowiadujemy się takich rzeczy ot tak, i b)matematyka nie wie, JAKIE TO UCZUCIE, kiedy przytrafia ci się taka sytuacja. Matematyka nie doznaje dreszczu przechodzącego po karku. Matematyka nie potrząsa głową i nie mówi: "Matko Boska Częstochowska!" Ale my owszem. Wiemy, jakie to uczucie, a to uczucie mówi nam, że to MUSI COŚ ZNACZYĆ."


Laureth urodziła się niewidoma. Uczęszcza do specjalnej szkoły i ma marzenia. Od zawsze jest blisko ze swoim ojcem. Nastolatka zaczyna się martwić, kiedy tata nie odpowiada na jej sms-y oraz nie odbiera telefonu. Kiedy Laureth próbuje powiedzieć o tym mamie, tak zbywa ją, mówiąc, że Jack'owi na pewno nic nie jest. Zaniepokojona dziewczyna odczytuje maila napisanego do swojego ojca o jego dzienniku znalezionym w Nowym Jorku. Wie, że stało się coś złego. Przecież jej tata miał być w Szwajcarii, więc skąd jego notes znalazł się w Nowym Jorku. Dziewczyna postanawia wyruszyć w podróż, by go odnaleźć. Kradnie mamie pieniądze, uprowadza 7-letniego brata i oszukuje system. Przedostaje się do Nowego Jorku i rozpoczyna szaleńczą pogoń za ojcem. Laureth zrobi wszystko by go odnaleźć. Czy rodzeństwo da sobie radę w Nowym Jorku? Czy Laureth znajdzie tatę?

,,(...)przecież nie trzeba rozumieć dogłębnie danej rzeczy, żeby ją kochać prawda? Właściwie czasem zrozumienie czegoś może sprawić, że kocha się ją mniej.",,Niezauważalna" to niesamowita, ciepła powieść napisana z perspektywy niewidomej nastolatki. Mimo przeciwności losu Laureth nie poddaje się i wyrusza w niebezpieczną podróż. Książka Sedgwick'a mimo swojej małej objętości, porusza najważniejsze tematy. W cudowny sposób porusza temat braku zmysłu wzroku oraz koloru skóry. Pokazuje, że wszyscy jesteśmy tacy sami. Laureth nie zastanawia się, jak to jest mieć wzrok. Nie wie, co to są kolory. Mimo to świetnie daje sobie radę w życiu. Nie rozumie, czemu ludzie traktują ją, jakby nie istniała i nie miała swojego zdania. ,,Niezauważalna" daje nowe spojrzenie na świat niewidomych. Ważnym wątkiem jest spotkanie z Samem. Chłopak na początku flirtuje z Laureth, ale kiedy dowiaduje się, że jest niewidoma, kończy to. Ten fragment pokazuje, że nie wiemy jak się zachować wobec osoby niewidomej. Często tak robimy. Na szczęście nie wszyscy. Niektórzy ludzie wiedzą, że osoba niewidoma nie jest gorsza i traktują ją jak normalnego człowieka. Co mogę jeszcze powiedzieć o książce? Rozdziały są krótkie i napisane w przyjemny sposób. Książka nie jest gruba, ale nic jej to nie odbiera. Bardzo podoba mi się okładka. Mam nadzieję, że będę miała jeszcze szansę zapoznać się z twórczością autora.

,,Boję się przez większość czasu. Ale nigdy nikomu tego nie mówię. Nie mogę sobie na to pozwolić. Muszę udawać pewność siebie, bo inaczej, kiedy milknę, staję się niezauważalna."

,,Niezauważalna" to piękna, poruszająca książka, która skłania nas do refleksji nad współczesnym świtem oraz tolerancją ludzi. Porusza bardzo ważne tematy. Mówi, że powinniśmy być dobrzy dla innych ludzi, ponieważ nie wiemy, jak wygląda ich życie. Książka Marcus'a ma bardzo wysoki poziom i jest niesamowita. Sądzę, że każdy powinien ją przeczytać. Pozwoli wam spojrzeć na świat osoby niewidomej i poznać jej lęki. Nie zajmie wam dużo czasu, wystarczy parę godzin. Zyskacie za to nową perspektywę i zmienicie swoje postępowanie. Z całego serca zapraszam po zapoznania się z tą lekturą.


Tytuł: Niezauważalna
Autor: Marcus Sedgwick
Wydawnictwo: YA!
Data wydania: 1 lipca 2015
ISBN: 9788328021020
Liczba stron: 256
Ocena: 6/6
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.