środa, 10 sierpnia 2016

#67 Niebezpieczne kłamstwa - Becca Fitzpatrick

Czujesz, że wydarzy się coś złego. Cały dzień jesteś podminowana. Nie możesz usiedzieć w miejscu. Twój dom wydaje się klatką, w której powoli zaczyna ci brakować tlenu. Musisz stamtąd wyjść, odetchnąć, inaczej zwariujesz. Przypominasz sobie, że dziś jest impreza. Nie zastanawiasz się długo. Wychodzisz. Odprężasz się. Nadchodzi czas, kiedy musisz wrócić do domu. Późna noc, słychać tylko pomruki wydawane przez nadjeżdżające samochody. Zaczynasz odczuwać irracjonalny lęk, czujesz coś mrocznego w powietrzu. Wychodzisz z samochodu i wchodzisz do domu. Twoja matka pewnie znów jest naćpana. Nie chcesz jej widzieć. Próbujesz zapalić światło. Nie udaje się. Myślisz, że to pewnie jakieś spięcie. Szybko przemierzasz korytarz i wchodzisz do salonu. Chcesz już odejść, ale widzisz cień leżący na podłodze. Podchodzisz bliżej, twoja krew zamarza, a serce przestaje bić. Patrzysz w oczy martwego mężczyzny, całego we krwi. Zduszasz krzyk, słyszysz hałasu. Z twojego domu wychodzi diler twojej matki, ciągnąć za sobą osobę, na której głowę nałożony jest worek. Mężczyzna uderza, ofiara się zgina, a ty wpadasz w odrętwienie... W końcu nadszedł dzień, kiedy najnowsza książka Becci Fitzpatrick została przeze mnie przeczytana i półkę skazańców, którzy czekają na swoją kolej. ,,Niebezpieczne kłamstwa" okazały się całkowicie inne, niż się spodziewałam. Wyraziste, mocne, intrygujące — sprawiły, że moje serce momentami biło szybciej. Zapraszam na recenzję!


,,Łatwiej bowiem porzucić, niż zostać porzuconym."

Stella to nie jest moje prawdziwe imię.
Thunder Basin w Nebrasce nie jest moim prawdziwym domem.
To nie jest moje prawdziwe życie.


Po tym, jak byłam świadkiem groźnego przestępstwa, zostałam objęta programem ochrony świadków i wysłana do spokojnego miasteczka na końcu świata. Moje życie rozpadło się na milion kawałków. Nie potrafię się tu odnaleźć. Miałam rozpocząć ostatni rok liceum. Miałam być z chłopakiem, którego kocham, ale zostaliśmy rozdzieleni. Teraz w moim życiu pojawił się ktoś inny – czy mogę mu zaufać? Coraz trudniej jest mi ukrywać uczucia. Coraz trudniej jest też kłamać…
Im bardziej czuję się bezpieczna, tym większe grozi mi niebezpieczeństwo.

,,Przez całe życie próbujemy uciekać przed własną przeszłością, ale nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy z nią nierozerwalnie związani i nigdy nie zdołamy się od niej uwolnić."
Estella Goodwin była świadkiem morderstwa. Po namowach policji postanowiła zeznawać przeciwko sprawcy, który był dilerem jej matki oraz należał do najpotężniejszej szajki narkotykowej w Filadelfii. Mężczyzna jest bardzo niebezpieczny i zagroził, że zabije Estelle, która została objęta programem ochrony świadków. Musiała opuścić swoje miasto, przyjaciół, rodzinę i zniszczyć swoją tożsamość. Dziewczyna, uciekając przed bandytą, trafia do małego, spokojnego miasteczka Thunder Basin w Nebrasce, w którym ma rozpocząć nowe życie jako Stella Gordon, sierota, która przemieszcza się z domu do domu. Nie dość, że zatraciła samą siebie, trafiła do miejsca, które zdążyła już znienawidzić, to jeszcze jej opiekunką zostaje Carmina — emerytowana policjantka. Relacje kobiet pozostawiają wiele do życzenia. Obie mają silne charaktery i ciągle walczą. Stella zostaje zmuszona do znalezienia pracy, którą po jakimś czasie zaczyna lubić. Nawiązuje nowe znajomości, miasteczko robi się przyjaźniejsze i poznaje Cheta, który jest całkowicie inny od jej chłopaka. Dziewczyna zaczyna coś do niego czuć. Nie potrafi sobie z tym poradzić, pragnie być uczciwa, ale nie może zaryzykować. Po jakimś czasie przyzwyczaja się do miejsca, w którym obecnie przebywa. Czuje się bezpieczna, ale wtedy demony przeszłości znów się pojawiają. Danny Balando zrobi wszystko by ją dorwać, a Estella zdobywa w miasteczku nowego wroga, który nie powstrzyma się, dopóki jej nie skrzywdzi. Czy bandyta odnajdzie Stellę? Co połączy dziewczynę z kowbojem? Jaką tajemnicę dotyczącą zabójstwa, skrywa Estella? Czy kobieta będzie mogła w końcu poczuć się bezpiecznie?
,,Prawdziwa miłość nie potrzebuje żadnego konkretnego powodu. Miłość to głęboka więź i pełne oddanie. Prawdziwa miłość powinna zapierać nam dech w piersiach i nigdy nie powinna zmuszać nas do postępowania wbrew sobie."

