czwartek, 14 lipca 2016

#54 Klejnot - Amy Ewing

,,Najpierw ujrzyj, jaki jest. Potem ujrzyj w myślach swych. Wreszcie wolą skrępuj go.'' - te słowa brzmią jak mantra w umyśle smutnej dziewczynki o fiołkowych oczach, która została zabrana od swojej rodziny i zmuszana jest do kierowania Auguriami oraz przygotowywania się do zostania surogatką szlachty. Przez kilka lat codziennie sprawdzana jest jej wytrzymałość. Zbliża się Dzień Obrachunku, w którym młoda kobieta po raz pierwszy od pamiętnej nocy, w czasie której została wyrwana z rąk matki, zobaczy znów rodzinę. A co za tym idzie — następnego dnia zostanie wystawiona na licytację i jakaś bogata szlachcianka kupi ją, by urodziła dla niej dziecko. Te kobiety nie mogą mieć własnych pociech, ponieważ każde maleństwo rodzi się martwe i to samo może spotkać rodzącą. Natomiast Surogatki posiadają dar, który pozwala im wydać na świat potomstwo, które zostanie wychowane w szlacheckiej rodzinie, a dziewczęta trafią znów do magazynu, gdzie będą przebywały aż do śmierci. Ta młoda kobieta pragnie wolności, chce samodzielnie podejmować decyzje dotyczące swojej przyszłości, ale nie jest to jej pisane. Zostaje kupiona przez Diuszesę Jeziora i trafia do Klejnotu, który pod powłoką piękna, którym się otacza, słynie z okrucieństwa. Wszystko zostaje jej odebrane — rodzina, przyjaciółka, imię. Nikt nie może wiedzieć, jak się nazywa. Mówią na nią Surogatka Domu Jeziora, a dziewczyna pragnie wykrzyczeć jedno zdanie, które nikogo nie obchodzi: ,,Nazywam się Violet Lasting". Przychodzę dziś do Was z recenzją fantastycznej książki, którą praktycznie pochłonęłam na jednym wdechu, a mianowicie ,,Klejnotu" Amy Ewing. Zapraszam!,,Wolność ma swoją cenę."

Otoczone dzikim oceanem Samotne Miasto podzielone jest na pięć położonych koncentrycznie dzielnic. Najbiedniejszy, zewnętrzny krąg to Bagno. Centralny, zamieszkały przez elitę, nosi dumną nazwę Klejnot.
Mieszkanki Klejnotu, które pragną mieć zdrowego potomka, kupują na dorocznych Aukcjach surogatki — obdarzone nadzwyczajnymi Auguriami dziewczęta, pochodzące z uboższych kręgów miasta.
Violet Lasting jest jedną z nich. Kupiona przez Diuszesę Jeziora dziewczyn trafia do pięknego pałacu i szybko przekonuje się, że za olśniewającą fasadą kryje się świat dalece bardziej okrutny, niż mogłaby sobie wyobrazić. Odziana w piękne suknie lecz pozbawiona wszelkich praw Violet jest tylko zabawką w rękach okrutnej szlachcianki, która nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć cel.
Jedyną nadzieją Violet jest niespodziewana przyjaźń, która wkrótce przerodzić się ma w zakazany romans.
A w Klejnocie za nieposłuszeństwo grozi śmierć...

,,Nadzieja to cudowna rzecz (...). A jednak nie doceniamy jej, póki nie zniknie."

,,Klejnot" to porywająca, zaskakująca książka, która różni się od innych. Opowiada o losie surogatek, którym odbierana jest wolność i są tylko maszynami do urodzenia potomstwa szlachty. Nie spodziewałam się, że tak bardzo mnie zaciekawi. Przeczytałam ją błyskawicznie i czym prędzej muszę zaopatrzyć się w drugą część. Autorka stworzyła ciekawą historię, w której dworskie intrygi przeplatają się z okrucieństwem, które skrywa Klejnot oraz połączone to wszystko jest ze specjalnymi zdolnościami, które czynią z młodych dziewczyn — niewolnice. Nie można się oderwać od tej powieści. Kiedy się ją czyta, czas przestaje istnieć. Ciekawi bohaterowie, intrygująca fabuła, dworskie tajemnice oraz moc, która może wszystko odmienić — właśnie to znajdziemy w ,,Klejnocie". Spodobało mi się , że pisarka skonstruowała postacie w ten sposób, że cały czas nas czymś zadziwiają. Nie sposób nikogo znienawidzić, bo zaraz dowiadujemy się czegoś, co odmienia nasze uczucia. Ta książka to wir emocji, tajemnic oraz miłości. W końcu znalazłam książkę dla młodzieży, w której zakochani w sobie bohaterowie nie pochodzą z rodziny szlacheckiej. Obydwoje łączy to, że są zabawkami w rękach bogaczy i muszą robić wszystko, by przeżyć. Amy Ewing zaskoczyła mnie i mam nadzieję, że utrzyma poziom swojej twórczości, a ,,Biała róża" również mnie zachwyci. Nie mogę się doczekać, kiedy będę miała szansę ją przeczytać!

