niedziela, 7 sierpnia 2016

#65 PAX. Pal przekleństwa - Åsa Larsson, Ingela Korsell

Właśnie zamknęły się drzwi. Stoisz pośrodku wielkiej, starej biblioteki, lampy naftowe płoną mocnym, pięknym ogniem, a za żelazną kratą znajdują się wiekowe książki, których pod żadnym pozorem nie możesz dotknąć. Tak powiedziała ci pomarszczona, ostra kobieta, ale to jakby zaproszenie, by sięgnąć do jeden wolumin. Zabrałeś jej klucz, kiedy nie patrzyła, a teraz stoisz przed wyborem. Nie możesz przestać myśleć o zakazie. Musisz sprawdzić, co to za księgi i czemu są takie mroczne. Czujesz, jak cię do siebie przyciągają. Powoli zbliżasz się do regału, którego nie możesz dotknąć. Drżącą ręką wyciągasz klucz, nasłuchujesz, a potem powoli wkładasz go do zamka. Z wielką ostrożnością go przekręcasz, słyszysz trybiki obracające się wewnątrz. Wolno odciągasz kratę i stajesz przed zatęchłą, pełną pajęczyn biblioteczką. Widzisz masę starych tomisk, na których od lat spoczywa kurz. Wyciągasz dłoń i sięgasz po lekko wychylona książkę. Jest dziwna, cała czarna, nie ma na niej tytułu. Nagle słyszysz jakiś szmer, gwałtownie się odwracasz i potykasz. Tomisko wypada ci z rąk, otwiera się pośrodku i nagle... Przychodzę dziś do Was z recenzją ciekawej, pełnej magicznych istot książki, która jest pierwszą częścią serii ,,PAX", czyli ,,Pal przekleństwa", która mimo swojej małej objętości, okazała się interesującą pozycją w mojej biblioteczce. Åsa Larsson i Ingela Korsell stworzyły powieść, która przenosi nas do świata dzieciństwa, w którym wszystko było możliwe, a demony czyhały na każdym rogu. Ilustracje wykonane przez Henrika Jonssona są niezwykłe, tajemnicze i we wspaniały sposób dodają uroku książce. Zapraszam na recenzję!


,, - Matka mówiła, że gdy czas pulsuje, nadchodzi tu ciemność-mówi Estrid. - Siły, które chcą dostać się do wiedzy i mocy ukrytej w bibliotece. Skłamałabym, mówiąc, że się nie boję. Nigdy nie przypuszczałam, że czas zacznie pulsować za naszego życia, gdy my jesteśmy strażnikami biblioteki."


CZAS GONI — NADCIĄGA CIEMNOŚĆ
W Mariefred zaczynają się dziać dziwne rzeczy, budzą się do życia nadprzyrodzone istoty. Bracia Viggo i Alrik zostali wybrani, by chronić tajemną bibliotekę ukrytą pod kościelnym wzgórzem. Starzy strażnicy biblioteki uważają, że bracia są za młodzi, aby być wojownikami, i chcą ich wystawić na próbę. Wkrótce naprawdę robi się niebezpiecznie i Alrik z Viggiem muszą się wykazać zarówno odwagą, jak i sprytem, aby przeżyć. Poza tym na boisku szkolnym toczy się walka między braćmi a pyszałkowatym Simonem i jego bandą, której członkowie uważają, że mogą decydować o wszystkim i o wszystkich.

,,Łamiemy klątwy czarny pakt.Łamiemy pala pień.Z pomocą dawnych bogów wrazwyrwiemy drzewca rdzeń.Zdejmij klątwę złą.Urd, Werdandi, Skuld."
,,PAX. Pal przekleństwa" jest interesującą, zabawną, tajemniczą książką, która zabiera czytelnika w świat magicznych istot, tajemnych rytuałów, niebezpiecznych walk, sile dwóch niepozornych braci, o których mówi proroctwo. Książka porusza również tematy dotyczące rodzin zastępczych, problemów rodzinnych, nieśmiałości oraz braku wiary w siebie. Mówi o niezwykłej odwadze, nieustraszoności, lojalności, a wreszcie miłości pomiędzy rodzeństwem. Nie znajdziecie tu żadnego romansu. Bohaterowie są młodzi, bardziej interesują ich przygody, które czekają na nich być może za rogiem. Zakochałam się w wydaniu książki. Mroczna, tajemnicza okładka w twardej oprawie, zaprasza czytelnika do zagłębienia się w czeluściach pradawnej biblioteki i towarzyszenia Alrikowi i Viggowi w pełnych niebezpieczeństw misjach. Cudowne ilustracje Henrika Jonssona sprawiają, że pierwszy tom serii intryguje, a magiczne istoty oraz bohaterowie przedstawieni w książce nabierają rzeczywistych kształtów. Uwielbiam książki, w których zaczarowane ilustracje tworzą harmonię z niesamowitą treścią. Choć książka przeznaczona jest dla młodzieży, warto po nią sięgnąć również osobom dorosłym i przenieś się do świata magii, dzieciństwa. Postanowiłam, że zbiorę całą serię i wiem, że będzie zarówno pięknie prezentowała się na półce, jak i zachwyci mnie treścią. Mam nadzieję, że wydawnictwo szybko wyda kolejne tomu. Książka nie jest długa, ma raptem 150 stron i dużą czcionkę, więc będzie idealna dla osób, które pragną rozpocząć swoją przygodę z czytelnictwem, a nie chcą od razu sięgać po bardziej obszerne tytuły. ,,Pal przekleństwa" zapewni Wam doskonałą zabawę i dzięki tej pozycji spędzicie mile czas.
,,- On nic nie kapuje-mówi cicho Alrik. 
- To prawda-przytakuje Estrid z lekkim uśmiechem. - Nie zna strachu i to może być dobre. Ale ty... 
Spogląda intensywnie na Alrika swoimi zielonymi oczami. Wydaje mu się, jakby przeszywała go wzrokiem na wylot. 
- ...ty jesteś odważny, a to coś zupełnie innego. Gdy jest się odważnym, robi się pewne rzeczy mimo odczuwanego strachu."
Kilka słów o twórcach książki!
Åsa Larsson jest znaną na całym świecie szwedzką autorką powieści kryminalnych. Jej seria książek o Rebece Martinsson sprzedała się w milionach egzemplarzy i zdobyła wiele nagród. PAX jest jej pierwszą serią książek dla młodzieży.
Ingela Korsell jest autorką książek dla dzieci i młodzieży. Ma doświadczenie pedagogiczne, prowadzi badania naukowe i wykłada na uniwersytecie.
Ingela i Åsa pracują i mieszkają w Mariefred, gdzie mają wspólne biuro. Obie są przekonane, że zarówno mitologia skandynawska, jak i szwedzkie wierzenia ludowe są fascynujące i z łatwością tej fascynacji ulegają, gdy razem pracują nad książkami z serii PAX.
Henrik Jonsson jest ilustratorem i rysownikiem komiksów. Kształcił się w Stanach Zjednoczonych i rysował między innymi dla kultowego wydawnictwa komiksowego DC Comics takie serie jak ,,Batman" i ,,Suicide Squad". Ze wszystkich postaci w serii PAX najbardziej lubi rysować impy, bo chociaż odpychające, są na swój sposób sympatyczne. Henrik chciałaby mieć impa jako domowe zwierzątko. Dotrzymywałby mu towarzystwa, gdy rysuje do późna w nocy, oraz podawałby długopisy i ołówki.