,,Niebezpieczne kłamstwa" to trzymający w napięciu thriller z dodatkiem gorącego romansu. Ciągłe widmo niebezpieczeństwa ciągnące się za bohaterką, plątanina uczuć, która ją przytłacza, odkrywanie, co tak naprawdę jest dobre, a co złe, walka z demonami przeszłości — z tym wszystkim musi zmierzyć się Stella. Becca Fitzpatrick potrafi sprawić, że czytelnik całkowicie zatraci się w przedstawionej historii, jego serce będzie drżało, a po rękach będę, przechodziły ciarki. Autorka umie zachować pewną subtelność, wrażliwość w bezustannej walce, strachu. We wspaniały sposób łączy sensacyjną, mocną historię z delikatnym romansem, poszerzając to wszystko o wątki psychologiczne. Mamy okazję prześledzić umysł Stelli, postawić się na jej miejscu, spojrzeć na świat z innej strony. ,,Niebezpieczne kłamstwa" skrywają swoje tajemnice do samego końca. Autorka gra na emocjach i podstawia ślepe tropy, a czytelnik nie potrafi odróżnić kłamstwa od prawdy. Powieść pełna jest niejasnych wątków, które dopiero wyjaśniają się na końcu, choć nie wszystkie. Może kiedyś powstanie kontynuacja, bo pani Fitzpartick zostawiła sobie furtkę, którą mam nadzieję, wykorzysta. Muszę powiedzieć trochę o wydaniu książki. Jestem zachwycona okładką. Zwiastuje historię tajemniczą, intrygującą i mocną. Dziewczyna za kurtyną deszczu z pięknymi niebieskimi motywami. Idealnie odwzorowuje historię, która czeka w środku. Powieść napisana została z perspektywy Stelli. Podobało mi się, że mam możliwość zapoznania się z jej uczuciami, spojrzeniem na całą historię w sposób, który ona widzi. Becca Fitzpatrick kolejny raz zachwyca!


,,- Przebaczanie to niełatwa sztuka — stwierdziła Carmina. - Trzeba umieć znaleźć równowagę pomiędzy odrzuceniem tego, co nieistotne, a skupieniu się na tym, co najważniejsze."