,,- Naprawdę chciałbym cię zapomnieć — oznajmia. - Ciebie i tych kilka tygodni, które spędziliśmy razem. Byłoby mi łatwiej, gdybym mógł cię znienawidzić. Ale nie potrafię. To smutne, ale będę cię kochał przez resztę mojego życia."

Kilka słów o autorce:
Amy Ewing wychowała się w małym mieście w okolicach Bostonu. Miłość do książek zaszczepiła w niej matka — bibliotekarka. W 2000 Amy przeprowadziła się do Nowego Jorku i rozpoczęła studia aktorskie, szybko jednak zrezygnowała ze scenicznej kariery. Przez pewien czas imała się różnych zajęć, była między innymi kelnerką, asystentką, nianią i przedstawicielem handlowym, aż w końcu postanowiła zająć się pisaniem. Ukończyła kolejną szkołę i otrzymała tytuł magistra z kreatywnego pisania dla dzieci. Powieść ,,Klejnot" to jej praca magisterska. Obecnie autorka mieszka w Harlemie. Całe dnie spędza na pisaniu, jedzeniu sera i okazjonalnym oglądaniu serialu ,,Pamiętniki wampirów".

,,-Coś jednak muszę Ci wyznać. Kiedy obudziłem się dzisiaj rano, miałem uczucie, jakby ktoś wpuścił do pokoju świeże powietrze. Znów mogłem oddychać. Ciężar z piersi znikł i chyba po raz pierwszy od wielu lat poczułem się znów sobą. 
-Co się wydarzyło? 
Uśmiecha się do mnie. 
-Zdecydowałem, że cię odnajdę."
Violet Lasting to silna, lojalna młoda kobieta, której zabrano wolność. Potrafi doskonale posługiwać się Auguriami oraz grać na wiolonczeli. Nie jest niezniszczalna, często życie mocno daje jej w kość, ale zawsze się podnosi. Rodzina oraz przyjaciele są dla niej najważniejsi — gotowa jest oddać za nich życie. Violet ma w sobie pewną świeżość, która dodaje jej uroku. Ash, by chronić rodzinę, sprzedaje samego siebie. Od lat znajduje się w środku dworskich intryg i traktowany jest jak rzecz. Dopiero kiedy poznaje Violet widzimy, jak powoli się otwiera i odkrywa swoją drugą stronę, która ukazuje wrażliwego mężczyznę pragnącego miłości oraz akceptacji. Raven tak samo, jak Violet jest surogatką, ale jest od niej całkowicie inna, a zarazem identyczna. Odważna, kłótliwa, złośliwa dziewczyna, która wie, czego chce i nie odda swojego ciała — wolałaby umrzeć. Dziewczyna ma w sobie niezłomnego ducha i nigdy się nie poddaje. Po każdym upadku potrafi się podnieść, a Violet jest dla niej niczym koło ratunkowe. Diuszesa Jeziora to okrutna, bezwzględna kobieta, która pragnie godnego siebie potomka, w tym wypadku dziewczynki, która wyjdzie za syna Hierarchy. Chciałabym powiedzieć, że ją znienawidziłam, ale to byłoby kłamstwo. Ta kobieta ma za sobą smutną historię i ludzkie odruchy. Lucien gra na dwa fronty — stara się pomóc surogatkom i zabrać je od szlachty. Jego siostra była jedną z nich i teraz stara się, by jej śmierć nie poszła na marne. Annabelle to słodka, niema dziewczyna, która czuje coś do szalonego syna Diuszesy. Nigdy nikogo nie skrzywdziła i stara się jak może pomóc Violet. Garnet wydaje się egoistycznym synem bogaczy, ale ma pewną tajemnicę, która może pomóc Violet. Klejnot pod swoim pięknem skrywa mroczne sekrety. Jesteście ciekawi jakie? W taki razie musicie sięgnąć po tę książkę.
,,Surogatki wyraźnie odstają od reszty gości. Czekamy grzecznie nieopodal naszych pań i wyglądamy, jakbyśmy chciały być gdzie indziej."
,,Klejnot" to ciekawa, zaskakująca, oryginalna powieść, która sprawiła, że moje serce momentami biło szybciej. Cieszę się, że miałam okazję ją przeczytać i wiem, że obowiązkowo muszę kupić jej kontynuacje i śledzić dalsze losy Violet, Ash'a, Raven. Ta książka pozwoliła mi się zanurzyć w świat założycieli, poznać ich okrucieństwo oraz bezwzględność, odkryć tajemnice surogatek oraz śledzić rozwijające się uczucie między Violet Ash'em. Jeśli szukacie fascynującej, magicznej książki ,,Klejnot" będzie nadawał się idealnie. Dajcie mu szansę, a być może podbije wasze serca tak jak moje. Polecam!

Tytuł: Klejnot
Autor: Amy Ewing
Wydawnictwo: Jaguar
Cykl: The Lone City (tom 1)
Data wydania: 23 września 2015
ISBN: 9788376863061
Liczba stron: 380
Ocena: 5/6
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.