niedziela, 17 lipca 2016

#55 Dziewczyna z ogrodu - Parnaz Foroutan


Granat od zamierzchłych czasów jest symbolem życia, małżeństwa. Pamiętacie zapewne mit o porwaniu Persefony — córki Demeter. Dziewczynka oddaliła się od matki, a tam spostrzegł ją Pan Podziemia i porwał do swego królestwa. Zrozpaczona matka próbowała odzyskać córkę i prawie się jej to udało. Prawie, ponieważ Pluton podarował Korze owoc granatu, który młoda kobieta ugryzła, tym samym zawiązując małżeństwo z Hadesem. Granat jest również uważany za symbol płodności. Piękny czerwony owoc, który w swoim środku skrywa krwiste pestki, ma wróżyć liczne potomstwo, dobrobyt, szczęście. W wielu kulturach odprawiane są obrzędy z tym owocem, które mają zapewnić bogactwo zarówno w sferze duchowej, jak i materialnej. To właśnie owoc granatu znajduje się na okładce książki, którą dziś zrecenzowałam. Ma on wielkie znaczenie dla całej książki, która w swoim okrucieństwie potrafi wykiełkować piękno. ,,Dziewczyna z ogrodu" Parnaz Foroutan to zaczarowana, autentyczna, smutna książka, która opowiada o losach kobiet w XX wieku w Iranie. Zapraszam na jej recenzję!,,Samotność to uczucie, którego można dotknąć", myśli. "To obecność nieobecności"."

Opowieść o pożądaniu, obsesji i władzy, które doprowadzają do upadku zamożnej rodziny perskich Żydów w XX-wiecznym Iranie.
Pomimo wielkiego bogactwa i pozornego sukcesu, Asher – będący głową rodziny żyjącej w irańskim mieście Kermanshah – nie może doczekać się syna, którego pragnie ponad wszystko.
Jego młoda żona, Rachel, musi mierzyć się z surowymi wymaganiami stawianymi kobiecie w społeczeństwie, w którym jej wartość ocenia się przez pryzmat zdolności do wydawania na świat zdrowych synów.
Zagubiona dziewczyna nie potrafi poradzić sobie z presją otoczenia, która pogłębia się jeszcze bardziej, kiedy okazuje się, że dziecka spodziewa się jej szwagierka. Z czasem Rachel zaczyna hodować w sobie zazdrość i mściwość, które na zawsze ją odmienią.
Wkrótce sfrustrowany Asher podejmuje fatalną w skutkach decyzję, która zaważy na losach całej rodziny i zatruje duszę Rachel tak, że ta nie cofnie się już przed niczym, aby ocalić swój status.

,,Ten ogród należy do pewnej starszej kobiety, która nazywa się Mahbube Malakuti. Jej imię oznacza ,,najbardziej ukochana", a nazwisko - ,,przez niebiosa"."

,,Dziewczyna z ogrodu" to magiczna, zadziwiająca powieść, która zabiera czytelnika do świata pełnego okrucieństwa, a zarazem piękna. Opowiada ona losy kobiet, które żyły w czasach niewolnictwa. Nie mogły robić niczego bez zgody męża, były o wszystko obwiniane, nie mogły zachować przy sobie nawet własnego dziecka. Musiały być całkowicie podporządkowane. XX wiek w Iranie to czas patriarchatu oraz ubezwłasnowolnienia kobiet. Na równi z bohaterkami książki przeżywałam ich ból, strach, gniew, ale również wielką miłość, która je wyniszczała. Nie miały żadnych praw, wierzyły w przesądy, nie mogły się sprzeciwić mężczyznom. Ich słowo było święte. Parnaz Foroutan stworzyła powieść, która mnie urzekła. Nie powiem, miałam mały problem z połapaniem się na początku w tym, co się dzieje. Najpierw poznajemy Mahbube i zwiedzamy jej ogród, a następnie przenosimy się do XX wieku i poznajemy Rachel oraz jej marzenia o potomku, oraz strach związany z możliwą porażką, a później znów wracamy do ogrodu i tak dalej. Kiedy rozpoczynamy książkę, możemy mieć trochę problemów, ale powieść całkowicie nam to wynagrodzi. Warto wspomnieć, że ,,Dziewczyna z ogrodu" oparta jest na prawdziwej historii rodziny autorki. Zachwyciła mnie okładka. Kobieta, której spływa łza, trzyma w ręku owoc granatu, który jest symbolem płodności oraz małżeństwa. Niestety nic jej nie pomógł, ponieważ to, co on symbolizuje u Rachel, stało się zmorą jej życia. Starała się, jak mogła, a w jej sercu powoli zagnieździła się ciemność. Grafika mówi nam, że to, co znajdziemy w środku książki, będzie wielką tajemnicą oraz nieustanną walką. Ogólnie powieść jest pięknie wydana oraz ozdobiona w środku. Cieszę się, że miałam okazję ją przeczytać i przenieść się do świata, który jest tak całkowicie różny od mojego.

