środa, 24 sierpnia 2016

#74 Jedwabna opowieść - Kelli Estes

Dwie historie, które nigdy nie powinny się wydarzyć. Miłość, która przełamała bariery rasizmu. Związki, które mimo trudów, przetrwały. Duchy, które ciągle im towarzyszyły. Przypadek czy przeznaczeni? Opowieść o miłości pełnej niebezpieczeństw, która rozgrywa się w różnych czasach. Dwie różne narodowości, które miały zabronione się do siebie zbliżać. Istoty, które nad nimi czuwały. Tragedie, które ich na siebie naprowadziły oraz uczucie silniejsze od wszystkiego. Wyspa, która skrywa piękne, a zarazem koszmarne sekrety. Dwa pokolenia, różne czasy, śmierć bliskich, magia miłości oraz walka o przetrwanie. Słyszeliście może kiedyś o wypędzeniu Chińczyków z Ameryki? Powiem szczerze, że zanim natrafiłam na ,,Jedwabną opowieść" nie miałam pojęcia, że coś takiego miało miejsce. Próbowałam znaleźć później jakiekolwiek informacje na ten temat, ale to żmudne zajęcie. Szukałam wszędzie, ale natrafiałam tylko na maleńkie wzmianki o tym. Czemu nikt o tym nie mówi? W końcu zginęło wtedy wielu ludzi chińskiego pochodzenia, tylko dlatego, że byli inni. Amerykanie nie mogli pogodzić się z tym, że tracą pracę, ponieważ Chińczycy pracowali za mniejszą stawkę i dokładniej. Zaczęły się tzw. czystki etniczne, czyli próby usunięcia i przymusowego deportowania danej grupy z pewnego obszaru, czemu często towarzyszyła przemoc i groźby. Czym to było spowodowane? Sądzę, że przede wszystkim strachem przed nieznanym. Oczywiście nie wszyscy brali w tym udział. Ludzie są różni i mają inne priorytety. Szkoda, że często wybierają te złe. Ludzkość ma skłonność do przemocy oraz pragnienie nieograniczonej władzy, co często prowadzi do konfliktów, najczęściej na tle rasowym. Zacofanie, nieznajomość innych kultur, strach — wszystko to doprowadza do tragedii. Zewsząd słyszymy o kolejnych konfliktach. Nikt nie ma pomysłu na ich rozwiązanie, a może raczej boi się zareagować. Ostatnio trafiam na książki, które powoli zmieniają mój światopogląd. Im więcej się dowiaduję, tym bardziej jestem zaskoczona, że byłam tak naiwna i nie zdawałam sobie sprawy z wielu rzeczy. Ślepo ufałam osobom, które przedstawiają dany temat w swój sposób, ale kiedy zaczęłam poznawać fakty, zyskuję nowe spostrzeżenie i podejmuję inne decyzje. W końcu to niewiedza rodzi naród głupców, a nauka przekracza wszystkie możliwe granice. Kochani, przychodzę dziś do Was z piękną, a zarazem tragiczną powieścią Kelli Estes pt. ,,Jedwabna opowieść", która otworzyła mi oczy na wiele spraw i przeniosła do miejsca pełnego magii oraz miłości, która potrafi przezwyciężyć wszystko. Zapraszam na recenzje!
,,Dwa statki z uszkodzonym napędem, unoszone prądami życia, niezdolne, by odnaleźć drogę do portu."

