wtorek, 17 maja 2016

#33 Wypowiedz jej imię - James Dawson

,,Krwawa Mary, Krwawa Mary, Krwawa Mary" wypowiadają ludzie na całym świecie. Stają przed lustrem, zapalają świecę i wywołują zjawę. Historia tej istoty jest bardzo zawiła i niejasna. Wiele mitów mówi o tym, że Mary była czarownicą, która używała czarnej magii. Od tej pory straszy każdego, kto trzykrotnie wypowie jej imię. Kolejne legendy podają, że Mary zmarła w strasznym wypadku samochodowym, w którym jej cała twarz została poharatana. O tej kobiecie krąży wiele historii. Śmiałkowie od czasu do czasu przyzywają ją i w tajemniczy sposób znikają z ziemi. Do tych poszukiwaczów przygód należą: Bobbie, Caine oraz Naya. Nastolatkowie upiornej nocy w Halloween przywołują Krwawą Mary. Mają tylko 5 dni, by uratować swoje życie i rozwiązać zagadkę śmierci Mary. Czy im się to uda? Jaka historia kryje się za osamotnioną, nieśmiałą nastolatką? Co połączy Bobbie i Caina? Przekonacie się, czytając mroczną książkę Jamesa Dawsona pt. ,,Wypowiedz jej imię", a ja zapraszam Was na recenzję tej demonicznej historii.,,Najbardziej na świecie boję się, że gdybym umarła, nikt by nawet nie zauważył.''

To miała być dobra zabawa. Gdy Bobbie, jej przyjaciółka Naya i przystojny Caine w noc Halloween stanęli przed lustrem, by pięciokrotnie wypowiedzieć imię Krwawej Mary, nawet nie przeczuwali, jaki koszmar rozpętają. Wkrótce ich koleżanka ze szkoły dla dziewcząt Piper's Hall znika w tajemniczych okolicznościach, oni zaś w snach i lustrzanym odbiciu prześladowani są przez ducha czarnowłosej dziewczyny.
Roberta ,,Bobbie" Rowe postanawia rozwikłać zagadkę. Nastolatka ma na to pięć dni, w przeciwnym razie podzieli los innych zaginionych uczennic, ofiar Krwawej Mary. Śledztwo doprowadzi ją do mrocznych sekretów szkoły Piper's Hall oraz zatajonej zbrodni, której sprawców nigdy nie ukarano.


,,niKt w pipeR's hall mi niE WierZył A ja tylKo pRagnęłam być akcEptoWana"

Bobbie jest przykładną uczennicą oraz córką. Od lat uczy się w szkole z internatem Piper's Hall. Mieszka w pokoju ze swoją najlepszą przyjaciółką Naya, która jest jej całkowitym przeciwieństwem. Pewnego dnia w Halloween ktoś wpada na pomysł, by wywołać Krwawą Mary. Zachowawcza Bobbie, szalona Naya oraz przystojny Caine wymawiają imię Mary pięciokrotnie przy zapalonej świeczce. Nic się nie dzieje. Nastolatkowie śmieją się ze swojego strachu, do czasu. Następnego dnia Bobbie znajduje w łazience kartę z słowami ,,Pięć dni". Myśli, że to głupi żart, ale później zaczyna widzieć zjawę oraz staje się nią w swoich snach. W końcu przekonuje się, że naprawdę wywołali Krwawą Mary i mają niewiele czasu, by ją powstrzymać. Bobbie zaczyna coś łączyć z Cainem. Niestety niedane jest im cieszyć się radością. Mają tylko pięć dni, by rozwikłać zagadkę śmierci Mary i uratować zarówno własne życia, jak i Sadie — zaginionej nastolatki. Okazuje się, że historia ducha jest brutalna i pełna smutku. Wszystko zależy od tego, czy znajdą sprawców jej śmierci i odkryją tajemnicę Mary. Czas nieubłaganie dobiega końca.

,,- Po prostu od niektórych osób bije mocniejszy blask niż od innych, i nie ma to nic wspólnego z ich wyglądem."