,,Skoro nie znał wartości swojego pierworodnego syna, dlaczego myślałaś, że chciał mieć córkę?"
Czas opowiedzieć trochę o bohaterach powieści. Rachel za wszelką cenę stara się zajść w ciążę. Wie, że inaczej mąż się od niej odwróci. Ciągłe komentarze rodziny w związku z jej niepowodzeniem przybijają ją i sprawiają, że w jej serce wkrada się zazdrość. Kobieta jest bezgranicznie zakochana w swoim mężu i pragnie, by był szczęśliwy. Wiele razy było mi jej żal. Dobra dziewczyna z czasem stała się zgorzkniałą, samotną kobietą, która się dla nikogo nie liczy. Historia Rachel jest smutna, pełna bólu oraz nieustających tragedii. Aszer to jej mąż, który za wszelką cenę pragnie mieć potomka. Sfrustrowany, niebiorący pod uwagę zdania żony mężczyzna bierze sobie kolejną żonę - Kokab, którą kiedyś pożądał. Kobieta jest pełna smutku, jej były mąż odebrał jej córeczkę i oddał braciom. Bezustannie gości w niej pustka, która zdaje się pochłaniać każdego, kto znajduje się w jej pobliżu. Chorszid — optymistyczna, pełna życia dziewczynka mimo wszystkich trudności rodzi synka Jusefa, który z czasem zostaje jej odebrany. Kobieta pogrąża się w gniewie oraz niewyobrażalnym cierpieniu. Mahbube to jej córka. Stara kobieta przypomina sobie zdarzenia z przeszłości. Pamięta, jak chciała, dowiedzieć się o prawdziwej przyczynie śmierci matki. Dorastała w przygnębiającym domu i pragnęła studiować oraz pracować. Trafiła na cudownego męża, którego na początku nie doceniała. Losy kobiet w tej książce są pełne tragedii, bólu, a zarazem piękna. Przy ,,Dziewczynie z ogrodu" nie można przejść obojętnie!
,, ,,Czym jest to pulsujące pragnienie życia, oddychania?", myśli Aszer. ,,W więzieniu, długim na cztery kroki, lew stale gryzie mięso rzuconej mu oślej głowy, wyszarpuje suche ścięgna z policzków i uszu, żeby zachować własne życie, nawet teraz, kiedy tak pragnie szerokiej, ogromnej przestrzeni sawanny... Kiedy to pragnienie jest głośniejsze niż stukot tysięcy kopyt! Dlaczego po prostu nie leży, oparty głową na chłodnej ziemi, i nie patrzy na płynące nad nim chmury, na uporczywie świecące słońce, na wieczne zabawy księżyca? Dlaczego nie patrzy na to wszystko spokojnie aż do końca swoich dni?"."

,,Dziewczyna z ogrodu" to magiczna, wzruszająca, emocjonująca książka, która zabiera czytelnika do świata, w którym niewolnictwo kobiet jest na porządku dziennym, miłość przeradza się w nienawiść, wybory mają ogromy wpływ na życie innych, a nad wszystkim unosi się symbol granatu. Cieszę się, że miałam okazję przeczytać tę powieść. Dzięki niej otworzyłam oczy na wiele spraw, a emocje towarzyszące bohaterkom stały się moimi. Piękna, magiczna, cudowna — tak mogę ją określić. Gwarantuje ogromną dawkę uczuć, po których ciężko jest się pozbierać. Polecam!


Tytuł: Dziewczyna z ogrodu
Autor: Parnaz Foroutan
Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 25 stycznia 2016
ISBN:9788365170392
Liczba stron: 240
Ocena: 5/6

Pamiętajcie, że możecie wygrać tę wspaniałą książkę w konkursie organizowanym na moim blogu. Zachęcam do udziału!
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.