poniedziałek, 9 maja 2016

#31 Niezwyciężona. Zdrada - Marie RutkoskiKiedy kogoś kochasz, najważniejsze jest dla ciebie szczęście tej drugiej osoby. Pragniesz, by była bezpieczna. Chcesz spędzać z nią jak najwięcej czasu i budować waszą wieź. Czasami się to udaje, czasami nie. Wyobraź sobie, że osoba, której oddałeś serce, straciła swój kraj przez twój ród, a później to właśnie ona odebrała ci jedyny dom, który znasz. Przez nią zginęło wiele ludzi i równie wiele zostało skrzywdzonych, w tym twoi bliscy. Zabrała cię do niewoli, ale mi tego zawsze cię chroniła i pragnęła twojego dobra. Ochroniła cię przed nienawiścią oraz niebezpieczeństwem. Teraz twoja kolej. Czy poślubisz zupełnie obcego człowieka, rozpocznie brutalną grę z władcą oraz wejdziesz w świat intryg, by zapewnić jej bezpieczeństwo. Czy potrafiłbyś zranić swoją miłość, by przeżyła? Zastanów się dobrze. Kestrel podjęła już tę decyzję. By Arin przeżył i odzyskał wolność swojej ojczyzny, oddała całą siebie w ręce imperatora. Teraz nie może pozwolić, by mężczyzna dowiedział się prawdy i przeżyć w świecie dworskich intryg, mrocznych tajemnic, brutalnych werdyktów. Zapraszam na recenzję książki Marie Rutkoski pt. ,,Zdrada".

,,Czasem myślisz, że bardzo czegoś potrzebujesz, a tak naprawdę powinieneś pozwolić temu odejść."

Na wojnie najlepsze jest kłamstwo, które nie jest kłamstwem — tę zasadę Kestrel, córka valoriańskiego generała Trajana, przejęła właśnie od swojego ojca i z powodzeniem stosowała w życiu. Musiała naginać fakty do bezwzględnej rzeczywistości i szpiegować, by odsłonić prawdę. Wiedział, że realizacja celu wymaga czasem poświecenia siebie i innych. Dlatego nie wahała się długo, gdy cesarz zaproponował, by została jego synową, skoro za tę cenę mogła uratować Arina i jego herrańskiech pobratymców.
Tylko czy uda jej się wytrwać w postanowieniu i nie odkryć kart? Kestrel musi zachować swoje motywy w sekrecie nie tylko przed Arinem, ale i przed wyjątkowo niebezpiecznym manipulatorem, jakim jest władca. Życie na cesarskim dworze wymaga wielkiej ostrożnością, zwłaszca, gdy prowadzi się podwójną grę. Jeden nieopatrzny krok może spowodować czyjąś tragedię, a nawet śmierć. Stawka jest więc wyjątkowo wysoka.

,,-Ufam ci.-Nie powinieneś.-Wiem."

Autorka potrafi rozbić serce czytelnika. Napisała książkę, która nie pozwala oderwać się od przedstawionego w niej świata oraz smutnych historii bohaterów. Długo zbierałam się za napisanie tej opinii. ,,Zdrada" mimo swojej magii, trochę mnie zawiodła. Szkoda, że Marie zamieściła w niej tak mało scen pomiędzy Kestrel oraz Arinem. Jest mi z tego powodu bardzo przykro. To był jedyny minus tej książki. Mam nadzieję, że w kolejnej części pisarka wynagrodzi te braki. W tej części autorka skupiła się na przedstawieniu wątpliwości, które rodzą się między głównymi postaciami. W smutny, wzruszający sposób pokazała ich niszczące się relacje, walkę między dobrem sercem a bezpieczeństwem drugiej osoby, osamotnienie oraz tajemnice, które powoli niszczyły ich więź. W niesamowity sposób zostały ukazane dworskie intrygi, brutalne decyzje, okrucieństwo człowieka. Kestrel podjęła trudną walkę, która póki co jest na prostej drodze do jej zniszczenia. Drugi tom ,,Niezwyciężonej" podniósł mi ciśnienie, uwięził moje myśli i pokiereszował serce. Zostałam zupełnie zmiażdżona.

,,Czasami podarunek jest sposobem na pokazanie innym, że ktoś należy do niego."


Kestrel podjęła trudną decyzję i za życie ukochanego zaprzedała samą siebie diabłu. Silna, stanowcza dziewczyna zaczyna mieć wątpliwości. Targają nią sprzeczne uczucia. Cały czas jest w niebezpieczeństwie i mimo tego postanawia pomóc Herrańczykom. Musi bardzo uważać, by nie zostać złapaną. Imperator nieustannie ją krzywdzi oraz stara się zastraszyć. Kestrel przeszła dużą przemianę. Z młodej, trochę naiwnej dziewczyny stała się w krótkim czasie niesamowitą, pewną siebie kobietą, która musi przywdziewać obojętną maskę, by przeżyć i uratować bliskich. Arin w tej części obsesyjnie myśli o dziewczynie. Nie może wyrzucić jej z myśli ani serca. Nie może pogodzić się z jej odejściem. Z czasem zaczyna wierzyć w kłamstwa Kestrel i jego serce powoli obrasta lodem. Pragnie w nią wierzyć, ale ona mu tego nie ułatwia. Mimo tego postanawia walczyć o Herran i próbuje nawiązać sojusz ze Wschodem. Odbywa niebezpieczną podróż, by wyzwolić ojczyznę. Imperator okazuje się zimnym, bezdusznym człowiekiem, które chce rządzić zarówno Kestrel, jak i całym dworem. Jest okrutny dla dziewczyny oraz syna. Kiedy coś nie idzie po jego myśli, wyładowuje gniew na narzeczonych. Jego syn, Verex, jest przeciwieństwem ojca. Dobry, miły mężczyzna pragnie pokoju. Stara się pomóc Kestrel przetrwać na dworze cesarza. Nie ma dobrych relacji z ojcem. Od zawsze był przez niego krytykowany, ale nie poddał się. Jego siłą jest jego dobroć. Tensen jest ministrem rolnictwa w Herranie i staje się ojcem dla Arina oraz szpiegiem. Ryzykuje swoim życiem, by wyzwolić swój kraj. Każdy z tych bohaterów jest niesamowicie ważny dla książki.
,,Usłyszała w jego głosie pytanie tylko dlatego, że całą duszą pragnęła być na nie odpowiedzią."

Podsumowując: ,,Zdrada" to mocna, rozrywająca książka, przy której nie można przejść obojętnie. Tak jak wspomniałam brakowało mi w niej rozmów między Arinem i Kestrel, dlatego nie mogę dać jej najlepszej oceny. Niestety to dużo popsuło. Mimo tego jest magiczna oraz niezwykła. Zabiera czytelnika w świat dworskich tajemnic i pokazuje oblicza ludzkości. Nie mogę doczekać się ostatniej części. Mam nadzieję, że wydawnictwo szybko ją przetłumaczy i odda do druku. Jeśli jeszcze nie zaczęliście swojej przygody z serią ,,Niezwyciężona" zabierzcie się za nią jak najszybciej. Marie Rutkoski przygotowała dla was książki, które przyprawia was o palpitację serca i uczynią spragnionymi kolejnych tomów. Polecam!


Tytuł: Zdrada
Autor: Marie Rutkoski
Seria: Niezwyciężona (Tom II)
Wydawnictwo: Feeria Young
Data wydania: 17 marca 2016
ISBN: 978-83-7229-549-1
Liczba stron: 408
Ocena: 5/6
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.