czwartek, 5 maja 2016

# 29 Burza - Julie CrossCzy chcielibyście móc podróżować w czasie? Pozmieniać parę rzeczy i stworzyć sobie nową przyszłość. Każdy z nas chciałby coś zmienić. Niestety nie mamy tej możliwości. Nie to, co Jackson. Chłopak potrafi przemieszczać się w przeszłość, ale kiedy nie może niczego zrobić inaczej. Kiedy wraca do swojego czasu, przeszłość się nie zmienia. Wszystko zostaje po staremu. Teraz musi to zmienić. Musi uratować swoją dziewczynę przed śmiercią. Kiedy zostaje postrzelona, chłopak przenosi się do 2007 roku. Dwa lata przed jej śmiercią. Bez skutku próbuje powrócić do 2009 roku i uratować Holly. Czy mu się to uda? Kim tak naprawdę jest jego ojciec? Czy są inni tacy jak on? Przekonacie się o tym, czytając wciągającą książkę Julie Cross pt. ,,Burza". A teraz zapraszam do zapoznania się z jej recenzją.


,,Jeśli pokażesz to komuś, to zaniosę do szkoły Twoje zdjęcia z dzieciństwa, te, na których jesteś na golasa, i puszczę w obieg.''


Dziewiętnastoletni Jackson Meyer jest zwyczajnym chłopakiem, studiuje, ma dziewczynę... i potrafi podróżować w czasie. Pewnego dnia nieznajomi mężczyźni napadają na Jacksona i jego ukochaną Holly, podczas brutalnej szarpaniny dziewczyna zostaje poważnie ranna. Przerażony i spanikowany Jackson cofa się w czasie o dwa lata, lecz ten skok okazuje się inny niż wszystkie. Chłopaka zostaje uwięziony w przeszłości.
Jackson chcąc uratować Holly, nie ustaje w rozpaczliwych próbach odnalezienia drogi powrotnej do swojego czasu, lecz po serii niepowodzeń godzi się z losem i postanawia dowiedzieć się więcej o swoich umiejętnościach. Jednak ludzie, którzy strzelali do Holly, depczą mu po piętach. Wrogowie Czasu zrobią wszystko, bu wcielić młodego podróżnika w swoje szeregi. Przystąpi do nich albo zginie. Wciągnięty w wir tajemnic dotyczących swojej rodziny i Wrogów Czasu, Jackson musi zdecydować, jak daleko się posunie, aby uratować Holly, a może i cały świat.

,,Wydaje się, jakbyś miał jakieś inne życie, a ja nie mogłabym być jego częścią."

Jackson potrafi podróżować w czasie. Chłopaka staje przed trudnymi wyzwaniami: uratować Holly i powstrzymać zagładę świata. Jego siostra bliźniaczka umarła parę lat temu i do tej pory podróżnik w czasie nie potrafi pogodzić się z jej śmiercią. Jego kontakty z ojcem są napięte. Jackson jest odważny i uparty. Chce dowiedzieć się prawdy o swoim pochodzeniu i zmienić przyszłość. Bardzo polubiłam jego postać. Dawno nie czytałam książki, w której głównym bohaterem jest chłopak. To miła odmiana. Holly jest stanowcza oraz sprytna. Widzimy w książce przemianę, która w niej zaszła przez dwa lata. Wcześniej naiwna młoda dziewczyna, zmieniła się w pewną siebie, silną kobietę. Jackson ukrywa przed nią prawdę o swojej moce, ale ona cos podejrzewa. Kiedy dowiaduje się prawdy, nie ucieka. Stara się pomóc chłopakowi. Ważną postacią w książce jest bliźniaczka chłopaka — Courtney. Dzień jej śmierci jest bardzo ważny w podróży Jacksona. Wzruszył mnie list, który chłopak do niej napisał. Courtney nie zdążyła go przeczytać. Zakręciła mi się łezka w oku, kiedy autorka opisała jej śmierć. Jest jeszcze Adam — szalony haker, który pomaga zrozumieć chłopakowi jego moc. Z czasem kontakty Jacksona z ojcem się poprawiają. Mężczyzna również ma za sobą bolesną historię i skrywa mroczną tajemnicę. To tylko kilka postaci, ale inne są równie interesujące, jak na przykład Wrogowie Czasu oraz mała rudowłosa dziewczynka.

,,Rozumiem, dlaczego ktoś taki jak Adam jest obsesyjnie zafascynowany tym, co potrafię, ale ja sam nie uważam swojej umiejętności za jakąś supermoc. Jestem wybrykiem natury. W dodatku nieco niepokojącym."


,,Burza" to niesamowita, wciągająca książka. Powiem szczerze, że przez pierwsze 80 stron dłużyła mi się, ale później ruszyła z pełną mocą. Akcja się zagęściła, a fabuła wyjaśniła. Ta powieść jest debiutem Julie Cross i nie mogę się doczekać, kiedy przeczytam kolejne jej książki. Autorka w niezwykły sposób buduje atmosferę i pozwala czytelnikowi odbywać skoki w czasie razem z głównym bohaterem. Na początku można się pogubić w tych wszystkich czasach, ale później ten problem zanika. Książka w ciekawy sposób porusza temat podróżowania w czasie. Zastanawiam się , czy gdybym ja miała taką moc, starałabym się coś zmienić, choć wiedziałabym, że i tak, kiedy wrócę do swojego czasu nikt nie będzie o tym pamiętał. Co mogę jeszcze powiedzieć o książce? Magnetyzuje i sprawia, że chce się więcej.
,,Okej, to prawda – potrafię podróżować w czasie. Ale zapewniam was, że nie jest to takie ekscytujące, jak mogłoby się wydawać. Nie mogę cofnąć się o te kilkadziesiąt lat i zabić Hitlera."

,,Burza" sprawi, że przejdą wam ciarki po plecach, a serca zabiją szybciej. Z chęcią przeczytam kolejne książki autorki. Wiem, że spędzę z nimi kolejne niesamowite, niebezpieczne przygody. Zachęcam do zapoznania się z tą powieścią. Nie pożałujecie. Warto dać jej szansę, może was zaskoczy. Jeśli poszukujecie książki o podróżach w czasie, z mocnym głównym bohaterem oraz pełna tajemnic ,,Burza" będzie idealna. Polecam!


Tytuł: Burza
Autor: Julie Cross
Wydawnictwo: Bukowy Las
Data wydania: 12 czerwca 2012
ISBN: 9788362478668
Liczba stron: 416
Ocena: 5/6
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.