Najmniejsze przedmioty mogą w sobie kryć stulecia sekretów…
Inara Erickson przyjeżdża do położonej na wyspie posiadłości zmarłej ciotki. Znajduje tam misternie wyszyty kawałek materiału. W miarę jak kobieta zaczyna odkrywać kolejne sekrety skrywane w historii zapisanej na tajemniczym rękawie, życie Inary w magiczny sposób zaczyna się splatać z historią Mei Lien – młodej chińskiej dziewczyny, która 100 lat temu zniknęła w tajemniczych okolicznościach. Dzięki opowieści, którą Mei Lien wypisała w jedwabiu, Inara odkrywa tragiczną prawdę, która wstrząśnie całą jej rodziną do żywego – i zmusi bohaterkę do dokonania niemożliwego wyboru.
Ten fenomenalny i przesiąknięty magicznym klimatem debiut Kelli Estes został zainspirowany prawdziwą historią.
,,Poza tym musisz być ostrożny w rozdzielaniu swoich uczuć. Zwierzęta umierają i jeśli oddasz im swoje serce, to...(...) To stracisz je razem z nimi."
Dawno, dawno temu pewna młoda Chinka została zmuszona do podjęcia najtrudniejszej decyzji w swoim życiu. Dziś nadszedł czas, by wyjawić jej tajemnice...
7 lutego 1886 r. na zawsze zapisze się w pamięci Mei Lien. Młoda Chinka została zmuszona do opuszczenia rodzinnego miasta i przemocą doprowadzono ją na statek wraz z rodziną, gdzie miała odbyć podróż do Chin. Przestraszona, głodna dziewczyna usłyszała coś, co nie było przeznaczone dla jej uszu. W ten sposób dowiedziała się czegoś, co zniszczy jej życie. Powiedziała o tym ojcu, a on wyrzucił ją za burtę. Zmęczona, ostatkiem sił dopłynęła do wyspy Orcas, gdzie znalazł ją biały mężczyzna, uważany przez nią z diabła. Postanowił jej pomóc, ryzykując własne życie. Z czasem Mei Lien przyzwyczaiła się do Josepha, a on zaczął coś do niej czuć. Uczucie, które ich połączyło, nigdy nie powinno mieć miejsca. Choć dziewczynie wydaje się, że wszystko, co najgorsze, dawno minęło, na jej drodze znów pojawia się mężczyzna, który odebrał jej wszystko i znów pragnie to zrobić. Przed Mei Lien i jej rodziną krąży widmo śmierci, a dziewczyna znów musi podjąć dramatyczną decyzję, która może złamać jej serce.
Czasy obecne. 27 maja na zawsze zmienił życie Inary. Po śmierci ciotki wraca na wyspę Orcas, gdzie czeka na nią spadek. Ma go tylko wycenić i wrócić do Seattle, gdzie czeka na nią wymarzona praca. Kiedy potyka się na schodach otrzymanego domu i odpada jeden z nich, kobieta odkrywa zapakowany rękaw, który budzi w niej grozę. Inara jest nim coraz bardziej zaintrygowana, a jej zdanie co do sprzedaży willi się zmienia. Postanawia otworzyć hotel i rozwiązać zagadkę sprzed lat. Pomaga jej w tym przystojny profesor sinologii Daniel Chin. Wkrótce ich relacja zaczyna nabierać rumieńców, ale Inara dowiaduje się czegoś, co może zniszczyć jej relacje. Poszukiwania właścicielki rękawa nabierają tempa, a nowe szczegółu cały czas się pojawiają. Inara z jednej strony jest bardzo ciekawa wyników, a z drugiej strony boi się, żeby prawda nie wyszła na jaw. Niebawem największa z tajemnic tajemniczego haftu wychodzi na jaw. Co łączy rodzinę Inary i Daniela z historią sprzed lat? Jaką tajemnice skrywa rodzina Campbell? Czy sekret Mei Lien ujrzy światło dzienne? Jak skończą się historie bohaterów? Czy miłość pokona każdą granicę?
,,Miłość to bardzo dziwne uczucie. Kiedyś kochała ojca i babkę każdym oddechem, który ożywiał jej ciało, a kiedy zostali jej zabrani, straciła też oddech. Jednak w ciągu tych wszystkich lat, które przeżyła jako żona Josepha, jakimś cudem zaczęła znów oddychać"