Stella została objęta programem ochrony świadków. Jesteście ciekawi, na czym to polega? Otóż osoby, które składają zeznania przeciwko groźnym ludziom, czyli terrorystom, mordercom, dilerom, ogólnie mówiąc mafii, są narażone na zemstę z ich strony. Nic ich nie powstrzyma i zrobią wszystko, by osoba, która widziała przestępstwo, nie powiedziała o tym w sądzie. Grozi jej śmierć. Kiedy sytuacja tego wymaga, świadek trafia do specjalnego programu, który ma na celu zapobiegnięcie zemsty ze strony sprawców. Niestety musi on pożegnać się ze wszystkim, co znał. Przyjmuje nową tożsamość, zmienia miejsce zamieszkania, wykonuje nowy zawód, pod żadnym pozorem nie może kontaktować się z bliskimi. Po prostu przestaje istnieć. Ma to na celu zapobiegnięcie znalezienia przez bandytów. Tak łatwo się mówi — złóż zeznania. W końcu sprawiedliwość jest najważniejsza, ale co z osobą zeznającą? Co się stanie z jej życiem? Zastanówcie się, jak wy byście postąpili? Co byście wybrali — prawdę, czy swoją tożsamość?
,,Pomaga mi świadomość, że nie odeszli całkiem. Nie wierzę Boga, który stworzył ludzi tylko po to, by potem zupełnie przestali istnieć. Materii nie da się stworzyć ani zniszczyć, ona po prostu ulega przemianie, prawda? Nie mogę zobaczyć moich rodziców ani z nimi porozmawiać, ale czuję ich obecność. Oboje tam gdzieś są. To poczucie sprawia, że tęsknota za nimi staje się mniej bolesna."
Stella była świadkiem morderstwa i postanowiła zeznawać w sądzie przeciwko zabójcy. W ten sposób naraziła się jednemu z najgorszych dilerów — Danny'emu Balando. Została objęta programem ochrony świadków i wysłana do Thunder Basin. Tam zamieszkała z Carminą i powoli zaczynała czuć coś do Cheta. Stella jest sarkastyczna, odważna, nieszablonowa. Choć wrażliwa w głębi, na zewnątrz jest twarda. Nie lubi, kiedy ktoś się nią rządzi, co wywołuje zabawne sytuacje między nią, a jej opiekunką. Ostra jak brzytwa, silna oraz trochę pesymistyczna. W jej myślach panuje istny chaos, a kolejni wrogowie tylko czekają, by ją dorwać. Kiedy pomiędzy nią a Chetem nawiązuje się pewna nic porozumienia, nie wie co robić, w końcu gdzieś daleko czeka na nią jej chłopak, który tak samo, jak ona należy do programu. Stella nie wie, kogo wybrać. Chłopcy są diametralnie różni, a towarzysze Balando są coraz bliżej. Chet zrobi wszystko, by utrzymać swojego młodszego brata w ryzach. Po śmierci rodziców, sam go wychowuje. Zrezygnował ze wszystkiego, by się nim zająć. Chet jest prostolinijny, zabawny, lojalny. Seksowny kowboj ma rany, które czekają na uleczenie. Obwinia się o wiele spraw, a Stella powoli wyciąga go z kokonu, w który się owinął. Chłopak jest niezwykle pozytywny, dobry, ale jeśli ktoś zagraża osobie, którą kocha, staje się wojownikiem. Nic go nie powstrzyma. Reed został pobity przez Danny'ego i również został objęty programem ochrony świadków. Chłopak skrywa swoje sekrety, ma parszywą relację z ojcem i teraz musiał jeszcze zapomnieć o całym swoim życiu. Carmina przyjmuje pod swój dach buntowniczą nastolatkę i choć między nimi dochodzi do wielu starć, tak naprawdę są do siebie podobne. Kobieta popełniła wiele błędów w swoim życiu, straciła osoby, które kocha i pragnie pomóc Stelli. Estella zaczyna mieć na pieńku z Triggerem, który z nie wiadomo, jakiego powodu jej nienawidzi. Brutalny, arogancki, traktujący jak śmieci ludzi chłopak zawiązuje pewien układ, który może go zniszczyć. To nie wszyscy bohaterowie, ale nie mnie ich przedstawiać. Sięgnijcie po ,,Niebezpieczne kłamstwa" i razem ze Stellą wyruszcie do Thunder Basin.
,,Troska o drugiego człowieka to objaw słabości. Gdy nam na kimś zależy, w nasze życie wkrada się lęk, że możemy tę osobę utracić."

,,Niebezpieczne kłamstwa" to emocjonujący thriller z dużą szczyptą romansu. Pełen niespodzianek, kłamstw, tajemnic, niebezpieczeństw. Niczego nie można być pewnym. Autorka cały czas serwuje czytelnikowi niesamowite zwroty akcji, manipuluje jego umysłem, a później niszczy każde wyobrażenie. Becca Fitzpatrick stworzyła kolejną powieść, która zachwyca i sprawia, że nie można się od niej oderwać. Pisarka należy do moich ulubionych autorek, a książka zdobywa coraz wyższe miejsca. Z niecierpliwością czekam na następne książki tej pani. Wiem, że się nie zawiodę. Polecam!


Tytuł: Niebezpieczne kłamstwa
Autor: Becca Fitzpatrick
Wydawnictwo: Moondrive
Data wydania: 11 maja 2016
ISBN: 9788375153575
Liczba stron: 424
Ocena: 5/6
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.