,,Wypowiedz jej imię" to mroczna, tajemnicza książka, która sprawi, że krew zamarznie wam w żyłach. Autor w magiczny sposób przedstawił losy zarówno Bobbie, jak i Mary. Podobało mi się, że w tej lekturze Mary mimo strachu, który wywołuje, budzi również pozytywne uczucia. Poznajemy historię dziewczyny, której życie nie rozpieszczało i za swoją naiwność zapłaciła największą cenę. Rozdziały podzielone są na pięć części, które rozpoczynają odliczanie do zakończenia. Historia owiana jest nutą grozy. Powiem szczerze, że trochę się bałam, kiedy czytałam ją w nocy. Podobno wtedy najbardziej pracuje wyobraźnia i u mnie się to sprawdziło. Książka ma swój urok. Szkoda tylko, że autor nie napisał kontynuacji. Z chęcią przeczytałabym jeszcze o Bobbie oraz Mary. James Dawson ma ciekawy styl pisania. Nie rozwodzi się nad opisami, stawia na dialogi oraz opisy odczuć bohaterów. W tej książce nie ma fragmentów, które z chęcią by się ominęło. Znajdziemy w niej za to sporą dawkę strachu i niesamowitych emocji, które towarzyszą nam przy jej czytaniu.
,,Jeśli miała być całkowicie szczera, to w tym tygodniu po raz pierwszy poczuła, że naprawdę żyje. Zrozumiała, że jej starania mające na celu wmieszanie się w tłum i bycie niezauważaną sprawiały, iż wiodła bezbarwną egzystencję, której monotonię rekompensowała jej jedynie fikcja literacka. Była fikcyjną dziewczyną."
Bobbie przechodzi diametralną zmianę w kolejnych dniach poszukiwań tajemnicy Krwawej Mary. Na początku nieśmiała i niewyróżniająca się z tłumu dziewczyna, staje się pewną siebie, silną osobą, która w końcu opuszcza więzione ją mury i zaczyna prawdziwe życie, pełne uczuć oraz emocji. Zakochuje się w Cainie, odkrywa prawdziwą radość i siłę, która nie pozwala jej odpuścić, póki nie rozwiąże zagadki uczennicy Piper's Hall. Caine to dobry chłopak, który mimo wielkiego strachu nie opuszcza Roberty i wraz z nią próbuje zmierzyć się z Krwawą Mary. Czasami wszystko, co się teraz dzieje w jego życiu, przytłacza go, ale mimo to się nie poddaje. Naya to szalona Amerykanka, która jest najbardziej ze wszystkich nastawiona do istnienia Mary. Warto wspomnieć o Grace, która bezustannie chce upodlić Bobbie i wywyższa się nad wszystkimi. Mary Worthington przed śmiercią była naiwną, osamotnioną dziewczyną, która nie miała żadnej bliskiej osoby, do czasu kiedy w jej życiu nie pojawił się przystojny nauczyciel. Nie powiem nic więcej, ponieważ do was należy odkrycie ich tajemnicy i zrozumienie historii Mary.


,,Zrozumiała, że jej starania mające na celu wmieszanie się w tłum i bycie niezauważaną sprawiły, iż wiodła bezbarwną egzystencję, której monotonie rekompensowała jej jedynie fikcja literacka."
,,Wypowiedz jej imię" to niesamowita, pełna emocji książka, która zawróciła w moim sercu i na zawsze w nim pozostanie. Nigdy nie zapomnę tajemnicy Mary oraz Bobbie, które zabrały mnie w niezwykłą, tajemniczą podróż. Spędziłam z tą książką wspaniałe chwile i mam nadzieję, że kiedyś autor napisze kontynuację. Jeżeli jesteście ciekawi historii Krwawej Mary oraz determinacji trójki znajomych zapoznajcie się z tą powieścią. Nie pożałujecie!


Tytuł: Wypowiedz jej imię
Autor: James Dawson
Wydawnictwo: YA!
Data wydania: 3 czerwca 2015
ISBN: 9788328020740
Liczba stron: 256
Ocena: 6/6
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.