,,- Jesteś czarownicą? - pyta Viggo. 
- Nie. Mówią, że czarownicą można się stać jedynie dzięki krwi i nauce."
,,Pal przekleństwa" ma oryginalnych, intrygujących bohaterów. Na pierwszy rzut weźmy najstarszego z braci, czyli Alrika. Chłopiec jest niezwykle lojalny, odważny, miły. Nie pozwoli, by jego młodszemu braciszkowi cokolwiek się stało, przez co sam pakuje się w kłopoty. Mimo strachu poszukuje pala przekleństwa. Ma złe kontakty z matką, wie, że zawiodła i nie chce utrzymywać z nią kontaktu. Polubiłam go najbardziej z całej książki. Pewnie dlatego, że tak samo, jak ja, jest psiarzem i z chęcią przygarnąłby wszystkie zwierzaki. Czasami się buntuje, jest nieufny, nie chce, by ktoś znów go zranił, co mam nadzieję, że się nie wydarzy. Viggo jest nieustraszony, nie czuje strachu. Cały czas kradnie, choć rzeczy, które sobie przywłaszcza, nie są mu potrzebne. Nie pozwala sobie w kaszkę dmuchać. Pierwszy rwie się do bójek. Pragnie, by jego rodzina znów była razem. Ufa ludziom i często przez to pozwala się krzywdzić. Mały poszukiwać przygód sądzi, że im jest niebezpieczniej, tym lepsza zabawa go czeka. Estrid wydaje się zgorzkniałą, złośliwą kobietą, która nienawidzi wszystkiego i wszystkich. Co jest bardzo mylne, ponieważ co prawda, jest niezwykle ostra, ale również sprawiedliwa i dobra. Magnar jest całkowitym przeciwieństwem siostry. Miły, serdeczny, przyjacielski mężczyzna od razu zdobył sympatię braci. Layla i Anders przygarnęli chłopców do swojego domu i są niezwykle dobrymi, cudownymi ludźmi. W książce pojawia się również Simon, który myśli, że wszystko mu się należy i jest najważniejszy. Nie podoba mu się, że nowi w szkole mu się przeciwstawili. W pierwszym tomie serii ,,PAX" znajdziemy również magiczne istoty. Tym razem był to zły chochlik, czyli imp oraz ciemność w postaci węża zwana edimu. Mam nadzieję, że kolejne tomy, będą również tak ciekawe.

,,[...] To Simon kieruje grą. To Simon jest Kingiem. Ale Simon oszukuje, myśli Viggo. Oszukuje i nikt nie ma odwagi się mu sprzeciwić."

,,PAX. Pal przekleństwa" to tajemnicza, lekka, interesująca powieść, która zabiera do magicznego, tajemnego świata, w którym najróżniejsze potwory istnieją i czekają, aż będą miały okazję opuścić swoje więzienia. Przygody braci Alrika i Viggo są zabawne, ale nie brakuje tu różnych refleksji nad życiem. Szybko się je czyta i mile spędza przy nich czas. Z chęcią przeczytam kolejne tomy serii, wiem, że autorki mnie nie zawiodą, a ilustracje do książek Henrika znów zachwycą. W tej książce nie istnieje coś takiego jak ograniczenie wieku. To powieść dla każdego, zarówno młodszego, jak i starszego. Polecam!

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Media Rodzina <3Tytuł: Pal przekleństwa
Autor:  Åsa Larsson, Ingela Korsell
Ilustracje: Henrik Jonsson
Cykl: PAX (tom 1)
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 6 maja 2015
ISBN: 9788380080553
Liczba stron: 152
Ocena: 5/6
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.