,,Jedwabna opowieść" wzrusza, zachwyca i intryguje. Historia o poświęceniu, lojalności, miłości, tragediach. Tajemnice przeszłości pragną wyjść na światło dzienne, tylko że mogą zniszczyć to, co budowane było od wieków. Odnajdziemy tu piękno pośród najgorszej brzydoty. Przygotujcie się do podróży, która odmieni wasze życie. Książka opowiada historie dwóch kobiet, które połączył haftowany rękaw. Jedna żyje w czasach prześladowań Chińczyków, druga musi podjąć trudną walkę o własne marzenia. Dwie tragiczne historie, które nie pozwalają przymrużyć oczu i sprawiają, że serce raz na jakiś czas przestaje bić. Piękna, magiczna, a zarazem smutna. Nie da się jej określić. Zachwyca czytelnika i ukazuje historię sprzed lat, która na nowo odżywa. Jestem nią oczarowana. Nie spodziewałam się, że autorka zgotuje mi taką przeprawę, a emocje będą sięgały zenitu. Wiele razy płakałam oraz uśmiechałam się sama do siebie. Do tej pory nie mogę się po niej pozbierać. Oczarowała moje serce i sprawiła, że nie potrafię sięgnąć po kolejną książkę. W mojej głowie cały czas rodzą się nowe pytania. A co by było, gdyby...? Tyle wątpliwości, tyle różnych dróg. ,,Jedwabna opowieść" wzrusza do głębi duszy. Jak już pewnie zauważyliście, w książce znajdują się dwie historie ze sobą przeplecione. Przeszłość sięga swoimi korzeniami do teraźniejszości. Tajemnica, która może zmienić wszystko i rodziny, które nienawidzą się, a zarazem kochają. Kelli Estes stworzyła powieść, przy której nie można po prostu przejść. Trzeba ją zasmakować, poznać od podszewki, a później dać się ponieść ku sekretom sprzed lat. Autorka wspaniale oddaje klimat przeszłych czasów, a jej opisy zachwycają. Potrafi wpłynąć na emocje, roztrzaskać duszę oraz sprawić, że w naszym sercu zakiełkuje nadzieja. Okładka jest niepozorna, ale to dobrze. Nic nie może oddać tej historii. Trzeba ją po prostu poznać.
,,Nie zawahała się. Wiedziała, dokąd idzie, i miała świadomość, że nic, co mogło czaić się w ciemności, nie wyrządzi jej krzywdy. Jej obecność w tym miejscu była uzasadniona. Czekała na nią rodzina."
Przedstawienie bohaterów zacznijmy od Mei Lien. Młoda Chinka w ciągu paru godzin straciła wszystko, co kochała. Przerażona, zrozpaczona dziewczyna trafiła na wyspę Orcas, a tam zaopiekował się nią Joseph. Uważała go za białego diabła, ponieważ właśnie ze strony białoskórych spotkały ją wszystkie okropności. Z czasem zaczęła się do niego przyzwyczajać, a później uczucie między nimi rosło. Mei Lien jest niezwykle odważna, zdeterminowana. Podejmuje trudne decyzje, które łamią jej serce, ale wie, że tylko tak może ocalić bliskich. Choć straciła wszystko, nadal jest dobrą, piękną osobą. Pokonuje swoje lęki, a miłość Josepha sprawia, że kwitnie. Dziewczyna miała i będzie mieć ciężkie życie. Nikt jej nie oszczędzi, ale mimo to, nigdy się nie podda. Inara w przeszłości popełniła błąd, którego nie może sobie wybaczyć. Stara się o akceptację ojca, która jest dla niej ważna, ale kiedy powraca po śmierci ciotki do willi Campbellów, robi wszystko, by otworzyć hotel. Nie cofnie się przed niczym. Odkrycie starego, chińskiego rękawa zmienia jej życie o 180 stopni. Niebawem odkrywa rodzinną tajemnicę, która grozi zaprzepaszczeniu jej nowego związku. Inara nie boi się wyzwań, jest zdeterminowana. Ma swoje wady, ale kto ich nie ma? To właśnie wokół historii tych dwóch niezwykłych kobiet kręci się książka. Każda z nich zostawiła mi wspaniały dar i nie raz strzaskała moje serce. Joseph to dobry, poczciwy mężczyzna, który wznosi się ponad rasizm. Kiedy znajduje Mei Lien zabiera ją do swojego domu i chroni przed każdym niebezpieczeństwem. Z czasem zaczyna się w niej zakochiwać i nie wyobraża sobie życia, w którym jej nie ma. Ich historia pełna jest bólu, a zarazem piękna. Wzrusza i daje nadzieję. Daniel pomaga Inarze w odkryciu tajemnicy rękawa. Zdeterminowany, odpowiedzialny mężczyzna czuje przyciąganie między sobą a kobietą, która zawróciła mu w głowie. Tylko czy sekret kobiety nie zagrozi ich związkowi? W książce pojawia się również postać Duncan'a Campbella, który jest ohydny i okrutny. Dopuścił się wielu przestępstw, które muszą wyjść na jaw. Jeśli sięgniecie po ,,Jedwabną opowieść", przygotujcie się na dużą dawkę emocji, która nie pozwoli wam zmrużyć oczu.

,,Daniel przyciągnął ją jeszcze bliżej siebie, a ona objęła go ramionami za szyję, zdumiona tym, jak doskonale do siebie pasują. Przechyliła głowę, by pogłębić pocałunek, i rozkoszowała się tą chwilą, jego smakiem, cudownym uczuciem, że poza nimi nic więcej się nie liczy. Ani ich rodziny, ani rękaw, ani hotel."

,,Jedwabna opowieść" zabierze Was w podróż pełną smutku, a zarazem szczęścia. Historia miłosna na tle wydarzeń historycznych oraz odbywająca się w czasach współczesnych. Poznacie kulturę chińską, odkryjecie tajemnice starego rękawa, poznacie zdarzenia z przeszłości, o jakich zapewne nie wiedzieliście i pozwolicie się zanurzyć do świata pełnego czarów, gdzie miłość może pokonać wszystko. Ta książka nie da o sobie łatwo zapomnieć. Pozostanie w waszych sercach, a przez jakiś czas nie będziecie potrafili sięgnąć po coś innego. Wasze myśli pozostaną właśnie przy niej, a historia Inary i Mei Lien zachwyci Was i sprawi, że spojrzycie na świat z innej strony. Polecam!

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Kobiece <3Tytuł: Jedwabna opowieść
Autor: Kelli Estes
Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 15 czerwca 2016
ISBN: 9788365506023
Liczba stron: 432
Ocena: 5/6

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.